Včera jsme tu měli první kusé informace o vývoji na grafickém trhu, dnes tu máme podrobnější novinky.
Ve včerejší novince byla popsána jen celková situace na grafickém trhu, které napovídá, že navzdory proklamacím NVIDIA, která si slibovala v Q1 2011 růst, se naopak propadá. Dnes tu máme podrobná čísla z jednotlivých segmentů, takže se můžeme podívat na to, jak jsou na tom jednotlivé segmenty z hlediska podílu na celkovém grafickém trhu a také výrobci AMD a Nvidia vůči sobě.
(trh GPU celkem)
Včera jsme měli k dispozici jen celková čísla grafického segmentu. Tam si někteří stěžovali, že vlastně zkreslují, že to hodně ovlivňují integrované grafické karty. Jenže pravdou je, že právě tyto grafiky zabírají zcela největší část grafického trhu. V Q1 2011 bylo dodáno na 125,776 milionů GPU, z toho 68,8 milionů připadá na Intel, 31,221 na AMD a 24,875 na NVIDIA. Už zde při podrobnější prohlídce čísel vidíme, že zejména AMD neustále rostě a proti loňsku dnes dodává o 22,9% více GPU. Intel o 5%, zatímco NVIDIA značně ztrácí každý kvartál a to meziročně už 24,7%. Nvidia dnes dodává méně GPU, než AMD před rokem.
Dnes máme k dispozici i čísla pro samostatné grafické karty, tedy jak mobilní, tak desktopové grafické karty AMD a NVIDIA. Jak vidíte, tak celkem se v Q1 prodalo 36,765 milionu diskrétních grafik. Když to porovnáme s celkovými 125,776 miliony prodaných GPU, tak diskrétní grafiky tvoří necelou třetinu trhu a to už počítáme všechny low endové, všechny herní i highendové modely a také profesionální grafiky, které AMD a NVIDIA dodávají. Pokud jde o vývoj souboje AMD a NVIDIA, i zde nemá NVIDIA příliš důvodů k radosti. Místo očekávaného růstu ztrácí. Zatímco před rokem byl podíl 57,8% vs 42,1%, dnes už AMD i na tomto poli NVIDIA stáhlo a síly jsou v podstatě vyrovnány. AMD meziročně posílilo dodávky o 13,4% a to na úkor NVIDIA, která přišla například o pozice u Apple a dodává o 14,7% méně než před rokem. Aktuálně vede NVIDIA již jen s 50,8% přes AMD s 49,2%. A pokud bude nadále pokračovat tento vývoj, AMD by se už letos mohlo dostat před NVIDIA i v tomto souboji. Našlápnuto k tomu má….
(Neintegrované grafické karty celkem)
Nejsilnější pozice NVIDIA je tradičně na desktopu, kde do toho promlouvají i profesionální modely, což je trh, kde má NVIDIA kolem 85%. Nicméně i na desktopu velmi rychle ztrácí, protože její současné grafické karty zkrátka efektivitou nestačí na AMD Radeon HD 5000/6000, které většinou nabízejí lepší výkon, levněji a s nižší spotřebou. Do desktopu se v Q1 2011 dodalo 18,94 milionů GPU, z toho 59,4% připadalo na NVIDIA a 40,6% na AMD. Tato čísla jsou ale pro NVIDIA špatným snem, protože ještě před rokem se pyšnila podílem 64,8% proti 34,9% u AMD. A i zde dodává NVIDIA stále méně, zatímco AMD stále více.
(Desktopové neintegrované grafiky)
Příliš radosti neudělal NVIDIA ani trh mobilních neintegrovaných grafik. NVIDIA se v Q1 2011 snažila zvýšit svůj podíl a prodeje prostřednictvím výrazných slev, a jistý efekt to přineslo. Nicméně zdaleka ne takový, jako NVIDIA doufala. Meziročně stále ztrácí 19,3%, zatímco AMD o 14,3% narostlo. Aktuálně na v tomto segmentu, který je v podstatě stejně velký jako desktopový, drží AMD 58,3% a NVIDIA 41,7%. Ještě před rokem přitom měla NVIDIA 50,3% a AMD 49,7%.
(mobilní neintegrované grafiky)
Výsledky jsou celkově překvapením, zejména dobré výsledky AMD napříč všemi segmenty - takže kromě FUSION se daří i běžným HD 6000 modelům. Na druhou stranu jsme svědky toho, že zkrátka i setrvačnost a věrnost zákazníků ke značce má své meze. I marketing NVIDIA poněkud ztrácí dech a někteří lidé u NVIDIA nedělají svou práci příliš dobře a místo snahy o co nejlepší dostupnost nových modelů k testům, se snaží mlžit a zdržovat.
AMD se nakonec podařilo za rok zcela otočit situaci a to bez nějakého přehnaného agresivního marketingového úsilí, i když zlepšení práce na ovladačích a ve spolupráci s vývojáři her jsou velmi patrná. AMD se zlepšilo i přes to, že konkurenční prostředí zůstává poměrně dost blokované omezením výroby na jediného výrobce - TSMC. To totiž čipy AMD a NVIDIA vyrábí jediné, a v této situaci je skutečně absolutním maximem, podílová situace 60:40. I když by výrobci chtěli, není zkrátka kde vyrobit více 40nm GPU a tak tato patová situace znemožňuje větší konkurenci vlivem technologických rozdílů a tak podobně. Situace se ale už brzy změní, protože do hry vstoupí Globalfoundries jako druhý výrobce GPU a 28nm výrobní proces. AMD si ponechává jak kapacity u TSMC, tak bude využívat GlobalFoundries a to znamená, že výhledově by na 28nm generaci mohlo AMD výrazně posílit. Zhruba za rok a půl by tedy mohla NVIDIA ještě vzpomínat na ty současné vyrovnané podíly a říkat si, jak dobrá to byla situace. Samozřejmě stát se může hodně, zatímco na 40nm, přiznejme si na rovinu, NVIDIA se svou FERMi selhala, na 28nm by to klidně mohlo být obráceně a rázem by mohlo být všechno jinak. Jenže z posledních vyjádření a plánů NVIDIA mám poněkud obavy, že souboje klasických herních grafik NV a AMD (ATI) by tu nemusely být dlouho. NVIDIA bude zhruba v červnu představovat své další plány, takže uvidíme, jakým směrem se vydá.
Zdroj: Mercury Research
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|