Ani tradičně nejspolehlivější leakeři stále nemají úplně jasno, jaké bude. Má být ale hodně jiné.
Zatímco o nové generaci NVIDIA grafik RTX 4000 víme prakticky všechno zásadní s velkou jistotou, a těžko přijde s nějakým zásadním překvapením, tak u AMD jsou věci tradičně mnohem záhadnější. Stejně jako se AMD podařilo do poslední chvíle utajit a všechny šokovat, jak dobré bylo a je jeho NAVI 21 (RX 6800/6900), tak na stejný scénář to vypadá i u nové generace s 5nm NAVI 31. Přitom uvedení karet na trh má podle plánu, který stále platí, proběhnout už v říjnu, takže za cca 3 měsíce. Karty tak brzy budou muset naplno vstoupit do ostré výroby atd. přesto se AMD stále daří utajit téměř všechno a nadále i cílenými dezinformacemi zasít nejistotu. Co je už ale jasné, že RDNA 3 architektura bude výrazným posílením RDNA 2, ovšem co do konstrukce samotného čipu bude NAVI 31, bez přehánění, naprostá revoluce na poli herních GPU.
- NAVI 31 existuje ve více variantách!?
V tuto chvíli to vypadá, že AMD nemá jen jednu NAVI 31 variantu, ale hned několik. Včetně špičkové a vůbec složitější verze obsahující rovnou 2 ty hlavní 5nm GCD čipy. Ta prý ale půjde na trh až v roce 2023 a to možná jen jako profesionální verze. Letos bychom se měli dočkat jednodušší varianty, která sice bude čipletová, ale bude mít „jen“ jedno velké 5nm NAVI 31 GCD, ovšem kolem bude hned 6x L3 cache v podobě 64MB 6nm čipů.
NAVI 31 by v této variantě tak měla disponovat 12 288 SP (96 CU) a 384MB Infinity Cache. Karta by také měla mít širší 384-bit sběrnici a používat nejméně 24GB 18GHz, možná ale spíše 20GHz GDDR6 paměti. V úvahu ale přichází i 24GHz čipy, které SAMSUNG již oficiálně dnes uvedl na trh.
Ač je prý RDNA 3 architektura z velké části výrazně posílenou RDNA 2, je zde údajně několik zásadních odlišností, které poněkud ztěžují „odhad“ a propočty výkonu na základě stávající generace. Protože prostě věci jsou jinak, než jsme byli u AMD dlouho zvyklí. RDNA 3 údajně obsahuje také zcela novou výpočetní část jednotek, něco na způsob TENSOR jader u NVIDIA, s tím rozdílem, že zde je to součástí vlastních výpočetních jednotek. Samozřejmě nejzásadnější novinkou je fyzicky čipletové uspořádání s oddělenou obří cache. Pokud jde o tu variantu s více hlavními 5nm čipy, AMD ji má, testuje, ale v tuto chvíli se s ní prý počítá jen pro profesionální model. Pokud dorazí i v herní verzi, tak až někdy příští rok. Pokud si AMD tedy neschová složitější čipletovou konstrukci pro RDNA 4 generaci, která má dorazit začátkem 2024 a má za cíl „přepsat všechny dosavadní představy o herním GPU“. NAVI 3x s RDNA 3 je tedy prý jen začátek revoluce …
- Jaké bude mít tedy Radeon RX 7800XT/7900XT parametry?
Každopádně 5nm čip NAVI 31 bude nejvýkonnější řešení pro novou generaci herních grafik, není však v tuto chvíli jisté, že zda to první, údajně tedy slabší jen 1GCD řešení, AMD použije na nástupce RX 6800 XT nebo bude rovnou pro nástupce RX 6900 XT. V úvahu také připadá možnost, že vyjde RX 7900 bez XT a později výkonnější 2GCD XT verze s tím, že pro RX 7800 sérii bude určené menší čipletové NAVI 32. Které se ale letos podle všeho neočekává a vyjde až z kraje příštího roku. Letos by ale mělo dorazit i mainstreamové NAVI 31, které ovšem není čiplet, ale klasický monolit navíc ne na 5nm ale na 6nm výrobě. A má být tedy hlavním kladivem pro mainstreamové grafiky. Zda půjde o modely RX 7700 nebo RX 7600 série není zatím jasné. NAVI 31 a 32 čiplety dávají AMD možnost větší variability nabídky než doposud.
V každém případě by NAVI 31 v základní verzi s jedním GCD mělo jít na trh jako první. Má mít 12288 jednotek a dosahovat taktu 3000MHz na GPU a být v kombinaci s 384-bit sběrnicí 24GB GDDR6 a obří infinity cache. Výpočetní FP32 výkon karty má dosahovat zhruba 75 TFLOPS, tedy více jak 3x vyššího výkonu, než má Radeon RX 6900 XT (23 TFLOPS).
Nicméně není samozřejmě jasné, jak to bude s herním výkonem. Ostatně NVIDIA a její RTX 3090 Ti má téměř 40 TFLOPS FP32, ale AMD a jeho RX 6950 XT s „pouze“ 23,6TFLOPS, nedokáže v mnoha hrách a případech porazit. Takže výpočetní a herní výkon jsou bohužel, jako vždy, dvě různé věci. Proto sice i nová RX 7900 XT může mít výpočetně 3,2x vyšší výkon, ale jestli bude trojnásobný i herní výkon, to se prostě nedá říci. Z toho, co mě bylo řečeno dobře informovanými zdroji mohu zatím prozradit, že masivně vzroste výkon pod Ray Tracingem, kde to bude více než trojnásobek, ale i tady je to složitější, jak to ostatně s Ray Tracingem bude i nadále. Pokud jde ale o rasterizační výkon, tedy ten, na kterém dnes záleží v 99,999% u her výhradně, počítá se v současnosti s posunem o nejméně dvojnásobek, maximálně pak 2,5 násobek výkonu RX 6900 XT. Což by byl největší jednogenerační posun v historii GPU.
A mohlo by to být údajně i více, ale AMD už oficiálně prohlásilo, že se v tuto chvíli bude soustředit nejen na vysoký výkon, ale také efektivitu. Kdy prý jeho nová TOP grafika dokáže ten obrovský výkon nabídnout s mnohem nižší spotřebou, než konkurenční NVIDIA. AMD si je v tomto dost jisté. Ostatně RTX 4090 má 450W v základu, realita je prý až 600W u nereferencí. AMD RX 7900 XT by si měla vystačit v základu s 375W, TOP nereference mohou mít až 450W. Tedy obrovský rozdíl v praxi. AMD nicméně říká, že v budoucnu i od něj uvidíme grafiku se spotřebou přes 600W, ale výkon tomu má prý také odpovídat. V případě RX 7000 série s RDNA 3 chce AMD ale nabídnout bezkonkurenční efektivitu a rozumnou spotřebu, a mít to jako jednu z hlavních zbraní proti neúsporným NVIDIA RTX 4000.
Ač bude nová RX 7900 XT určitě drahá, nebude zdaleka tak šíleně drahá, jak se ještě nedávno myslelo. Počítejme s hladinou 1000 až 1500 dolarů (můj osobní odhad je vzhledem k situaci v tuto chvíli 1299 dolarů, ale cena se bude definitivně určovat až těsně před uvedením). Dobrou zprávou je, že od všech zákulisních zdrojů přichází informace, že AMD nemá žádné problémy a vše jde podle plánu. Představení nové karty může proběhnout ještě na přelomu Q3/Q4 při představení Ryzen 7000 platformy, ovšem uvedení na trh se očekává nejdříve v průběhu října či na přelomu říjen/listopad (10/2022) s dobrou dostupností v listopadu. Proti předchozím očekáváním a plánům, konkurenční NVIDIA na tom zdaleka tak dobře není. Design karet totiž kvůli vysoké spotřebě a problémům s některými zdroji v tuto chvíli předělává, takže uvedení prý rozhodně neproběhne dříve jak na přelomu září/říjen s tím, že tentokrát není vůbec jisté, že NVIDIA s konvenčním architektonickým designem RTX 4090 dokáže vůbec celkově konkurovat zbrusu novému revolučním AMD Radeon RX 7000 …
Bude to zajímavé. A co mohu říci, že nejméně 95% toho, co se o AMD a jeho nových kartách píše a spekuluje, je nesmysl. Opravdu jen malá část informací je podávána správně a u AMD se tím zjevně velmi dobře baví, kdy jim tedy zatím strategie a hlídání informací vychází. Každopádně pokud jde to aktuální nákup high end grafiky dnes, určitě bych už dnes nekupoval nic, co stojí 30 tisíc korun a více. Upřímně i těch 20 tisíc by pro mě bylo v tuto chvíli maximem, co bych byl ochoten na současnou generaci TOP karet vydat, protože za ceny 30tisíc budeme mít za 3-4 měsíce něco mnohem, ale mnohem lepšího na trhu ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|