Protože dohoda byla spíše veřejným tajemstvím, obě firmy dnes vydaly oficiální prohlášení.
Už je to nějaký ten týden, co jsem vás jako první v ČR informoval, že dohoda mezi Intelem a NVIDIA je na spadnutí. Nebude se jednat o prodej firmy NVIDIA do rukou Intel, jak si někteří přejí a doufají, protože to by žádná antimonopolní komise na světě neschválila. Stejně tak se nejedná o nějakou novou užší spolupráci na vývoji, je to jen očekávaná, byť v tomto ohledu významná, dohoda kvůli licencím a soudním sporům.
Jak už jsem vám psal, NVIDIA s dohodou již počítala a také počítala s vysokým finančním příjmem, který použije na agresivní cenovou politiku, ve snaze získat ztracené pozice na diskrétním grafickém trhu. Jak byl řečeno ke konci roku 2010, NVIDIA u svých zejména mobilních grafik, šla s cenou čipů pro výrobce tak nízko, až to někteří nazvali směšné. To by samozřejmě neudělala, kdyby nevěděla, že ty finanční ztráty něčím vykryje. Stejně tak v poslední době stoupaly akcie NV, protože se o dohodě s Intelem vědělo.
A proč se chtěl dohodnout Intel? Ten potřebuje patenty společnosti NVIDIA, stejně jako patenty AMD(ATI), pokud chce dále vyvíjet své grafické karty(čipy). Jsou tu zkrátka technologie, bez kterých se neobejdete, a které prostě od obou firem, pokud chcete dělat moderní grafické čipy, karty se všemi současnými vymoženostmi, potřebujete. A Intel chce své grafické karty rozvíjet. Výsledkem je tedy toto:
Intel a NVIDIA včera podpisem ztvrdily dohodu, podle které NVIDIA zpřístupní v plném rozsahu své klíčové patenty, za což Intel zaplatí NVIDIA 1,5miliardy dolarů (více než dostalo AMD od Intelu). Ta také dostane přístup k některým patentům, které NVIDIA potřebuje, byť se to netýká procesorů, flash pamětí a většiny technologií pro čipové sady. Důležitým bodem je také toto mimosoudní urovnání vleklých soudních sporů.
Podle analytiků je tato dohoda kompromisním řešením. NVIDIA, která byla nucena opustit pole klasických čipových sad a klasických integrovaných grafik na PC platformě, už tedy vlastně původní licence, o které jí šlo, od Intelu nepotřebovala. Stále tu ale jsou technologie, které potřebuje, nicméně byla v pozici, kdy alespoň mohla licitovat o peníze. Výsledkem je opravdu vysoké finanční narovnání ve výši 1,5 miliardy, což jsou pro NVIDIA ohromné peníze (její kvartální zisk se většinou pohybuje kolem 100 milionů). Nicméně NVIDIA dostane svých 1,5 miliardy celkem v 5 ročních splátkách a prvních zhruba tedy 300 milionů dolarů dostane už 18.1.2011. To je samozřejmě masivní finanční injekce, kterou NVIDIA investuje do zvýšení svého grafického podílu a také do vývoje výkonného ARM procesoru DENVER.
Intel za svých 1,5 miliardy získá další ukončení soudních sporů a to i pří před mezinárodní obchodní komisí, kde si na něj NVIDIA stěžovala právě kvůli čipsetům. Také ale získá přístup k potřebným patentům pro grafiky, protože na poli integrovaných grafik v CPU, má Intel velký zájem dál vyvíjet. Jsem si jist, že za normálních okolností by NVIDIA v takovém rozsahu své grafické patenty Intelu neposkytla. NV ale potřebuje peníze, protože za normálních okolností by její současné čipy měly problém být konkurenceschopné z hlediska výrobních nákladů, a také NVIDIA už ví, že na poli klasických PC už jako výrobce čipsetů a klasických integrovaných grafik nemá žádnou budoucnost. Takže nemá proč, Intelu ty technologie neposkytnou, protože prostě na poli integrovaných grafik už se jejich zájmy nekryjí.
Tato dohoda je také uklidněním situace mezi oběma výrobci, ujasňuje a urovnává vztahy mezi oběma společnostmi a vzájemná dohoda umožňuje se oběma soustředit na vlastní vývoj svých technologií a produktů, ke kterým potřebovali licence toho druhého. Nicméně jako taková nepřináší nic převratného z hlediska spolupráce a směřování obou firem. Bylo jasné, že Intel chce být aktivní i na GPGPU trhu a zde se bez licencí NV neobejde, také ale bylo jasné, že nechce rozšiřovat pole x86 výrobců CPU a ani nechce aby NVIDIA dál působila jako výrobce čipových sad, takže tyto technologie NV nezískala. Nicméně pro ni je svým aktuálním dopadem výhodnější, protože 1,5 miliardy dolarů (po zhruba 300 milionech každý z následujících 5 roků), na zemi hned tak nenajdete a NV to značně pomůže v aktuální situaci i ve vývoji svého ARM, které nějakou tu miliardu stát bude. Pro nás, zákazníky to znamená, že na grafickém trhu mezi NV a AMD uvidíme zajímavý cenový souboj, kde bude NVIDIA vykrývat nevýhodnou pozici svých GPU právě penězi od Intelu a samozřejmě za pár let uvidíme i ten výkonný ARM DENVER procesor. Od Intelu zase můžeme čekat u nových generací jeho grafik stále lepší a lepší funkčnost a využití GPU i pro výpočty, a protože Intel stále neukončil projekt Larrabee, určitě se licence GPGPU od NV najdou i zde.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|