Společnost MICRON loni oznámila GDDR5X paměti, nicméně byl tu problém.
GDDR5 paměti (za kterými stojí částečně i AMD), už nějakou dobu přesluhují a dosáhly svých maximálních možností už před časem. Ačkoliv je možné je ještě zrychlit, nestojí to za to, protože nárůst výkonu tomu už neodpovídá a zvyšuje se také chybovost. A tak se GDDR5 zastavily na běžně používaných 7GHz. S dalším vývojem GDDR5 se přitom už nepočítalo,HYNIX s AMD už před dlouhou dobou začaly vývoj nástupce, kterým je HBM, jež současně mění i konstrukci grafických karet.
HBM se dočkaly nástupu v roce 2015, kdy je AMD úspěšně použilo na první grafické karty. V roce 2016 se pak dočkáme "druhé" generace HBM, která už má svůj nástup jistý a v high endu a na HPC se s nimi jednoznačně počítá. Nicméně především cena je problém, takže pro levnější grafické karty včetně mainstreamu se stále počítá jen s GDDR5.
A právě tady si chce přihřát polívčičku MICRON, který loni oznámil GDDR5X paměti. V podstatě rozšiřuje možnosti GDDR5, zvyšuje jejich výkon a frekvence a slibuje snadnou implementaci na grafiky, protože zachovává technologie a vlastnosti GDDR5. Nicméně k GDDR5X se většina pozorovatelů postavila skepticky. Nebyly totiž uznaným standardem a kromě MICRON o ně nikdo neprojevil zájem.
Aktuálně se však GDDR5X dočkali JEDEC standardu! A tak teoreticky nic nebrání tomu, aby je mohly vyrábět i SAMSUNG a HYNIX, kteří vyrábí většinu GDDR5 a HBM pamětí. Následně by tedy GDDR5X mohly být použity i u grafických karet AMD a NVIDIA. Bohužel tady to zatím všechno končí. AMD ani NV neřekli o GDDR5X ani slovo, stejně tak od HYNIX ani SAMSUNG nezaznělo nic o tom, že by s GDDR5X nějak počítaly. Jsem si jistý, že AMD, NV i HYNIX a SAMSUNG již GDDR5X prověřili a prověřují, jejich standardizace může být dobrou zprávou, ale také nemusí nic znamenat. GDDR5X je sice výkonnější než GDDR5, ale na HBM nemá a nemá ani jeho další vlastnosti a možnosti. HBM paměti jsou jasnou budoucností nejen grafických karet a jejich nasazování v praxi ovlivňují vlastně hlavně jen náklady na čipy samotné a na konstrukci grafiky, která je zcela odlišná od konstrukce s GDDR5/X. I proto AMD potvrdilo, že její nová 14nm GPU "POLARIS" jsou v nižších verzích připraveny jak pro GDDR5, tak pro HBM a budou zatím u mainstreamu používat GDDR5 kvůli ceně.
Nasazení GDDR5X je tedy velkou otázkou, zda jej má vůbec smysl řešit. GDDR5X stejně vyžaduje určité úpravy u grafik a není jistí, že by z jejich výhody skutečně grafiky těžily. A pak je tady otázka ceny. GDDR5X určitě budou dražší než GDDR5, a GDDR5 se používají právě proto, že jsou laciné. Tam, kde vyšší cena nevadí, tedy u dražších grafik, nemá GDDR5X proti HBM žádnou šanci a smysl. Uznání GDDR5X za JEDEC standard tedy neznamená, že se jich reálně u grafických karet opravdu dočkáme. Pokud ale budou cestou, jak s minimálními náklady rychle zlepšit GDDR5 a nebudou žádné komplikace s jejich nasazením a výrobou i mimo MICRON, pak tu šance je. Kromě MICRONu však o GDDR5X nikdo jiný zatím nic neřekl ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|