Bezesporu nejvýkonnější jednojádrová grafická karta s exkluzivní cenovkou i dostupností.
Tento týden se světu představí skutečný nástupce modelu GTX 480/580. Jistě si vzpomínáte, že tyto 40nm grafiky měly 384-bit sběrnici, obří monolitická grafická jádra s rozměry přes 500mm2 a tak dále. Nicméně 28nm grafika, kterou známe dnes pod názvem GTX 680, rozhodně není jejich nástupcem. Její jádro má 300mm2, sběrnice je 256-bit a karta nemá ani pokročilou výpočetní výbavu, takže ji v mnoha ohledech starší GTX 580 strčí v těchto oblastech do kapsy.
- GF TITAN - poslední grafika s velkým monolitickým high endovým GPU?
Právě v těchto dnech se ale konečně objevuje grafika, která je opravdovým nástupcem high endových GTX 480/580 a parametrově podle toho i vypadá. Jako taková ovšem ukazuje i veškerá negativa strategie tvorby obřích monolitických čipů pro high end grafiky. Karta má zhruba rok zpoždění (což ale v současné situaci trhu nakonec nehraje žádnou roli). Důvody tohoto zpoždění už jsou ale mnohem zajímavějším.
Zatímco AMD už kdysi u modelu Radeon HD 2900XT (poslední grafika s high endovým velkým GPU AMD/ATI) poznalo, že s novými výrobními postupy budou problémy s velkými GPU narůstat a vydalo se cestou menších čipů (pro high end tedy stavbou duálních modelů), NV stále high end plánovala ve stylu tvorby velkých GPU. Jenže problémy začaly narůstat. Už GTX 280/285 zaznamenaly první vážné trable a zklamání, ty se nadále prohlubovaly a patálie s vydáváním GTX 480 už se zakrýt nedalo. Až po čase (tedy s dalším skoro ročním zpožděním) se podařilo GTX 480 odladit na tolik, že konečně vyšla v podobě, jaké měla být od začátku, tedy tak, jak známe GTX 580 - ale ani ta už nebyla proti levnější a efektivnější konkurenci v podobě HD 6970 2GB (rozdíl byl 4000 korun), při výkonu jen o chlup vyšším (5-10% rozhodně neodpovídalo cenovému rozdílu), až takové terno. To už zkrátka bylo jasné, že strategie velkých monolitických GPU prostě nefunguje a to přesně z těch důvodů, kvůli kterým ji před časem odpískalo AMD.
Velká monolitická GPU jsou sice úžasně výkonná a netrpí neduhy duálního řešení, nicméně náklady na vývoj takového řešení jsou astronomické, výrobní efektivita tragická = výrobní cena děsná, a s každým novým a nižším procesem je stále větší a větší problém takové jádro vůbec vyrobit. Aktuálně se blížící GF TITAN s obřím 28nm jádrem GK110, toto všechno dokazuje a je dost možné, že se díváme na vůbec poslední grafiku s obřím monolitickým GPU, jak ho známe. Důvod je jednoduchý. Už vývoj tohoto jádra provázejí neuvěřitelné problémy, zpoždění a to vůbec nehovoříme o problémech jeho výroby. Ono nejde o to, že by se nedalo vyrábět, jde o to, že pokud byste jej měli prodávat na běžných grafikách za běžné ceny, potřebovali byste při jeho výtěžnosti všechny dostupné 28nm výrobní kapacity a možná ani to by vám nestačilo. A teď si představte, že 20nm výrobní proces, na kterém dorazí nástupce současných grafik (ke kterým TITAN jako GK110 jádro architektury KEPLER patří), bude ještě komplikovanější, ještě nákladnější a tak dále.
Vůbec bych se nedivil, kdyby GK110 na TITANu bylo zkrátka poslední jádro svého druhu. Pokud bude, rozloučení stojí za to.
- GF TITAN v parametrech a výkonech
O této kartě už nějakou dobu víme, ostatně od loňského vydání profesionálního výpočetního modelu TESLA K20X není tato karta žádným tajemstvím. Je to prostě jen desktopová verze karty odvozená od TESLA K20X. Parametry by měly být následující:
- 28nm GPU GK110 (Kepler GTX 600)
- 2 688 výpočetních jader
- 224 TMU a 48 ROP
- 6 GB GDDR5 v kombinaci s 384bit sběrnicí
- Takt GPU: 837 MHz (878 MHz v Boost režimu (cca 900MHz v top boostu?))
- Takt RAM: 6008 MHz
- TDP 250-300W a napájení 6+8pin
A výkon? Vzhledem k tomu, že 28nm jádro s rozměrem kolem 520mm2 je výrazně větší než jádro GTX 680 (293mm2) nebo HD 7970 (365mm2), kde dokonce jádro u HD 7970 má už v tom rozměru taktéž 384-bit řadičsběrnice jako nové GK110 na GF TITAN, je jasné, že ten velký prostor (cca 155mm2 navíc) je zaplněn tranzistory pro výpočetní jednotky a všechno, co s tím souvisí. A to je pořádná síla. V základu by tak karta měla dosahovat reálně zhruba 90% výkonu duálního GTX 690, tedy zhruba o třetinu více než má HD 7970 GHz, která je zhruba o 10% výkonnější než GTX 680. To vše při poměrně slušné spotřebě. Věřím, že karta dokáže jet i na 1GHz, čímž by mohla skoro dorovnat výkon GTX 690, i když TDP už pak bude kolem 300W. Ale koho TDP a spotřeba u grafiky za více než 20 tisíc zajímá?
Jak vidíte na fotografiích, které už stačily uniknout, karta nevypadá nijak nezvykle. Připomíná GTX 580, chladič je klasický referenční s turbínou a Vapor-X základnou. Karta pravděpodobně nebude k mání v jiné podobě. Prodávat ji budou jen někteří vybraní výrobci.
Pokud jde o dostupnost grafik. Pro účely recenze existuje v celém světě jen pár kousků a ty jsou alokovány jen na některých významnějších trzích a tak recenzí moc nebude. Navíc je to zatím všechno tento týden jen papírové spuštění, fyzicky bude karta dostupná v obchodech nejdříve v dalších týdnech.
Co se týká počtu karet, mluvilo se dříve o limitované sérii 500 kusů (pravděpodobně to ale platilo pro každého z vybraných výrobců). Nedávno začalo obíhat číslo do 10 tisíc kusů TITAN modelu celkem. Pravda bude zřejmě někde uprostřed - ostatně vzhledem k tomu, že TESLA K20X se prodává za několik tisíc dolarů, není samozřejmě prodej té samé karty za necelých 1000 dolarů nějaké terno. Každopádně je to limitovaná edice, která zůstane asi jen u referenčního designu (asi jako GTX 690), jež vyrábí jedna a ta samá továrna pro všechny.
Není to nejvýkonnější grafika na trhu, na tuto pozici ji pár desítek % výkonu chybí, protože duální HD 7970 GHz X2 kopou ještě o třídu vyšší ligu, ale mezi jednojádrovkami nemá a asi dlouho nebude mít konkurenci. Poměr cena-výkon samozřejmě nebude nic moc, ostatně se zhruba o 1/3 vyšším výkonem je více než 2x dražší než HD 7970 GHz, ale prostě se bavíme o grafikách úplně jiných cenových kategorií - konkurencí pro TITAN je HD 7990 - přesně podle strategií tvorby čipů a high end grafik obou společností.
K dispozici bude i v ČR minimálně od ASUSu, nevíme kdy a v jakém množství přesně (odhadují první polovina března nejdříve). Cena bude kolem 900 euro, tedy 22 tisíc +/-. Karta by se měla představit tento týden snad i v prvních recenzích, i když na ty objektivnější si asi budeme muset počkat, než se ven dostane i pár kousků grafik, které budou mimo vliv a kontrolu PR.
Hodnocení této katy asi bude ale celkem jednoduché. S přehledem nejvýkonnější jednojádrová grafika s ohromným výkonem všude a na vše, který pravděpodobně bude v dalších minimálně 3 letech, do nástupu 20nm generace grafik, naprostá špička. Tudíž pokud něco podobného hledáte, je to jasná volba, která snad dlouho vydrží. Na druhou stranu radostí neskáčeme z referenčního provedení. Od takovéhle grafiky za tolik peněz přeci jen očekáváme trochu luxusu a exkluzivity. Tím chci říci, postavte si GF TITAN vedle karet typu MSI Lightning, ASUS MATRIX či Sapphire TOXIC a asi chápete, na co narážím. Škoda že výrobci nemohou udělat tyhle nereferenční edice i pro TITAN verzi.
Jestli je nebo není TITAN poslední grafikou s obřím monolitickým, GPU se ukáže až tak v roce 2015. Je tu dost důvodů, proč by být poslední svého druhu opravdu mohla. O důvod více, se o ni zajímat ;).
Zdroj: fotografie Egypthardware.com, Baidu.cn
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|