Intel ARC Alchemist grafické karty – první dorazí v Q1 2022. Jaké modely a budou nereference? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 25 září 2021
altSpolečnost Intel láká na nové grafické karty, které budou i pro hráče a běžné uživatele.

 

 

 

 

Intel obvykle nemluví o nových produktech před jejich uvedením, ale v případě chystaných procesorů a grafik primárně pro příští rok, o obojím veřejně informuje už hodně dlouho, jelikož současné produkty nejsou zrovna konkurenceschopné. Prakticky z každé prezentace společnosti je jasné, že by ráda na současné produkty co nejdříve zapomněla a už se věnovala těm novým, které budou nepochybně konkurenceschopnější. Bude mezi nimi i velká novinka v podobě výkonných samostatných GPU. První, které to od Intelu nakonec skutečně dotáhnout až na trh a k hráčům, což je zatím největší rozdíl proti minimálně dvěma předchozím pokusům o vlastní výkonné GPU z minulosti.

Dobrou zprávou je, že by neměly být ovlivněny mizerným stavem 10nm výroby Intelu, protože je vyrábět sám nebude. Raja Koduri tvrdí, že Intel se pro použití konkurenčního TSMC rozhodl prý z kapacitních důvodů. Ovšem to je samozřejmě účelová lež, protože Intel potřebné kapacity výroby má. Co ovšem nemá je kvalitní výrobní proces, který by na konkurenceschopná GPU potřeboval. Vyrábět jeho nová GPU současným 10nm procesem by byla katastrofa. Takže výroba Intel GPU u TSMC nebyla žádná volba, ale absolutní nutnost. Bez 6nm výroby TSMC by první GPU od Intelu byly naprosto nekonkurenceschopné, slabé, žravé a nikdo by si o ně neopřel ani kolo. Intel v současnosti nemá vlastní technologii výroby, kterou by na GPU mohl reálně použít tak, aby byl konkurenceschopný s nimi. Není to o kapacitách, ale o kvalitě dostupných procesů, což je něco, kde Intel dnes zaostává za TSMC už rozdílem několika let.

Fakt, že nové Intel ARCH Alchemist budou vznikat na 6nm výrobě TSMC znamená, že by to mohlo i fungovat slušně jako grafika a alespoň někde v něčem konkurovat AMD s NVIDIA, využívající podobné výrobní procesy. A co si pro nás Intel přichystal?

  • ARC Alchemyst dorazí ve třech velikostech

Uvedení karet se rychle blíží. Je prakticky jasné, že je Intel ukáže veřejnosti ještě letos na chystaných akcích, ale oficiálně představení se vším proběhne v lednu v rámci CES 2022. Na trh pak karty začnou přicházet ke konci Q1 a hlavně v průběhu 2022. V tuto chvíli na základě úniků, kdy vzorky karet už nějakou dobu obíhají, tak víme že Intel chystá minimálně tři hlavní desktopové modely postavené na dvou čipech.

Základním řešením by mělo být GPU o 128EU jednotkách, prakticky nástupce DG1 karty, která by měla mít méně než 75W a být tedy klasickým low endem. Zásadní však bude tohle nejmenší GPU především pro OEM a mobilní segment, kdy s jeho pomocí chce Intel hlavně vyštípat NVIDIA low end čipy ze své platformy. V případě desktopové verze se očekává nejvýkonnější varianta s až 8GB paměti při 64-bit sběrnici s výkonem někde kolem GTX 1650 úrovně. Karta by ale měla zvládat Ray tracing a výpočetní akcelerace. Je pravděpodobné, že bude kromě TOP verze s těmi 128EU jednotkami existovat i nějaká osekaná varianta s menším počtem aktivních jednotek.

75W karta Intel ARC se 128EU GPU ovšem není tím, co by si většina uživatelů desktopových PC představovala jako svou grafickou kartu. Jde o čistě low end řešení. Očekávejte tomu odpovídající cenu až kolem 200 dolarů. Pokud jde ale o ty grafické karty Intel ARC pro hráče, budou postavené na větším čipu s až 512EU. Podle všeho TOP varianta nadcházející generace ALCHEMIST. Čip má velikost 396 mm2 na té 6nm výrobě TSMC (vylepšená verze 7nm nově s EUV). Což není málo vzhledem k tomu, že stávající AMD NAVI 22 na RX 6600 sérii má při té starší 7nm výrobě jen 335mm2. Je to ale srovnatelné s 8nm NVIDIA GA104 (RTX 3060/3070), které má 392mm2.

Ač ji Intel rád označuje jako řešení pro nadšence, půjde ve skutečnosti maximálně o PERFORMANCE level řešení, tedy vyšší mainstream. Na skutečný high end a tedy karty pro nadšence, jako jsou Radeon RX 6800/6900 série a RTX 3080/3090 série, mít zdaleka výkonově nebude. 512EU verze by měla mít takt přes 2,2GHz, osazena bude 16GB GDDR6 a sběrnice je 256-bit. Aktuální vzorky karet mají 8+6pin napájení a kolem 235W TGP. Herní výkon se očekává kolem úrovně toho, co nabízí právě PERFOMANCE modely jako RTX 3070/3060 Ti nebo Radeon RX 6700 XT.

Na stejném čipu pak bude postavena i varianta s méně aktivními jednotkami. V tuto chvíli to vypadá na 384EU nebo 448EU variantu. Možné jsou ale klidně obojí, opět platí, že kromě desktopu půjde také o mobilní grafiky. Intel by ale podle všeho rád nabídl tohoto řešení v desktopu jako konkurenci Radeon RX 6600 či RTX 3060. Tedy skutečně mainstreamové řešení. TDP očekáváme kolem 200W a výkonem by mohlo ve hrách být srovnatelné s tím, co nabízí NV a AMD. Samozřejmě cena je otázkou v současné nestandardní situaci na trhu. Intel ale těžko bude moci být nějak výrazně levnější vzhledem k nákladům a výrobním omezením.

  • Nereferenční grafické karty ARC budou

Intel samozřejmě bude mít přímo vlastní referenční design grafik, stejně jako jej mají NVIDIA a AMD. Dělá se hlavně co by odrazový můstek pro výrobce nereferencí, kteří na základě specifikací od toho rozvíjí další vlastní řešení, PCB atd. Je pravděpodobné, že Intel bude prodávat své reference přímo, stejně jako prodává procesory, i když tady je to ještě trochu nejasné.

Zatím nevíme, jak bude prodej nových grafik Intel probíhat, je ale téměř jisté, že prioritu budou mít OEM. Nicméně podle mých informací se objeví i nereferenční grafiky, kdy minimálně jeden výrobce je už jistý. Asi nikoho, kdo věci trochu sleduje nepřekvapí, když řeknu, že jím bude ASUS. Ten ostatně už vyrábí i tu stávající značně funkčností omezenou DG1 a nechce si ujít příležitost být u startu Intel GPU, ať dopadnou jakkoliv. O dalších výrobcích se spekuluje, ale jsem si prakticky jistý, že vedle ASUS bude nabízet karty Intel i jeho největší rival, tedy společnost Gigabyte. Tohle ovšem potvrzeno není, ale velmi by mě překvapilo, kdyby Gigabyte nechalo tady ASUS bez konkurence :). No a pak se spekuluje ještě o třetím výrobci, kterým podle některých zdrojů je MSI.

Tyto firmy tedy budou pravděpodobně zajišťovat dodávky Intel ARC karet do běžného maloobchodu ve svých nereferencích. Co je stále otázkou je reálný objem výroby Intelu u TSMC, tedy kolik těch karet reálně bude k dispozici. Protože jsou čipy vyráběny u TSMC a potřebují se pro samotné karty i další komponenty, které využívají současně i grafiky AMD a NVIDIA, tak samotný vstup Intelu na trh situaci s dostupností grafických karet jako takových, nijak nevylepší. Spíše jen omezí růst produkce AMD a NVIDIA modelů, protože místo dvou značek se nově budou dělit o stejně velké zdroje tři značky čipů. Nás Intel ARC budou zajímat i z hlediska technologií a podpory her, kdy se Intel při každé příležitosti dušuje, že má na vše obrovský team a na všem pracuje. A celkem mu to věříme, protože zejména z NVIDIA přetáhl hodně lidí. Včetně tvůrce všech zásadních technologií NV a marketingu kolem z poslední více než dekády. A nedávno přešel z NV do Intelu také přímo tvůrce RTX a DLSS technologie. A není tajemstvím, že Intel připravuje vlastní „DLSS“, které ovšem po vzoru AMD a jeho FSR, má být všeobecným standardem, fungující i na jiných čipech než Intel.

Každopádně pro nás technologické nadšence je vstup Intelu na pole klasických grafických karet zajímavý, i když bychom asi uvítali vstup na toto pole nějaké jiné firmy, s méně monopolním postavením a schováním v mnoha směrech na poli čipů pro PC …. Osobně si myslím, že po stránce herního výkonu budou Intel grafiky v těch nižších segmentech konkurenceschopné a použitelné, po stránce efektivity to ale bude horší. Cena je za současné situace velkou neznámou a zdaleka nejvíce o Intel GPU uslyšíme a uvidíme na poli OEM řešení v noteboocích. Největší výhodu a nejlepší výsledky budou Intel ARC grafiky mít určitě v případě výpočetních akcelerací AI, videa, zpracování videa apod. Tady dokonce očekávám, že Intel grafiky v některých případech i předčí výkon NVIDIA CUDA řešení. A co si budeme povídat, právě výpočetní nasazení je hlavní oblast, na kterou se Intel s GPU soustředí, takže nebude překvapení, pokud právě tady bude nejvíce zatápět existujícím grafickým řešením AMD a NVIDIA.

Intel ARC ALCHEMYST je první generace samostatných GPU Intel Xe HPG, tedy technicky druhá, ale první, která se opravdu běžně jako herní grafiky dostane k hráčům a běžným uživatelům. Ale už teď se pracuje na další generaci v podobě „BATTLEMAGE“, který bude součástí Xe2 generace. Intel jej bude ukazovat asi ke konci příštího roku, ale na trhu bude až v roce 2023. I ten už má ale naplánovaného nástupce v podobě Xe3 HPG řešení „CELESTIAL“, který pak zase nahradí Intel Xe4 „DRUID“. Sama firma ale neuvádí žádné přesné datumy, je to opravdu jen výhled, kdy ve vývoji je zatím hlavně DG3 tedy Xe2 řešení, další jsou opravdu jen na papíře. Intel však chce touto roadmapou demonstrovat, že to s vývojem a vydávání dalších generací GPU myslí vážně a je prakticky jedno, jak dobrý bude nebo nebude ALCHEMYST …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-25 16:45:28

ťažko sudiť keď nevieme cenu/vykon/spotreba
Ma lepši 6nm proces to znamená, že veľkosťou je ako RX6900 na 7nm či RTX3090 na 8nm, nieje to žiadne orezavatko, pamaťou intel nešetril 16GB, zaleži na akej frekvencii pobeži, ale očividne to nebude žiadna slava keď to ma atakovať 3060Ti alebo RX6700. Nechajme sa prekvapiť, možno nas aj AMD prekvapi s niečim na 6nm
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-25 18:31:00
avatar
Podle mne bude hlavně záležet na ceně. Výkon někde mezi RX 6700xt a RTX 3060Ti není špatný, stačí v pohodě na 1440p a i na některé 4K takže výkonu dost ale to ukáže čas a hlavně ovladače.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-25 18:53:41

Prave tych ovladačoch sa bojim, prva GPU to asi len tak neodladia bez skusenosti.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-26 09:45:32

Intelacke ovladače a software obecně jsou přehlídka marnosti. Podle mě se někdo aktivně snaží o co nejhorší user experience.
Matrix storage - aneb vydáme software, který při aktualizaci způsobuje BSOD a můžete doufat, že nepřijdete o data v RAIDu
Senz3d - něco co vypadalo nadějně, alternativní kinect pro PC. Dokonce fungoval. Ale jen s některými ovladači chipsetu a jen s některými verzemi Windows. Pak se na to intel vykašlal a majitele drahých kamer zarizl bez jakékoliv byť jen legacy podpory.

Co dál? Ten příšerný balast k wifine, kdy oficiální update ovladače znemožní připojení k síti a nebo se standardně už od dob sedmicek přepíná uprostřed práce do úsporného módu z kterého se už neprobere.
A nebo to, co mají ke grafikam teď, kdy overscan je neřešitelný problém. Už vidím jak na to dají černý skin a tu jejich lebku a budou to game-ready ovladače.

Jejich biosy jsou ukázkou, jak udělat věc nejblbeji ze všech možných varian. Jako kterej idiot vymyslel, že některa nastavení jsou přístupná jen v nějaké konfiguraci jumperu? Chápal bych jumper který umožní nebo znemožní vlézt do biosu, ale nějaké mezistavy?


Takže jestli vydají software, který umožní grafiky normálně používat, tak budu zírat s otevřenou pusou.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-26 21:45:22

Ladění ovladačů se jim nevyhne, to je jasné. S Intel iGPU mam jen jednu zkušenost a to s Atomem na 1,6GHz a s jejich zobrazovadlem. Je to starý křáp, ale když jsem nainstaloval starý hry NFS3, Max Payne 1,2 a Serious Sam 1 jen tak na zkoušku, tak ty hry choděj v nějakých fps, ale je to hratelné a pády ani artefakty jsem nezaznamenal.
Velké nové GPU je sice jiné sousto, ale s těmi ovladači to nemusí být tak hrozné. Přeci jen nějakou zkušenost už mají. Já bych se toho tak nebál. Spíš mam obavu o negativní přijetí, které provázelo AMD také léta a většinou bylo objektivně neopodstatněné. Tady bych viděl největší kámen úrazu. Ani ne tak ovladače, jako chladné přijetí. Bude to chtít čas.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 512x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1844x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1969x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3951x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1340x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1280x
Komentářů: 1