Intel posílil o 6%, AMD o 11%, oba na úkor NV, která oslabila o 8% a má jen 16% trhu s GPU.
Aktuální data z Q2 2013 ukazují, že grafický trh je na tom docela dobře. Výrobcům GPU se daří dodávat více čipů. A již to není způsobeno tím, že procesory bez grafiky jsou vystřídány procesory s grafikami, protože už delší čas se ve většině PC procesory s GPU běžně vyskytují. V Q2 se zadařilo společnosti AMD, která konečně v mobilním segmentu jeví známky oživení. V Q2 2012 totiž dodala mezikvartálně o 47,1% více APU! Slabší to ovšem bylo na desktopu, kde se počet dodaných APU snížil o 9,6%. Diskrétním grafikám AMD Radeon se ale celkem dařilo, zejména ve vyšších segmentech a také na profesionálním poli, kde AMD dokonce zaznamenalo vlastní rekord. Podle všeho má na vzestupu AMD na mobilním trhu lví podíl jednak obecně povedená generace APU čipů i grafik, ale také zprovoznění dynamického přepínání systému grafik (mezi integrovanou v APU a neintegrovanou).
Těžko ale nějak výrazně překvapí, že největším dodavatelem GPU je Intel. Zatímco AMD má celkový podíl 21,9%, Intel drží 62%! V Q2 2013 se mu ale méně dařilo na desktopu (pokles o 1,4%), více však v mobilních PC (nárůst o 12,1%).
Intel i AMD celkově rostly. AMD dodalo o 10,9% více, Intel o 6,2%. Obě firmy tlačí na třetího výrobce GPU, kterým je NV. Ta se nadále propadá. Do desktopu dodala o 8,9% méně svých GPU do mobilních PC o 7,1% méně. Celkový podíl této společnosti spadl na pouhých 16,1% a podle odhadů bude v nejbližší době dále oslabovat. Problém pro ni již neznamenají jen integrované grafiky v procesory Intel a AMD, které fofrem vytlačují slabé neintegrované řešení (která ale tvoří drtivou většinu prodejů) a nemá žádné podobné řešení, které by mohla nabídnout. Problém nově představuje i nová generace konzolí, které jsou architekturou PC ,a dodává do nich GPU právě konkurenční AMD. A to technologicky aktuální GPU a díky tomu je většina her ve vývoji optimalizována právě na AMD Radeon GPU. To má vliv i na bonusy, které AMD díky spolupráci s vývojáři her může ke svým grafikám nabídnout. AMD se navíc chystá uvést na trh novou generaci grafik. NV je tedy pod velkým tlakem, což se odráží v poklesech nejen podílu a prodejů, ale i příjmů z GPU.
Pod palbu společností AMD a Intel se ale nyní dostávají i profesionální grafiky, kde byla NV tradičně silná a má tedy hodně co ztratit, zatímco konkurenti mohou jen získat. GPGPU je na vzestupu, ale spíše než uzavřenému CUDA dávají mnohé firmy stále větší důraz na otevřené OpenCL. Za poslední kvartál se tak podařilo AMD dosáhnout nejvyššího podílu a příjmů z prodeje svých profesionálních GPU ve své historii a to se ještě neprojevují nově dojednané kontrakty. AMD například uspělo u Apple a bude dodávat hned dvěprofi GPU do nového MacPro. Pozadu nezůstává ani Intel, jehož nová XEON Phi platforma se stále více etabluje a ukrajuje část trhu pro sebe v superpočítačích a serverech.
Grafický trh jako celek samozřejmě doplácí na propad PC jako celku, ale zatím se drží. Analytici si také všimli nárůstu prodejů dražších grafik na desktopech (i mobilních PC) a nárůstu domácích systému s více grafikami. O tom, jsme ale již psali v nedávném článku, že přes celkový pokles PC stále roste počet těch opravdu výkonných domácích PC a příjmy v tomto segmentu trhu.
Zdroj: JPR
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|