Máme tady pár podrobných čísel pro integrované i diskrétní segment, jak si naše milé grafické karty vedou …
Bohužel, jak už jsem napsal v minulých článcích, grafický trh nezažil v Q3 zrovna velkou slávu. Na vině je zejména mobilní segment diskrétních grafik, který se výrazně propadl. Takhle tedy vypadá trh s grafikami v % i absolutních číslech vypravených kusů GPU:
Jak vidíte, Intel vládne oběma segmentům, kdy na desktopu má 48,9% a v mobilním semgnetu dokonce 60,2%. Dohromady tedy 54,6% což znamená konkrétně v Q3 celých 63,6 milionů GPU. Druhým největším výrobcem je AMD, která má na desktopu 20,4% v mobilním 25,6% a celkem 23%, což znamená 26,775 milionů GPU. NVIDIA pak na 3 místě jako jediná zaznamenala nárůst a to zejména na desktopu, což je logické, když až vlastně ve 3Q uvedla na trh nástupce GF9/GT200 grafik, které už dávno byly ze hry. Na desktopu tak získala 28,6%, ale na mobilním se propadla na 13,8%, což dohromady znamená 21,1% trhu a 24,6 milionů dodaných GPU.
Celkem se za 3Q 2010 dodalo na 116,365 milionu GPU, což je ale kvartálně 4,9% pokles.
Pokud vás zajímá, tak zde jsou samostatná čísla pro integrované grafiky:
To je jediné pole, kde působí Intel a jeho 76,9% podíl mluví jasně. 11,9% má AMD a 9,6% NVIDIA. Opět ale desktopový trh stagnoval, nebo v případě NVIDIA dokonce rostl, ale mobilní oslabil. Intel dodal o 6,3% méně mobilních GPU a NVIDIA i AMD dokonce o téměř 30% méně. To je skutečně značný propad, vzhledem k tomu, že mobilní grafický trh je vlastně tím největším.
A ještě tu máme samostatně uvedené diskrétní grafiky, což je souboj hlavně AMD a NVIDIA:
Jak už jsem říkal včera, protože NVIDIA během 3Q 2010 vlastně uvedla na trh GTX 460/GTS 450 a mobilní verze, není se nárůstu podílu proč divit. Jenže nárůst není takový, jak se čekal a zejména mobilní grafiky NVIDIA G400 zrovna rekordy nelámou. AMD i NVIDIA potěšil desktopový trh, kde se jim podařilo prodat více. AMD o 11,2% NVIDIA dokonce o 28,7%, což je dáno tím, že NVIDIA v Q3 uvedla konečně konkurenci, nebo alternativu k HD 5000. I tak ale AMD na desktopu prodalo jen 7,67 milionů GPU z celkového objemu 26,775 milionů GPU. NVIDIA pak 11 milionů z celkových 24,6%.
Podílově to dopadlo tak, že NVIDIA narostlo na desktopu (vzhledem k tomu, jak si HD 5000 a GTX 400 proti sobě jako grafiky stojí, to asi nejednoho z nás překvapí - že by vliv profesionálního segmentu?) na 58,8%, zatímco AMD drží na desktopu 41%. I to je ale ve srovnání s minulostí, kdy ještě nedávno měla NVIDIA téměř 80%, dost zlepšení pro AMD. Naopak mobilní segment se stále více stává záležitostí AMD, které v Q3 získalo už 61,9% trhu proti 38,10% u NVIDIA. Ještě před rokem byla přitom situace zcela vyrovnaná. AMD může jen litovat, že mobilní segment oslabil, u AMD byl propad dodávek 15% u NVIDIA dokonce 32,7%. Celkově už druhý kvartál po sobě drží AMD těsné vedení, kdy obsadilo 50,3% proti 49,6%. Změna je minimálně, minulý kvartál to bylo zhruba 51 proti 49. Z celé situace ale vychází jako vítěz hlavně AMD, které proti loňskému roku výrazně posílilo a to i na tržbách, zatímco NVIDIA silně oslabuje na všech pozicích a zejména na tržbách, což je dáno tím, že její čipy jsou větší, výrobně dražší a samotné grafiky pak ještě v mnoha ohledech na konkurenci nestačí. NVIDIA tak nejen že prodává výrazně méně GPU než v minulosti, ale také je musí prodávat výrazně levněji než by potřebovala.
Každopádně pokud si někdo včera stěžoval, že jsem mu ve včerejším článku nedal přesná čísla a někdo neumí počítat, tak už může klidně spát, výše má uvedená kompletní data za Q3 2010 na grafickém trhu ;). Pro nás ostatní je to jen zajímavost a další střípek do skládačky, kterým se díváme na události a kroky výrobců grafik a vysvětlení, proč právě tohle u tohoto grafického modelu atd.
Zdroj: Mercury Research, DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|