Situace na poli klasických grafických karet se stabilizovala, dodávky a trh opět rostou.
Z hlediska dodávek samostatných grafických čipů máme nyní na trhu tři firmy. NVIDIA s RTX 4000/3000 a staršími kartami, AMD s Radeon RX 7000/6000/5000 sériemi karet a Intel s jeho ARC A300/500/700 kartami. Je nutné dodat, že pracujeme s daty společnosti JPR, která nesleduje skutečné prodeje, jen určité dodávky čipů, přičemž do toho nezapočítává výkonná GPU řešení, které AMD dodává pro herní konzole, což jsou desítky milionů kusů poměrně výkonných řešení. Současně ale do dodávek započítává profesionální GPU a podobné samostatné karty. Jinými slovy ve statistikách JPR jsou všechny dodané GPU NVIDIA, všechny dodané GPU Intel, ale jen část dodaných GPU AMD. JPR tedy neukazuje kompletní realitu GPU bussinesu jako takového.
- Q4 2023 konečně růst dodávek GPU a stabilizace trhu
Ačkoliv celkový počet dodaných grafik v Q4 je stále hluboko pod situaci z předchozích let, je tu zjevně významný růst po propadech od konce roku 2021. Tehdy skončila těžební horečka a covid, takže se dodávky GPU prakticky zastavily. Situace se ale zjevně obrátila v druhý polovině 2023 a dodávky postupně rostou. JPR udává 76,2 milionů různých GPU (integrovaných i neintegrovaných pro PC – opět nezahrnuje AMD SoC GPU pro konzole) za Q4 2023, tedy 24% meziroční nárůst. To tedy dokládá i růst a stabilizaci celého PC trhu. Pokud jde o samostatné grafické karty (mobilní, desktopové i profesionální), tak těch se dodalo v Q4 23 kolem 9,5 milionu. O 32% více než o rok dříve.
Asi nikoho nepřekvapí, že největší dodavatelem samostatných GPU ve statistikách JPR, herních i výpočetních, je NVIDIA, která tak urvala 80% dodávek s neintegrovanými grafickými kartami (AIB). To je sice meziroční propad z 86% na 80% celkově, ale díky obecnému růstu celého trhu o třetinu i tak zaznamenala vlastní růst celkových dodávek o 22%. Největší úspěch v roce 2023 má AMD, kterému povedené Radeon RX 7000 grafiky zajistily meziroční růst dodávek o téměř 120%! AMD tak výrazně zvýšilo celkový podíl z 12 na 19% dodávek. A to se nezapočítávají do toho počtu ty výkonné herní Radeon GPU pro Xbox a PlayStation, protože nejsou technicky samostatnými GPU. AMD výrazně posílilo zejména na desktopu a speciálně v retailu, tedy individuálních prodejích karet koncovým zákazníkům přímo, kde mnoho distributorů hlásí nevídané. Že AMD v některých případech během roku prodávalo v mnoha kategoriích více karet, než NVIDIA. S ohledem na cenovou a výkonovou realitu současných RTX 4000 vs RX 7000, to není zase takové překvapení. Pokud má zákazník na výběr, nakupuje prostě jinak, než když ten výběr nemá. Bohužel to je důvod, proč má NVIDIA ten 80% celkový podíl.
Retail prodeje karet tvoří jen velmi malou část grafického trhu a dodávek. Mnohonásobně více karet jde do OEM segmentu a speciálně mobilních počítačů. Ty mimochodem mají 69% podíl v prodejích všech PC, takže desktop tvoří jen třetinu trhu. Když odečtete desktopovou OEM část, zjistíte, jak malý je ten retail, kterým se většina z nás zabývá a situaci vnímá tedy z pohledu situace v retailu. Takže dobré výsledky a skvělá konkurenceschopnost AMD na této malé části celkového trhu, nedokáže vynahradit situaci v OEM části. Tam naprosto dominuje NVIDIA. Koncoví zákazníci nemají dnes prakticky nikdy na výběr, což platí speciálně u mobilních PC. O konkurenčním prostředí v OEM segmentu se v rámci GPU trhu dnes prakticky nedá mluvit. Rozhodují jiné věci než cena, výkon nebo výhodnost produktů, hlavní roli hraje politika, a jako koncový zákazník nemáte ani na výběr co vám bude nabídnuto. Proto nabídka mobilních PC s NVIDIA a AMD řešeními vypadá, jak vypadá. V současnosti tak speciálně na poli mobilních PC, tedy OEM řešení, má NVIDIA podíl bezmála 100%. A protože mobilní počítače tvoří 2/3 všech prodaných PC, je matematika celkového podílu na grafickém trhu tomu odpovídající.
Ze stejného důvodu se v podílu dodávek samostatných GPU, propadl Intel. OEM výrobci o jeho ARC grafiky nestojí a ani v retailu to není o nic lepší, jakkoliv tam se Intel maximálně s tím co má, dnes soustředí. V Q4 2022 měl 2% podílu, nyní JPR udává v Q4 2023 zhruba 1%. Reálně je to prý méně než to procento. S ohledem na situaci a stav Intel ARC grafik se tomu asi nelze divit.
- Závěr – NVIDIA jasně dominuje, ovládá OEM trh a jeho politiku
Pokud máme jako zákazníci na výběr, můžeme vybírat lepší řešení za lepší cenu. Bohužel ten desktopový retail trh, kde je tohle možné, tvoří velmi malou část celkového trhu. U většiny PC nemá koncový zákazník možnost si vybrat GPU a ani další věci. AMD má tedy před sebou hodně těžký úkol, kdy musí nějak přesvědčit významnou část OEM výrobců, aby dala Radeonům šanci. Nemůže to dost dobře udělat přes ceny, protože už dne je levnější a mnohem výhodnější řešení, ovšem OEM to zjevně nijak nezajímá. Ale bez toho, aby se situace na OEM výrazněji změnila, se celkové podíly nehnou. V retailu je situace jiná, tam zažilo AMD objektivně jeden z nejlepších roku za mnoho mnoho let.
Z hlediska businessu to ale není trh, který by prostě byl až tak zajímavý, a hlavně tam jsou velmi malé marže. OEM a zejména HPC jsou tím, co vydělává peníze. I proto bude těžké tam uspět, protože NVIDIA je tam pevně zaháčkovaná a soustředí se na to dlouhodobě. Nepotřebuje mít lepší ceny a lepší nabídku v retailu, stačí když zařídí, že v OEM a HPC si nikdo netroufne se na AMD byť jen podívat. Ze zákulisí se ozývá stále více lidí, kteří říkají, že NVIDIA hraje velmi nečistou hru, kdy pokud se dozví, že se zajímáte o AMD či jiné konkurenční řešení, nějakou náhodou se zpozdí dodávky NVIDIA GPU, se kterými jste počítali. Najednou tak máte problémy, které byste mít nemuseli, pokud byste se o konkurenci nezajímali. Zajímavá náhoda, že? Je možné, že se na to antimonopolní úřady brzy podívají, ale moc bych si od toho nesliboval. NV si tentokrát dává pozor, aby to nedopadlo jako s GPP 1, které se jí nepodařilo ututlat.
Bohužel bez rozbití toho monopolu, který si NV vytvořila, nelze očekávat zlepšení situace na trhu a prostě lepšími produkty za lepší cenu to dnes nezachráníte, nemluvě o tom, že neexistují výrobní kapacity na to, množstvím NV konkurovat. NV má u TSMC stejný, nebo dnes už větší podíl ve výrobě jako AMD. Jenže zatímco NV vyrábí jen ta GPU, AMD musí ty kapacity využívat také pro CPU, SoC a další řešení všeho druhu, nejen herní a výpočetní GPU. Z podstaty věci tak ani není možné, aby za současného stavu AMD mohlo mít nějak větší podíl, než má, pokud by tedy neobětovalo jiné produkty a trh jinde. A tak se o to zjevně ani nepokouší a je spokojeno s tím, co má, kdy mohu potvrdit, že jak AMD, tak výrobci Radeon grafik, zejména ty exkluzivní, jsou z RX 7000 a jejich dosavadních výsledků na trhu nadšeni a v retailu tu konkurenci a výběr na poli herních grafik zatím máme, a v této chvíli se dá koupit výborná karta za dobrou cenu, takže hurá? :)
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|