Stávající 8-pin už nedostačují a PCIe 5.0 také ne? Novinky jsou na cestě …
Pokud se potvrdí informace (a zatím nemám důvod jim nevěřit) o výkonu nové grafické generace, budou požadavky na napájení novinek opravdu ohromující. Například nástupce Radeon RX 6900 XT má být více než 2,5x výkonnější. NVIDIA pak nabídne zhruba 2x výkonnějšího nástupce RTX 3090. To se ovšem neobejde bez odpovídajícího napájení, tedy přístupu opravdu velkého množství W.
Už u nové údajně připravované RTX 3090 Ti, která by měla dorazit za několik týdnů a nabídnout prostě plnou specifikaci a takty hlavně pamětí jedoucí na limit, ovšem přitom mít 450W spotřebu, bude potřebovat hodně silné napájení. NVIDIA tak údajně zahodí ty její stávající speciální napájecí konektory, které přestavila u některých FE variant RTX 3000 karet. Místo toho prý použije nový PCIe napájecí konektor PCI-SIG 12VHPWR H+.
Ten má nově 16 pinů, kdy 12 je napájecích a 4 signální. Má být z hlediska konstrukce a záběru místa na PCB karty kompaktnější než obvyklé dnešní osazení 2x 8-pin, které využívá drtivá většina výkonnějších grafických karet. Dávalo by tedy smysl udělat nový 16-pin konektor. Oficiálně by měl dokázat poskytnout 600W energie (neoficiálně až 662W), což je znatelně více než stávající jeden 8-pin, který má oficiálně 150W (neoficiálně dokáže samozřejmě více).
První grafickou kartou, která by měla nový 16-pin PCIe dostat, je právě chystaná 450W edice RTX 3090 Ti. Někteří o novém konektoru mluví jako o PCIE 5.0 napájení, ale to není přesné označení. Klidně ho totiž může dostat i PCIe 4.0 grafika, což je právě RTX 3090 Ti. Samotný napájecí konektor nemá nic moc společného s rozhraním samotného PCIe slotu.
Pokud se potvrdí informace ohledně nadcházející generace grafik, kde Radeon RX 7000 a NV RTX 4000 budou téměř jistě PCIe 5.0 mít, tak se zejména TOP modelům bude 16-pin hodit. U AMD RX 7900 XT má spotřeba při tom 2,5x a vyšším výkonu proti RX 6900 XT, činit něco kolem 400 - 450W. U NVIDIA RTX 4090, která má být 2x výkonnější než RTX 3090, pak má spotřeba atakovat dokonce neuvěřitelných 600W. Takže řekl bych, že nový napájecí konektor pro nadcházející generaci TOP grafik, je vyloženě nezbytný, jinak by musely ty karty mít běžně čtyři 8-piny, což by zabíralo dost místa na PCB atd.
- PCIe 6.0 standard se dokončuje
PCIe 4.0 desky a grafiky jsou na trhu teprve poslední dva roky. A už se chystáme na PCie 5.0, které ovšem reálně dorazí až za rok s novou generací GPU a také SSD. I když údajně desky s podporou Gen5 budou již letos (ale funkčnost bez GPU a SSD GEN5 nebudeme moci ani ověřit). Každopádně PCIe 4.0 je 2x rychlejší než PCIe 3.0 a čekali jsme na něj dlouho. Na PCIe 5.0 budeme tedy čekat mnohem kratší dobu, a i to je 2x rychlejší než Gen4. Už teď se ovšem dokončuje ještě rychlejší PCIe 6.0.
Prakticky vzato, specifikace této nové technologie už jsou hotové a před schválením. Aktuálně se už jen všechno ověřuje a testuje a finální varianta verze 1.0 nového standardu se očekává za několik měsíců. Přinese opět tedy 2x vyšší rychlost, než má Gen5. Konkrétně 8GB/s na linku a tedy 128GB/s na PCIe 16 slot nebo 24GB/s pro M.2 PCIe 4 slot. Nicméně aby toho bylo možné dosáhnout, opět budou rapidně zvýšeny požadavky na čistotu signálu, nižší rušení apod. To si bude žádat opravdu robustní a super-kvalitní konstrukce PCB a elektroniky kolem. A je to na hranici současných technických možností. Cena za takové desky a řešení bude astronomická.
Ostatně už s PCIe 5.0 někteří výrobci běžných PC komponent rozhodně nespěchají. Jeho nároky na kvalitu PCB a elektroniky jsou znatelně vyšší než u PCIe 4.0, což také není levná záležitost. A stále i dnes existují jen dvě platformy, které PCIe 4.0 nativně kompletně mají (i ze strany čipsetu). AMD X570 a AMD X499 (a odpovídající serverová verze). Žádné jiné desky a platformy na trhu PCIe 4.0 nativně jako celek nemají (pouze pár linek z určitých CPU – tedy B550, Z590 apod.). PCIe 5.0 vyžaduje opět více a samozřejmě zatímco v serverové oblasti bude využitelná rychle, u běžných PC zdaleka současné grafiky a SSD nevyužívají možnosti ani PCIe 4.0 rozhraní. Takže na Gen5 není důvod spěchat.
Podle výrobců první běžně dostupná Gen5 SSD, které budou mít rychlosti větší než možnosti Gen4 rozhraní, se objeví nejdříve v druhé polovině příštího roku, spíše později. To platí i o nové generaci grafik, kdy nové TOP high end modely s PCIe 5.0 od AMD a NVIDIA, pravděpodobně dorazí až v Q1 2023. Jinými slovy, na PCIe 5.0 je zatím času dost. Intel sice oficiálně ohlásil jeho podporu (ale zatím neověřitelnou a nevyužitelnou) už teď se Z690 deskami a ALDER LAKE procesory (čipset nadále umí jen Gen3). AMD pak slíbilo, že nová AM5 platforma pro budoucí ZEN4 a další čipy, bude také umět PCIe 5.0. Kdy se přejde na PCIe 6.0 je otázka, ale dost možná to bude trvat roky, než se objeví na běžné PC platformě. V serverech bych jej viděl tak za 2-3 roky nejdříve.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|