Problémy s hořícími konektory nebyly vyřešeny a nebudou bez zcela nové verze konektoru.
NVIDIA navrhla nový napájecí konektor pro grafické karty, známý jako 12VHPWR, který spolu se společností Intelem protlačili jako nástupce 8-pin, coby nový standardní tzv. „PCIe Gen5“ napájecí standard. Jenže hned u prvních karet, speciálně RTX 4090, které jej dostaly, se objevily problémy. Problémy způsobené odfláknutým a zjevně nedomyšleným designem, který byl navíc puštěn do praxe, ačkoliv se už před uvedením RTX 4090 interně vědělo, že ten design ty zásadní potíže má. Pro nechápavé opakuji: „NVIDIA i výrobci zdrojů věděli, že ten konektor může hořet, protože hořel a selhával už v interních testech, a stejně to na běžný trh v tomto stavu poslala!“
A bohužel dnes už existuje více grafických karet, jež ten konektor mají (RTX 4090, 4080, 4070 Ti, 4070 a 4060 Ti). Naštěstí jej zatím mají jen ty dnes extrémně nevýhodné nové NVIDIA modely, které by stejně s ohledem na jejich ceny nikdo neměl kupovat. A platí, že problém s jeho zahořením, roztavením apod. může vzniknout u kterékoliv RTX 4000 karty za jasně zdokumentovaných okolností. Bohužel k tomu katastrofálnímu selhání a roztavení, není potřeba mnoho. „Návodů“, jak využít jejich zjevně nedomyšlené konstrukce, a odpálit tím kartu, je dost. Od začátku celé aféry jsem tak říkal, že nic než zcela nová revize s fyzickým přepracováním konektoru, ten problém nevyřeší. No a vypadá to, že PCI SIG organizace novou verzi konektoru skutečně připravila.
- Nová verze konektoru a opatřeních na cestě
Má se jmenovat 12V-2x6 a být oficiálně součástí nové ATX 3.1 specifikace napájení a zdrojů. Jeho schémata, která unikla na veřejnost nemusí být finální verzí, ale vypadá to na poměrně zásadní změny. Mají být posíleny některé fyzické aspekty, ale také zkrácené ty komunikační piny, tak aby prostě zajišťovaly, že konektor bez plného a správného zapojení nebude vůbec fungovat a přenášet energii. Vypadá to i na nějaké fyzické posílení celého konektoru, včetně vnitřních pinů, byť rozměrově bude celek téměř jistě stejný jako ta současná verze. A stále má zvládat až 600W. Došlo však ke stanovení mnoha nových pravidel a to i na kabeláž a další věci. Vše je mnohem přísnější a také jasně dané novými přísnějšími specifikacemi na kvalitu, sílu a testování.
NVIDIA je jediná, která na svých současných RTX 4000 kartách tu první generaci zjevně problematického a vadného Gen5 konektoru používá. Takže problém díky tomu naštěstí není tak rozšířený. Navíc nevýhodnost a neatraktivita nových NVIDIA karet napomáhá tomu, že není zase tolik uživatelů problémem ohroženo. Bohužel RTX 4000 karty nepochopitelně zůstávají v prodeji, přestože prokazatelně nebezpečný konektor mají. Platí, že všechny NVIDIA RTX 4000 karty, který 12VHPWR konektor mají, s ním mohou mít problém a začít hořet a tavit se. Stačí k tomu málo, malá nepozornost uživatele anebo větší nepředpokládaný tlak, a je hotovo. Nová revize konektoru by to snad měla řešit, protože prostě neumožní, co současná verze umožňuje. Tedy že konektor přenáší energii, i když není správně a plně zasunut.
Bohužel dosavadní informace neříkají, kdy se nové verze konektoru dočkáme. NVIDIA samozřejmě nechce na tenhle svůj další velký hardwarový „fuck up“ nahlas upozorňovat, takže bych se nedivil, kdyby nástup nového 12V-2-x6 konektoru proběhl záměrně v co největší v tichosti. S ohledem na to, že AMD jej zatím vůbec nepoužívá a používat u stávající generace určitě nebude, Intel nemá s čím jej používat a NVIDIA pravděpodobně s ohledem na zpoždění a odklad nové generace až do roku 2025 zásadní novinky nechystá, bych očekával reálný nástup nové verze konektoru začátkem příštího roku, spolu s „refresh“ verzemi RTX 4000 karet, které se už kvůli tomu chystají.
Každopádně fakt, že se to vůbec na trh v této podobě dostalo, kdy NVIDIA jako tvůrce konektoru a následně všichni výrobci zdrojů věděli, že ten problém existuje před uvedením RTX 4000 na trh, je podle mě alarmující. Nebo fakt, že NVIDIA může karty se zjevně vadným konektorem už designem, stále prodávat a není povinna je stáhnout z trhu a konektor přepracovat, je také zarážející. Běžně se přitom stahují mnohé výrobky jen za špatnou informaci na obalu, tady se bavíme o produktech, které mohou mít odběr 650W a obří proudy, které zapříčiní vznícení a zahoření celého konektoru velmi snadno. A není to žádný teoretický problém, stačí chvilka uživatelské nepozornosti a je to. Takže doufejme, že nová verze konektoru už bude mít vše řádně otestované a vyřešené a nebude na trh uváděna s tím, že výrobci vědí, že může hořet. Každopádně to tedy vypadá, že současná verze 12VHPWR a ATX 3.0 zdroje budou rychle nahrazeny 12V-2-6 a ATX 3.1. Oficiálně se to snad dozvíme od PCI SIG brzy.
Zdroj: www.igorslab.de/en
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|