Už je to oficiální, grafické karty KEPLER nejsou DX11.1 grafiky, i když se tvrdilo něco jiného.
Možná jste v posledních dnech zaregistrovali novou kauzu, kdy byl marketing nějaké firmy chycen při nepravdivém tvrzení, o kterém musel vědět. Při vydání GTX 680 nám totiž bylo tvrzeno, že tato karta a KEPLER grafiky obecně, umí plně standard DX11.1, stejně jako grafické karty konkurence HD 7000. Dnes už je vše jinak a sám výrobce a dodavatel technologií čipu vágně přiznává, že KEPLER grafiky tak pokročilé nejsou a skutečné DX11.1 opravdu neumí. I když toto přiznání je dosti vyhýbavé a pokud možno se nekomunikuje, nebo bagatelizuje a schovává se to za tvrzení, že umí jakési DX11_1 a herně to prý nevadí. Jak velký je to ve skutečnosti problém?
Z hlediska DX11.1 a DX11.0 to až takový problém není. DX11.1 je z rozhodnutí Microsoftu, plně integrováno jen u Windows 8, zatímco Windows 7 budou mít jen jeho část. Takže nejhorší, co se může stát, že prostě hra nebo jiný software vytvořená a optimalizovaný pro plné využití DX11.1, budou muset mít extra přizpůsobené ovladače, a maximálně to na DX11.0 grafice nepůjde až tak dobře jako na DX11.1 grafice se všemi přínosy a vychytávkami. Mohou nastat i situace, kdy se některé technologie budou muset řešit úplně jinak, pokud bude zájem je řešit kvůli tomu, že někdo vynechal podporu standardu. Otázka samozřejmě je, kdy a v jakém množství podobné případy nastanou. Na to se dnes ale nedá odpovědět, ovšem v současné i nejbližší budoucí době, můžete být, dle mého názoru, zatím v klidu.
Faktický problém je to v současnosti jen v tom, pokud někdo GTX 600 grafiku kupoval s tím, že mu výrobce a dodavatel technologií "jádra" tvrdil, že je to DX11.1, což jak se nyní provalilo, prostě není pravda. Nedivil bych se ani tomu, kdyby se v některých zemích, kde je zvykem soudit se o každou pitomost, objevilo pár žalob, které by logicky měly šanci na úspěch, protože tvrzení, že GTX 680 atd. umí DX11.1 bylo prostě lživé.To je v současnosti asi největší problém, který vzhledem k nepodpoře DX11.1, může u KEPLER GTX 600 grafik nastat. Ten ale v tomto případě není funkčním problémem omezující současné uživatele.
Vzhledem ke zkušenostem s PR dotčené firmy z minulosti, je odhalení dalšího velmi sporného tvrzení PR a marketingu stěží nějak překvapující. V tomto případě lze tvrzení o podpoře DX11.1 označit za lež zatím malého významu, rozhodně ovšem vzhledem k současnému postoji firmy k celé věci nelze považovat celou věc za omyl. Jedni z nejlepších inženýrů a programátorů GPU na světě, museli moc dobře vědět, co jejich výtvor umí za verzi DX. Vůbec nepochybujte o tom, že by to nevěděli. Marketing a PR je ovšem jiná kapitola a tam spíše hledejme příčinu problému - prostě 1 je více než 0 a marketing chtěl mít stejně jako konkurence 1, i když na ní technicky neměl nárok. Mnoho firem používá v rámci PR a marketingových aktivit (což by nemělo být totéž) více, či méně zavádějící tvrzení. Některé ale jdou i dál, a sahají častěji ke lžím (spoléhajíc na fakt, že se tato tvrzení lží stanou, až když se na to přijde), což se nám sice líbit nemusí, ale to je tak všechno, co s tím naděláme. A vzhledem k tomu, že dotčená firma byla při zjevném lhaní s prokazatelnými důkazy přistižena už mnohokrát, nemůže nás další případ nijak překvapit. Z dlouhé řady minulých přešlapů můžeme například jmenovat dlouhé tutlání a bagatelizování případů mnoha vadných čipů či ukazování prokazatelné atrapy grafické karty FERMI a její vydávání za něco čím nebyla. A stejně tak dlouhodobou nedůvěru až averzi budí přístup některých PR pracovníků zaměňující neustále PR a marketing, a diskutabilní jednání blízkých spolupracovníků a propagátorů dotčené firmy, kteří se neštítí hulvátského slovního a dokonce ani fyzického napadání (což věřím, byl ojedinělý incident selhání dvou jednotlivců). Prostě některé věci na základně popsaných zkušeností a dalších podobných v minulosti, bereme s velkou rezervou a situace s DX11.1 nám jen připomíná proč a že je stále nutné míž se prostě na pozoru. Nic víc a nic míň.
Naštěstí, jak už jsem nastínil výše, faktický problém to v tuto chvíli pro běžné uživatele zatím nepředstavuje. Problém s tím nemusí nastat ani v budoucnu, protože pokud jste měli možnost volby, tak GTX 600 grafiku pravděpodobně nemáte, jelikož s výjimkou jediného modelu (GTX 660, který se konečně dostal do cenové pozice, u které stojí za to jej otestovat a srovnat s konkurencí), nenabízí pro 99% uživatelů nic, čím by GTX 600 grafiky byly k pořízení lepší volbou než výhodnější grafiky konkurence. A to bohužel platí po celý letošní rok. U HD 7000 je podpora DX11.1 stále uváděna (od vydání W8 opět) a zatím nebyla nijak zpochybněna (což samozřejmě budeme sledovat). Tam, kde výběr ale možný moc nebyl, typicky hlavně u notebooků, může být situace v budoucnu s absencí DX11.1 složitější. Ale jak moc, na to se nedá dnes odpovědět. A pokud někdo tvrdí jasně "ano, bude to problém", či "ne, nebude to problém", tak mu nevěřte. Nemůže to vědět. Ukáže až čas. Jediné co můžeme jasně říci už nyní, že pokud grafika neumí DX11.1, tak se nemá vydávat za DX11.1 grafiku ať je aktuální, či budoucí význam této verze API jaký chce.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|