Aktuálně tu máme čísla vývoje na grafickém trhu za 3Q 2010, která nejsou překvapením.
Jak už bylo mnohokrát zmiňováno, poptávka po počítačích není taková, jaká se očekávala. Zejména mobilní počítače zůstávají za očekáváním a tak jsou slabší prodeje zejména neintegrovaných grafik, které jsou doménou firem AMD a NVIDIA. Mírně oslabily i integrované grafiky. Celkově pak grafický segment ve 3Q 2010 oslabil o 1% a tedy mírně zpomalil.
Díky silné pozici na poli procesorů, ve kterých Intel také prodává své integrované grafiky, je to právě Intel, který z celé situace vychází vítězně a svou dominantní pozici grafického výrobce ještě posílil. Jeho podíl vystoupal na 55,6% a dokonce dodal o 3,2% více než v Q2/2010 a o 3,7% více než loni. Druhým největším výrobcem zůstává AMD, které si však mírně pohoršilo na 22,3% a kvartálně oslabilo o 11,4% a to hlavně kvůli propadu mobilního segmentu, ale i prostém faktu, že konkurenční NVIDIA v Q3 konečně nabídla své DX11 produkty pro nižší grafický segment včetně mobilního. Přesto má stále AMD velký důvod k optimismu, protože meziročně posílilo o 11%.
Naopak výsledky 3Q potvrzují obtížnou situaci u společnosti NVIDIA. Ta během 3Q vydala grafické karty GTX 460 a GTX 450 včetně mobilních verzí, čímž konečně nabídla nové produkty, jenže jejich dopad je mnohem menší, než se čekal. Samozřejmě AMD přišlo o svou pozici jediného výrobce s mobilními /desktopovými DX11 grafikami v segmentech mainstream a low end a tak to posílení NVIDIA muselo přijít, jenže NVIDIA si proti Q2 polepšila o mizerných 1,5% v počtu dodaných kusů a díky tomu její podíl vystoupal pouze z 20,7% na 21,2%. Hlavně však zdaleka nedosahuje počtu GPU, které dodávala ještě loni, a propad je 16,1%! G400 grafiky zůstávají za očekáváním.
Navíc se dá očekávat, že během 4Q se pozice NVIDIA příliš nevylepší, ba naopak hrozí dalším zhoršením a to kvůli novým HD 6000 grafikám AMD, které jsou výrazně efektivnější než produkty NVIDIA právě z výrobní stránky. AMD však vůbec nejvíce spoléhá na své nové APU procesory FUSION, které by s jeho podílem mohly zamávat vůbec nejvíce. Ty však do hry zasáhnou výrazněji až v Q1 2011. Vůbec Intel i AMD od začátku roku 2011 začnou své procesory nové generace vybavovat i grafikou a tak se pravděpodobně budou počítat do statistik prodaných GPU, čímž by pozice AMD a Intel měly posílit na úkor NVIDIA, která nemá do čeho své grafické karty integrovat.
- Další změny cen grafických karet
Zatímco Intel hlásí rekordní zisky a příjmy a AMD se také docela dobře daří (nejlépe za posledních několik let), NVIDIA se trápí nejen se sníženým odbytem svých grafik, ale i to, co prodá, prodává za mnohem méně, než dříve a než by si přála. Po vydání nových HD 6800 navíc NVIDIA musela oznámit drastické slevy GTX 460 a GTX 470 modelů. Jenže problém je v tom, že za tyto ceny už se výroba těchto modelů a jejich prodej v podstatě nevyplatí, nemluvě o tom, že poměr cena-výkon a hlavně výkon, technologie i provozní vlastnosti se dnes v lepší podobě nachází na grafikách konkurence. Některé obchody a výrobci tak na oznámené slevy moc nereagovaly a je otázka další vývoj. Dokonce se mluví o tom, že NVIDIA srazila ceny jen na papíře, aby v recenzích nevypadaly její grafiky tak špatně, ale skutečné slevy dorazí později a nebudou tak vysoké. Výrobci a prodejci grafik si prostě za ty ceny nemohou běžně tyto modely dovolit prodávat, nemluvě o tom, že je ani zákaznicí nechtějí …
Jinými slovy, jako zákazníci se rozhodně máme na co těšit, ceny grafik se budou držet pěkně při zemi, protože AMD bojuje o získání tržního podílu a o udržení co největšího podílu na poli DX11 grafiky, kde dominuje s podílem téměř 90%. NVIDIA naopak musí bránit, kde ale její zbraně jsou slabé a tak brání snižováním cen, což však nejde tak hladce. Boj na poli neintegrovaných grafických karet je v plném proudu, což ale moc nezahýbe s celým grafickým trhem, kterému s 55% podílem vévodí Intel a nadále oběma konkurentům uniká, i když technologie a schopnosti je GPU jsou zaostalé proti tomu, co nabízí AMD a NVIDIA.
Zdroj: Digitimes.com, DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|