Na grafickou kartu od společnosti Intel jsme skutečně maximálně zvědaví. Intel ukázal jádra ...
Intel se již dostává do závěrečné fáze tvorby svého projektu Larrabee. Již brzy by měly přijít první funkční vzorky a první prodejní kusy by se měly na trhu objevit na začátku příštího roku. O co vlastně půjde?
Larrabee je vlastně spíše než grafická karta, jak ji známe od ATI nebo NVIDIA, multijádrový procesor. A teď nemluvíme o dvou, nebo čtyřech jádrech, ale rovnou o několika desítkách! Jedná se o jádra s označením P55C. Intel již ukázal první 300mm afer s jádry Larrabee. Podrobné informace ale neuvedl. Přesto lze některé věci odhadnout. První verze Larrabee budou vyráběny 45nm, při pohledu na Wafer vidíme, že plocha čipu je značná a má asi 600mm2, což je o něco více, než mělo NVIDIA GT200. Z toho lze odhadnout, že počet tranzistorů bude 1,65-1,7 miliardy.
Co je však stále otázkou, je jak a zda si Larrabee poradí se současnými hrami a dalšími GPU aplikacemi. Osobně si myslím, že poradí. Nedávno jsme mohli vidět pokus, při kterém procesor Intel Core i7 dokázal zpracovávat obraz Crysis místo grafické karty. Sice v malém rozlišení a s nízkým FPS, ale když těch procesorových jader bude více vedle sebe, určitě to poběží lépe. Samozřejmě Larrabee je x86. Intel bude muset přesvědčit herní i další vývojáře, že má Larrabee budoucnost a smysl proti GPU ATI či NVIDIA.
Larrabee to rozhodně nebude mít jednoduché. Už současné grafické karty NVIDIA, natož ještě dnes o něco modernější ATI Radeon, jsou silné až nad současné potřeby a jejich potenciálu není využito ani na 50% a mnohé aplikace zvládají mnohonásobně rychleji než jakýkoliv procesor. Jenže to mluvíme o generaci grafik, která to pomalu balí. Již letos v Q3/Q4 představí nejdříve ATI a pak také NVIDIA zcela novou generaci grafických karet na 40nm. Pár měsíců, či spíše týdnů na to Intel vyrukuje s Larrabee, bude to konkurenceschopné? Myslím, že začátek roku 2010 bude velmi zajímavý …
Mnohem zajimavejsi je, ze Intel neopustil koncept CT a bude ho na Larabee prosazovat. OpenCL sice bude podporovat rovnez, ale otazka je kolik usili vrhne Intel do OpenCL a kolik do CT. Unifikace se zkratka konat nebude. Propietarni reseni se zjevne jevi vyhodnejsi i Intelu. Ono svoji logiku to ma, minimalne pro profesionalni segment.
jsem pro souření funkcí CPU a GPU. Jestli to bude zvládat výpočty v existujících hrách, tak nevidím důvod proč by se mělo zůstávat u konstrukcí rozdělených na CPU a GPU. aspoň by začaly všechny firmy soupeřit o výkonnější karty na jednom bitevním poli, jelikož by se přez ně počítalo všechno, a vývojáři by nemohli dělat hry závislé na výkonu CPU(GTA4) nebo software který je kvůli počítání přez CPU nemožně pomalý.
Myslím, že budoucnost spěje k multijádrovým systémům podobným neurálním sítím, kde se jako DNA nebo puzzle budou kombinovat specializované (GPU, CPU, případně další) jednotky.
Jednotlivá řešení se tak budou lišit podle potřeb zákazníka. Potřebujete víc CPU výkonu? Není problém, přidáme pár CPU...
Ještě vzdálenější hudbou budoucnosti jsou proměnné jednotky, kdy transformací vnitřní struktury jednoduše udělám z GPU CPU. Dokonce bude docházet k takové přeměně, aby byl výkon GPU - CPU rozložen automaticky podle potřeby a vytížení systémů. Limitem už nebude výkonnost jednotlivých součástí, ale integrální výkon celku.
velmi presvedcivo, ale podla oznacenia P55C ide o stare jadro Intelu rozsirene o instrukcnu sadu MMX, pouzite v procakoch rady Intel Pentium MMX. samozrejme bude asi poriadne prerobene, navrh jadra ale pochadza zo stareho P55C. co ma ale velmi zaujima je spotreba. cakali by sme dost vysoku, budeme ale asi poriadne prekvapeni. nasiel som na nete nejake info o mobilnych Pentium MMX procakoch, zaujimave poctenicko, uvadzam priklad: v roku 1997 bol vyrobeny procak s kodovym oznacenim Tillamook, jednalo sa o mobilny pentium mmx procesor do notebookov. bol vyrobeny 0.25 mikronovou technologiou (oproti 0.35 mikronom na desktopoch), napatie mal 1.8V a udavane TDP 3.9W pri modeloch s frekvenciou 233MHz. na nordichardware.com uvadzaju, ze prva verzia Larrabee ma mat 12 procesorov P55C. ak by to bola pravda a ak si trochu zaspekulujeme, tak by TDP mohlo byt pod 50W. samozrejme je to cista moja spekulacia, takty budu musiet byt nepochybne na urovni GHz a tiez pocitam ze za tych 12 rokov nieco spravili aj s tym jadrom. v kazdom pripade som na tu spotrebu velmi zvedavy.
Edit: podla Wikipedie ma Intel ATOM pre ultramobilne notebooky TDP medzi 0.65-2.4W, v Idle za urcitych podmienok len 0.01W.
Promiň, ve vypočtech jsi nevzal v potaz zmenšení technologie - 32 misto 250 nm. Takže výkon larrabee může být ~3.9W*12*32/250=6W. Samozřejmě, je to čistě moje spekulace :-)
Vsadim se s váma, že na věci, které zastanou GPU nebude Larrabee, zase takový zázrak.Díky prapodivné architektuře.
A znáte to. Intel a grafiky
Ale v profesionálním segmettu to bude jiné... díky x86 architektuře.
Vyhoda tehle metody ale je, ze pujde jakakoliv jednotka naemulovat v x86 procesoru. Vykon sice bude nizsi, nez kdyz to bude hardwarove, ale na starsi veci to bude stacit a na novejsi to bude optimalizovane.
Ja si prave myslim, ze to budou "atomova" jadra s radicem a nekolika multimedialnima funkcema. Atom se k tomu primo vybizi. Nizka spotreba a x86 instrukce.