Ačkoliv jsou GDDR5 nakonec rychlejší, než se při jejich zrodu čekalo, už přestávají stačit.
Možná to nevíte, ale u zrodu GDDR pamětí obesně stála hlavně společnost AMD (ATI), která udělala největší část práce pokud jde o vývoj GDDR3/4/5 pamětí a vyšachovala tím RAMBUS XDR. Bez AMD by situace na poli pamětí u grafik vypadala podstatně jinak. GDDR formát pamětí dnes nakonec používají v podstatě všechny klasické grafiky.
Bez zajímavosti ale není fakt, že i když formát GDDR3 byl uveden už v roce 2003, stále i dnes má velmi významnou část trhu. GDDR4 pak byla krátká epizoda, kterou ale AMD rychle nahradilo GDDR5 formátem, jenž dnes používají všechny výkonné grafické karty. Původně mělo mít GDDR5 maximálně rychlost 6GHz (1,5GHz QDR) a přesně tolik dnes má na GTX 680 a na nových HD 7970 GHz. Přesto dobře víme, že tyto paměti na některých těchto grafikách jdou přetaktovat až na 7,4 - 8GHz (1,85 - 2,0GHz QDR). Problém jsou ale latence, ztráty dat a obecně fakt, že nárůst výkonu je naprosto minimální výměnou za obtíže, které dosažení takové frekvence obnáší. I proto právě AMD před lety asi mluvilo o maximu právě těch 1,5GHz QDR.
Co tedy dál? GDDR5 už prostě narazily na strop. Logicky se tedy nabízí další vývojový stupeň GDDR6 pamětí, o kterých jsme toho ale zatím mnoho neslyšeli. Údajně však opět AMD je na tomto poli velmi aktivní a spolupracuje s JEDEC a výrobci čipů na vývoji GDDR6 standardu. Zatím o nich však mnoho nevíme a odhad jejich prvního nasazení je zhruba rok 2014, což znamená, že si tu s GDDR5 na stávajících frekvencích budeme muset ještě všichni nějakou dobu vystačit.
Zdroj: Vr-zone
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|