Velmi zajímavý graf, který zachycuje 10 let grafického trhu. Od dob VIA a Matroxu k Intelu, Nvidia a AMD. Jak šel čas a vývoj ...
Často se bavíme o zastoupení jednotlivých výrobců na trhu. Zajímavé pohled do historie, jak jsme se vlastně dostali k současnému rozložení trhu, nabízí skutečně veliký graf, který je sestaven na základě údajů agentury Jon Peddie Research. Přehlednost grafu, možnost odečítat hodnoty a viditelnost všech není úplně nejlepší, ale to hlavní tam vidíme. Graf začíná Q3 1997 a končí Q3 loňského roku. Graf tedy nezachycuje a neukazuje vývoj za posledního půl roku. A měl by obsahovat zastoupení na celém trhu GPU, tedy jak integrovaných GPU, tak GPU pro klasické grafické karty. Nicméně ukazuje 10 let vývoje.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Zajímavé je sledovat, jak se měnila pozice firem, Bohužel některé sloupečky jsou schované, zakrytý máme i ten s 3DFX a 3Dlabs, dobře patrná je ale pozice firem VIA a Matrox, jejichž rychlý ústup ze slávy před 7-10 let je jasně patrný. V té době ale naopak začala cesta firmy Nvidia, která více, či méně úspěšně nabírala výšku až do loňského nejúspěšnějšího roku své historie. Zajímavý je graf firmy Intel, který je dnes jednička na trhu. Kdo by řekl, že ještě před pár lety Intel nebyl jednička, ale je dobře vidět, jakou moc a jaký vliv má Intel na celý svět počítačů a že se zkrátka dokáže prosadit s čímkoli i kdyby trakaře padaly. Zajímavý je sloupeček AMD -ATI, který jasně ukazuje pád z výsluní, kdy ATI bylo kolem roku 98-2000 absolutní jedničkou na trhu. Pak ale přišel nástup Intelu a jeho dominantní platformy, nástup Integrovaných GPU (nic jiného Intel dnes stále nevyrábí!) a vývoj se rázem otočil. Vlastně od roku 2003 začal nástup výkonných grafických 3D karet a souboj firem ATI a Nvidia, který firma Nvidia dokázala v posledních dvou letech otočit ve svůj prospěch a dokonce se právě ve 3Q loňského roku dostala na úroveň Intelu. Graf bohužel nezachycuje posledního půl roku, který je velmi zajímavý hlavně z pohledu počtu vyrobených grafik a ještě výraznějšího přeorientování na integrované a mobilní grafické čipy na úkor klasických grafických karet, kterých se ale prodalo také rekordně.
Další graf pak zachycuje, kam všechny ty grafiky a kam se pozornost od roku 1975 do roku 2003 soustředila. Nicméně vývoj za 10 let je opravdu zajímavý. Celkem 24 firem vyrábí nebo vyrábělo grafické čipy. Máme zde velké ústupy ze slávy, návraty, ale i výstupy na výsluní. Jasně patrné jsou vývoje, když se někomu něco nepodařilo, nebo do hry vstoupila jiná situace. Například v letech 2004-2005 máme v grafu Nvidia jasně vidět, co způsobila grafická řada Nvidia GeForce5 a poté GF7 a GF8 a velký nástup integrovaných grafických karet Nvidia. U AMD-ATI tam máme jasně patrný nástup konkurence Intel a Nvidia kolem roku 2001-2002, což z pozicí ATI hodně zamávalo. Relativně klid u ATI byl až do začátku roku 2006 kdy se dojednával velký obchod a odprodej ATI firmě AMD. Pak je jasně patrný vliv nepříliš hladkého přechodu ATI pod AMD, tím ovlivněná vydání klíčových produktů a zpoždění celé nové grafické generace, což ovlivnilo pozici firmy nejen v desktopových grafických kartách, ale hlavně na mobilní platformě. Výrobci rádi nové, malé, výkonné a úsporné včas. V současné situaci tak patří ATI-AMD třetí místo za společnostmi Intel a Nvidia. Poslední půl rok vývoje však tento graf nezachycuje, což je škoda. Nicméně celý graf jasně ukazuje, jak rychle se může dobrá pozice změnit ve špatnou a špatná v dobrou. Stačí pár čtvrtletí a vše může být úplně jinak, nikdo si svou pozicí nemůže být v ničem jist. Nejlepší na tom je, že o tom ve značné míře rozhodujeme sami, jako zákazníci, tedy mimo některých specifických případů, kdy nemáme moc na výběr :)
Zdroj: tgdaily.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|