Společnost Microsoft oficiálně vydává nejnovější generaci svého API se zásadními novinkami.
Přes všechnu snahu mnohých a existenci slušného otevřeného API standardu založeného dnes na AMD API MANTLE, nyní známého jako API VULKAN, které dnes pohání i ANDROID platformu, je zdaleka nejdůležitějším API pro hráče to od Microsoftu. Nicméně díky AMD i tady jsme se dočkali zásadních inovací. Microsoft právě na základě API MANLE vytvořit DirectX12, které odstranilo opravdu zásadní nedostatky a omezení DX11. A protože Microsoft velmi úzce spolupracuje s AMD díky Xbox platformě, a AMD pro něj udělalo novou RDNA 2 grafiku, pokračují i vylepšení na poli samotného DX12, které samozřejmě Microsoft cílí na potřeby her a herních technologií.
Microsoft tak s předstihem oficiálně ohlásil, že nové ještě neuvedené generace grafik všech tří výrobců, budou podporovat nejnovější DirectX12_2 standard. Zde nastává mírný zmatek, protože existuje něco, jako DirectX12 Ultimate, jehož hlavními novinkami jsou věci kolem RayTracingu, Mesh shader, Variable Rate Shading atd. Z nějakého důvodu prý ale DirectX12_2 a Ultimate nejsou to samé, i když vše, co DX12 Ultimate obsahuje, dostává právě i DX12_2. Neptejte se mě, proč to tak je :). Neví to nikdo. Většina lidí si myslí, že DirectX12 Ultimate je jen marketingový název, protože vypadá lépe než DirectX 12_2, které je ale pravděpodobně technickou definicí toho, co DirectX12 Ultimate je. To je nejlepší vysvětlení celé situace, které jsem slyšel.
- DirectX12_2 je důležité pro hry nové generace a využití RayTracingu
Co je zásadní, že jde o opravdu výrazná a důležitá zlepšení, technologie, které budou zásadní a používané u nové generace her často dělaných právě na míru RDNA 2 architektuře AMD (díky tomu že je v Xbox X i PS5), a které velmi výrazně ovlivní grafiku ale i funkčnost her samotných. Co je zajímavé, že Microsoft sám oficiálně ohlásil, které grafické karty splňují specifikace, a tedy podporují nejnovější DirectX12_2 standard.
Obvykle si totiž tohle privilegium nechávají výrobci. Každopádně kvůli požadavku na HW akceleraci RayTracingu, mohou splnit DX12_2 pouze grafiky, které HW akceleraci mají. To znamená ze zatím aktuálních karet jen NVIDIA RTX 2000 série. Aktuální NVIDIA GTX 1600 řada a Radeon RX 5000 modely mají jen DX12_1, protože HW akceleraci RT nemají. Nicméně vzhledem k výkonovým nárokům a dalším změnám to budou DX12_2 novinky ve hrách aktuální a využitelné pro skutečně novou generaci GPU, kde jsou právě vylepšení kolem RayTracingu a dalších prvků tím nejzásadnějším a zejména pokud jde o RayTracing, tak budou násobně lepší než RTX 2000 série.
Microsoft tedy ohlásil, že dosud neuvedená AMD architektura RDNA 2 (Radeon RX 6000) plně nový standard podporuje (samozřejmě i RDNA2 v jeho Xbox X). O podporu se prý také snaží Intel u samostatných Xe grafik, ale tady stále probíhá vývoj. Samozřejmě plnou podporu mají také nové NVIDIA AMPERE RTX 3000 grafiky. A pozor, Microsoft se o podporu snaží také ve spolupráci s QualComm na jeho ARM SnapDragon platformě. Proč o to má Qualcomm najednou zájem? Protože jak jistě víte, AMD RDNA 2 architektura je integrována v nové generaci SAMSUNG ARM SoC, takže je pravděpodobné, že podpora DX12_2 je i u nich (minimálně nebylo řečeno, že by nebyla). Qualcomm by tak mohl být v nevýhodě. Microsoft to totiž se svým Windows na ARM platformu myslí hodně vážně (nemá vlastně na výběr) a svého DirectX se samozřejmě nehodlá vzdát. Ostatně proč taky?! Po letech je konečně DirectX API skutečně k něčemu a nezdržuje vývoj a nebrzdí výkon CPU a GPU. Tak snad to vydrží.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|