Říci, že Intel ARC se nepovedl a realita kulhá za sliby, je hodně zdrženlivé. Jaká je situace nyní?
Končí rok 2022, který měl být ve znamení souboje AMD, NVIDIA a také Intel na poli herních grafik. Intel nám sliboval roky, že udělá pořádné herní grafiky. Sliboval je na trhu v roce 2020, což se nepovedlo vůbec, kdy celou první generaci zrušil. A dokonce i vymazal jméno Xe, se kterým měly operovat. Přišel s názvem ARC pro novou generaci, aby to jakoby vypadalo, že jde o první generaci herních grafik firmy, i když ve skutečnosti je to druhá generace (DG2), zatímco ta první (DG1) to prostě nezvládla na trh vůbec, ale omluva pro nezvládnutou druhou generaci už prostě neexistuje. Ne po tolika letech vývoje, ne s tolika investovanými penězi, a ne pro firmu velikosti Intel, která navíc na poli GPU není žádný nováček. Neexistuje omluva ani výmluva pro to, že grafik ARC jsou jaké jsou a nejsou v plné výkonové, provozní a funkční konkurenci k AMD a NVIDIA.
Přes velké sliby to druhá generace herních grafik DG2, alias tedy ARC série, na trh nestihla v roce 2021. Takže to Intel slíbil v Q1 2022, což se také nestalo. Nakonec z toho bylo jen Q2 2022 pro nejslabší A380 model, který vyšel navíc jen v Číně, což Intel přiznal, že byl nesmysl. A tak se čekalo dálo. Marketing stále sliboval velké věci, a nakonec na konci Q3 2022 jsme se dočkali. Intel a jeho ARC A750 a 770 vyšly na trh! A byl to okamžitý propadák …
- Intel ARC je propadá, všichni od něj dávají ruce pryč
Nejen že v mnoha hrách karty příliš nefungovaly, a ovladače zjevně nebyly hotové, především však ARC A750/770 přišel na trh v době, kdy se situace na trhu vrátila do starých kolejí a ceny karet razantně klesly. Potíž je v tom, že Intel ARC A750/A770 mají parametry, se kterými by měly konkurovat minimálně RTX 3070 a Radeon RX 6700 sérii, ne-li spíše RTX 3080 a RX 6800 modelům. Jenže těm prostě výkonově ani zdaleka nestačí …
Existuje pár speciálních případů, kdy se jim blíží, ale ve většině případů a hrách konkurují stěží o třídu nižším RTX 3060 a Radeon RX 6600 modelům. Což je problém, když to jsou o poznání jednodušší karty s užší sběrnicí a mnohem menšími čipy. A tak asi není moc překvapení, že výrobci karet o Intel ARC vůbec nestojí. Žádný z velkých výrobců je nakonec do výroby nezařadil, na trh se dostalo jen pár kusů od ASRock. A ty jsou ležáky a stále skladem, protože prostě za tu cenu nedávají pro nikoho dnes smysl.
ARC A750 8GB 256-bit se spotřebou 225W, se dá v ČR koupit v té jedné ASRock edici za 8600 korun vč. DPH. Zní to lákavě? S ohledem na to, že výkon je v průměru novější her zhruba 5% pod úrovní Radeon RX 6600, to moc zajímavé není. Zejména když jsou stále hry, kde jsou velké funkční problémy, a když Radeon RX 6600 8GB stojí dnes běžně od 7000 korun vč. DPH a má spotřebu jen 132W. A nemá problémy a jeho výkon je dobrý všude.
Ještě hůře je na tom ARC A770 8GB, která se v docela luxusní ASRock verzi dá koupit za 10 500 korun vč. DPH. Problém je v tom, že její výkon je jen o několik procent lepší, než A750, takže je většinou zhruba kolem úrovni Radeon RX 6600 8GB. Ovšem za cenu 10 500 korun můžete mít karty jako Radeon RX 6650 XT 8GB, která za 8500 korun se 160W spotřebou má o 18% lepší výkon v průměru a netrpí různými problémy a nedostatky v různých hrách. Za 10 tisíc se dá pořídit také zajímavý Radeon RX 6700 10GB, který je ještě o něco výkonnější a velmi efektivní. Nicméně od 11 tisíc korun se na trhu nachází Radeon RX 6750 XT 12GB karty, které jsou tím, proti čemu parametry ARC A770 má vlastně stát. Minimálně. Jenže konkurovat jim nedokáže. RX 6750 XT má podobný výkon jako RTX 3070, tedy o nějakých 40% vyšší než Intel A770. A to s podobnou spotřebou a za podobnou cenu.
Asi tedy nikoho nepřekvapí, že o ARC karty není vůbec žádný zájem. Výrobci už jej dávno ignorují a počet vyrobených karet zůstane velmi omezen a zdaleka nenaplní 4 milionové plány Intelu pro rok 2022. ARC sice tedy papírově na trhu je, fakticky ale není, protože s jeho výkonem, vlastnostmi a cenou nedává žádný smysl, je to špatný produkt. Grafická divize Intelu pod vedením Raji Koduriho ale bojuje o svá teplá místečka, takže slibuje vylepšení, a dokonce novou generaci karet.
Pokud jde o ta vylepšení, aktuálně se objevil ovládač 3953, který znatelně vylepšil výkon pod DirectX 9, který Intel jen emuloval. Výsledkem bylo, že A770 mělo horší výkon, než RX 6500 XT low end. Nyní by tedy měla být karta o něco lepší, stále nekonkurenceschopná, ale lepší. Takže alespoň pro nějaké ty populární zastaralé tituly, bude použitelná. Trochu. I když stále zůstává potíž, že za ty peníze s tou spotřebou a s těmi přetrvávajícími potížemi napříč mnoha tituly, neexistuje jednoduše dobrý objektivní důvod, proč jim dát přednost před Radeon RX 6600/6700 modely, které za stejné peníze můžete mít … nemluvě o nabídce bazarových karet.
- Intel ARC je konec herních grafik od Intelu?
Každopádně je smutné a vtipné zároveň, že na samém konci roku 2022 se máme těšit z toho, že Intel zlepšil výkon pod DirectX 9, což v první řadě neměl být problém vůbec. Bohužel výkon pod DX10/11/12 zůstává stále dalece pod úrovní očekávání i slibů, a hlavně parametrů GPU, kdy prostě A770/A750 s obřím čipem 256-bit, sběrnicí horko těžko stačí základním modelům s polovičním čipem a 128-bit sběrnicemi konkurence. Takže i z hlediska výrobních nákladů nemá na trhu šanci. Navíc v případě RX 6600/6700 se bavíme o kartách, které za několik měsíců budou nahrazeny novou generací RX 7600/7700 s RDNA 3.
Ale nevypadá to, že nové generace grafik Intel jménem Battlemage, se v roce 2023 dočkáme. Vlastně stále není jisté, že se dočkáme vůbec nějaké další generace herních grafik Intel. Přes sliby grafické divize Intelu (které ale nemůžeme věřit nic z toho co říkají, protože dosud nic z toho, co slibovali nesplnili a všechno je jinak, než slibovali), není pokračování grafické divize Intelu v současné podobě vůbec jisté. Hospodářské výsledky Intelu jdou od 10 k 5 a černá díra na peníze, kterou grafická divize Intelu nyní je, tomu nepomáhá. A v roce 2023 to bude už 6 let, kdy utrácení a vývoj začalo a doposud není na trhu jediný komerčně úspěšný produkt a zjevně ještě dlouho nebude.
Mluví se tedy o tom, že vývoj herních GPU už u Intelu skončil. Běží jen vývoj architektur pro integrované čipy a také výpočetní HPC, bez kterých Intel nedokáže konkurovat komplexní platformě AMD. Pokud jde ale o herní čipy a grafiky, nedává investice do nich příliš smysl, protože vzhledem k poměru nákladů na vývoj a všeho, a teoretické návratnosti, je to pro Intel ztrátový business ještě na hodně hodně let. A to i kdyby jeho GPU byly konkurenceschopné. Což ARC naprosto není a BattleMage nedorazí na trh dříve jak v polovině 2024. Ale to už budou na trh mířit pomalu první RX 8000 a RTX 5000 karty konkurence a téměř nikdo nepochybuje o tom, že Intel tak s BattleMage a B700 sérií karet bude tam, kde je teď s A700 vůči brzy nastupujícím RX 7000 a RTX 4000. Intel by zkrátka za jedinou generaci musel udělat dvougenerační skok, aby se dostal do konkurenceschopné pozice výkonem, ale i parametry a provozními vlastnostmi svých GPU. Nemluvě o tom, že jeho ovladače a obecně SW podpora je stále daleko za tím, co AMD a NV nabízí. A omluva pro to neexistuje, protože Intel není nováčkem na GPU poli a utrácí za vše miliardy.
A fakt, že o BATTLEMAGE a nové generace grafik Intel nejsou prakticky žádné zprávy ani úniky, přitom obvykle plány a kompletní informace o chystaných Intel produktech utíkají na veřejnost sotva je vedení Intelu vyvěsí ve firmě na nástěnku, také hodně napovídá. Máme detailní plány všech Intel produktů, jejich parametrů a plánovaného uvedení na trh, ale o nových grafikách ani zmínka. Co to naznačuje?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|