Příplatková cena referencí zvyšuje i cenu nových nereferenčních modelů. A ty jsou lepší.
Jasně jsem říkal, nekupujte referenční GTX 1080, nevyplatí se, jsou předražené a nejsou tak kvalitní jako budou referenční modely. S tím, jak se první kusy GTX 1080 v referenci „Founders edition“ dostaly do obchodů a k uživatelům, objevují se i první problémy.
Někteří majitelé GTX 1080 připouštějí, že karta za ty peníze a příplatek rozhodně nestojí a určitě neodpovídá zpracováním. Lacině udělané PCB a opravdu provozně mizerné chlazení, které se jen tváří designově zajímavě. Mnozí také hlásí funkční problémy karty, kdy v testech a recenzích prezentovaný výkon tak nějak mnohdy neodpovídá „domácí“ skutečnosti. V běžně chlazené skříni totiž po pár minutách, co se karta ohřeje a běhá tak na uváděných taktech nikoliv na zvýšených taktech kam se karta vytaktuje při neuváděných maximálních taktech Boostu. Rozdíl výkonu je ale klidně až 10%. Navíc jak takty kolísá, kolísá i počet FPS, což u některých vypjatých scén, kdy ani GTX 1080 nestačí na plynulé hraní všech her v maximálních detailech ve 4K, je dost znát.
Nejotravnější je ale chladič. Ten je opravdu špatný, kartu nezvládá moc chladit a otáčky se regulují tak nějak zvláštně a fakticky pulsují, což je dost slyšet. NVIDIA nakonec připustila, že GTX 1080 problém opravdu má a údajně testuje nápravu, která bude součástí dalších ovladačů. Vzhledem k mizerné kvalitě ovladačů NVIDIA, která šla za posledních několik měsíců hodně dolů, však ne všechny uživatele tohle asi uklidnilo. Doufejme, že tentokrát se to NVIDIA tedy povede lépe. Každopádně skutečně nechápu, proč si někdo GTX 1080 v referenci kupoval, i když jsem nebyl zdaleka jediný z novinářů, který před nekvalitou referenčních verzí varoval. Někteří natěšení uživatelé si stěžují i na fakt, že taktovací schopnosti karty nejsou zdaleka tak skvělé, karta má hodně omezený limit a těch 2,1GHz při 63°C, které NVIDIA prezentovala při představení, reálných se současnými modely není.
První testy nereferenčních karet ale ukazují na značné zlepšení. Otestovány byly třeba už ASUS STRIX, které patří k nejméně extrémním verzím, ale i ta je v OC edici lepší zhruba o 10% než reference při zahřátí (tedy něco co některé recenze neberou vůbec v potaz). Chlazení je tiché a navíc umožňuje jet téměř pořád v zátěži na těch 1,9GHz kam se karta až vytaktuje.
Bohužel stinnou stránkou je, že prodejní ceny nereferencí jsou mnohdy ještě vyšší než údajně příplatková cena referenční „Founders Edice“. A tedy sen o 599 dolarech (cca 17 600 korun) zůstává jen snem a ceny přesahují 21 tisíc. Doufejme, že je to jen v rámci téhle první vlny, na kterou se vrhají zejména nadšenci a skalní fanoušci. Netrpělivě očekáváme GTX 1070/1080 edice, ale vypadá to, že se k pořádné recenzi v rámci solidní dostupnosti v obchodech dostaneme až tak v polovině, či v druhé polovině měsíce. Nevadí, není kam spěchat.
BTW: také to vypadá, že už víme proč NVIDIA představila GTX 1080/1070 tak narychlo, fakticky nehotové a nepřipravené na reálný prodej, kdy zjevně výrobci grafik nejsou vůbec ideálně připraveni a dokonce ani referenční GTX 1080/1070 se pořádně nevyrábějí a nestihly se do obchodů dostat. Asi je na místě se tak ptát, co donutilo NVIDIA tak strašně a zdánlivě zbytečně nahonem grafiky představit a dostat alespoň takhle papírově do obchodů?!
Tím důvodem je údajně nástup DirectX12 her, ve kterých se NVIDIA grafikám moc nedaří a kde se modely GTX 900 propadají stále výrazněji za Radeon grafiky, kdy dokonce GTX 980Ti dokáže podávat často jen výkon na úrovni Radeon R9 390X a FURY modely jej jasně překonávají. NVIDIA tak zkrátka potřebovala něco, co by vypadalo v nových hrách výkonově lépe, což GTX 1080 nepochybně je. Nicméně to je jen dočasné řešení a zdaleka to není skutečné řešení situace. NVIDIA rozhodně ví, co umí RX 480 a řekněme si na rovinu, pokud by GTX 1070/1080 přišly na trh a byly představeny ve stejný čas jako RX 480, tedy na konci června kdy, jak to tak vypadá, budou všechny tři karty skutečně připraveny na běžný start normálního stavu dostupnosti a prodejů, zdaleka by GTX 1070/1080 nepřitáhly tolik pozornosti.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|