Posledním omezením je pravděpodobně kapacita výroby HBM pamětí.
Grafické karty série AMD FURY s čipy FIJI jsou naprosto unikátním technologickým řešením, využívající technologie, které před tím žádný jiný produkt nepoužíval a technologie, které jsou často první generací svého druhu vůbec s omezenou dostupností. Poptávka po grafických kartách AMD Radeon FURY X A FURY bez X v současnosti převyšuje nabídku a výrobci grafik nejsou schopni vyrábět tolik grafik, kolik by trh potřeboval.
Jak se ukazuje, důvodem skutečně není nedostatek samotných GPU, ale konstrukce grafik a hlavně použití HBM pamětí. AMD u FURY série použilo jedinečné řešení v podobě Interposeru, což je vlastně samostatná křemíková podložka na které je GPU FIJI a 4 HBM moduly. Toto řešení umožňuje využití výhod HBM pamětí v podobně obří paměťové propustnosti a hlavně zabírá několikanásobně méně místa než GPU s GDDR5 moduly a sběrnicí zabíralo doposud. V neposlední řadě tak může být samotné PCB grafiky podstatně kratší a jednodušší na výrobu. Samotný INTERPOSER je ale také nutné někde vyrábět a teprve nyní oznamuje UMC spuštění masové výroby! Doposud byla výroba v podstatě kusová, což rozhodně značně omezovalo dostupnost Radeon FURY grafik. Zavedení velkokapacitní výroby INTERPOSERU pro AMD Radeon FURY sérii tak podstatě pomůže ke zlepšení dostupnosti grafik a umožní i budoucí nasazení stejného řešení do grafik v nižších cenových hladinách.
Posledním omezením tak zůstává výroba HBM pamětí. Ty dělá a dělat bude pouze HYNIX. První generace je navíc v podstatě určena jen a pouze pro současné FURY grafiky, HYNIX s AMD už připravují do výroby HBM2. Výroba HBM1 tak zůstane omezena. Je otázkou jak moc velký je to problém, protože pro jednu 4GB FURY grafiku (více než 4GB u HBM1 nejde), potřebuje AMD jen 4 čipy, proti třeba 2-3x tolik u GDDR5 grafik. Bohužel objem výroby a vůbec stav výroby HBM pamětí zůstává oficiálně neznámý, stejně jako informace, zda a kdy případně AMD bude moci použít HBM2 paměti u FURY série. Navýšení výroby HBM pamětí ale bude nutné, protože AMD chce příští rok uvést celou řadu grafik s HBM2 paměťmi a to i v mainstreamu a konkurenční NV by také ráda využila výhod HBM2 pamětí, ovšem u HYNIX má AMD přednost (i proto, že HBM vyvíjelo). Každopádně se potvrzuje, jak velkým technologickým skokem FURY grafiky jsou a že představují opravdu revoluci. Bohužel se tak stále řada věcí řeší za pochodu a tak není možné grafiky FURY série vyrábět stejně jednoduše, jako "konveční" grafické karty Radeon/GTX s GDDR5 jako doposud. Postupně se ale situace zlepšuje a v dalších týdnech a měsících zlepšovat bude ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|