Podle všeho test finální verze nejvýkonnějšího procesoru řady ROCKET LAKE ukazuje vše.
Společnost Intel již má v oběhu finální verze ES procesorů ROCKET LAKE, tak jak v prodejních verzích půjdou na trh. Jejich hromadná výroba totiž v lednu plně odstartuje. Opět ale překvapuje, jak snadno a rychle se výsledky nových čipů dostávají na veřejnost, jak absolutně nikoho nezajímá žádné DNA kolem těchto procesorů. A jaký tedy mají výkon finální verze na finálních taktech dvou hlavních novinek?
- Core i9-11900K a Core i7-11700K otestovány – AMD ZEN 3 má vyšší IPC
Jak asi víte, novinky budou mít jen maximálně 8jader/16vláken. Intel se nakonec přeci jen rozhodl použít Core i9 označení, ačkoliv současné Core i9-10900K má 10jader/20vláken. Zajímavé také je, že Core i9 a Core i7 v nové generaci budou mít obě těch 8jader i 16vláken. Lišit se budou jen taktem, a tedy i výkonem a cenou.
ROCKET LAKE pak používá konečně novější architekturu, kterou původně měly 10nm ICE LAKE procesory. Ty se ale do desktopu nikdy nedostaly a nedostanou. 10nm výroba nedokáže dosáhnout tak vysokých taktů, které Intel potřebuje a 14nm výroba kromě toho má i lepší výtěžnost. Intel se tedy rozhodl ten ICE LAKE vzít a předělat jej zpět na 14nm a výsledkem tedy jsou procesory ROCKET LAKE (Core 11000).
Nová architektura má samozřejmě lepší IPC a obecně výkon než SKYLAKE, který Intel několik let oprašoval a přejmenovával. I současný COMET LAKE je prostě SKYLAKE. Otázkou ale bylo, zda v této oblasti dokáže překonat AMD a jeho již uvedené ZEN 3 procesory. Už máme odpověď. Jeden ze zdrojů má přístup ke všem procesorům a udělal test přímo zaměřený na IPC. Tedy otestoval výkon procesorů při stejných podmínkách, tedy na 4jádrech/8vláknech při stejné 4GHz frekvenci:
Ačkoliv Core-11000 představuje solidní zlepšení proti současné Core-10000, má zhruba o 17% vyšší IPC (a vyšší výkon jako takový), již prodávaný AMD RYZEN 7 5800X ve stejné konfiguraci na stejném taktu má IPC v praxi ještě o 5% vyšší. A výkon na více jádrech je také vyšší, díky výrazně lepší efektivitě.
Samozřejmě otázkou je výkon na celek tak jak CPU běžně poběží. Zde máme testy CPU-Z. V nich Core i9-11900K dosáhl na 695/6522 bodů zatímco Core i7-11700K udělal 676/6362 bodů. Pro srovnání, RYZEN 7 5800X, který má stejných 8jader/16vláken dokáže 663/6766 bodů:
Intel tedy překoná v extrémních případech, tj. při využití pouze 1 jádra, výkon AMD. A to jednoduše proto, že má velmi vysoký takt v takovém případě (5,3GHz+) rozdíl je ale i tak jen zhruba 5%.
Ovšem v celkovém výkonu procesoru porazit AMD nedokáže. RYZEN 7 5800X má na stejných 8jader/16vláken, na celek o 4% vyšší výkon. Což se zhruba očekávalo. Bohužel aby toho výkonu nový Intel dosáhl, potřebuje k tomu hodně energie. PL2 stav je 250W, běžná spotřeba procesoru se pak pohybuje kolem 190W. To je o desítky W výše, než má RYZEN 7. A dokonce mnohem výše, než mají 12/16jádrové RYZEN 9 5900X/5950X, kdy druhý jmenovaný je celkově téměř 2x výkonnější (12500 bodů v CPU-Z). Na něj Intel nemá s ROCKET LAKE sérií absolutně žádnou odpověď.
Jak jsem vám říkal už dříve, Intel se skutečně soustředí na jedinou věc, kde může v nějakých benchmarcích urvat nějak, byť z hlediska praxe nepodstatné vítězství. Tedy výkon 1 jádra v čistě 1 jádrových aplikacích. Ovšem i tak v praxi je jasné, že nedokáže na více jader výrazně porazit RYZEN 7, ba dokonce vše nasvědčuje tomu, že pokud by Intel dodržoval skutečně 125W TDP, tak by nedokázal RYZEN 7 konkurovat vůbec. Ten je stále celkově výkonnější, zejména při srovnatelných podmínkách a TDP. Zajímavé je to IPC, které má ZEN 3 stále o 5% vyšší. Intel sice udělal mezigenerační pokrok, ale trval mu několik let. AMD ovšem udělalo 20% zlepšení IPC za jedinou generaci (15 měsíců).
AMD navíc nežene RYZEN 5000X procesory zdaleka na limit a netáhne výkon vysokým takty za cenu ohromné spotřeby. Naopak je záměrně drží na nižších spotřebách a taktech, než ty čipy reálně dokáží běhat. Mluví se tak o tom, že AMD v roce 2021 dorazí s „WARHOL“ generací, tedy „ZEN3+“, kde by prý měl využít rezerv a to i možná díky AM5 platformě. Tyhle procesory by tak prý měly dosahovat kolem 760 bodů v CPU-Z na jádro, tedy mnohem více, než současné ZEN3 a ROCKET LAKE modely. Intel by tedy potřeboval dostat ROCKET LAKE mnohem výše, aby mohl konkurovat tomu, co AMD později v roce 2021 přinese na trh a proti čemu bude stát. Zejména by ale potřeboval více než jen 8jádrové varianty, kterými stěží stačí RYZEN 7, ale vůbec nedokáže konkurovat RYZEN 9.
Intel údajně ROCKET LAKE procesory ohlásí už v lednu v rámci digitálního CES 2021, ale půjde jen o papírové ohlášení. Procesory ještě hromadně nevyrábí a vzhledem k tomu, jak věci obvykle trvají si na ně pár měsíců počkáme. O reálném uvedení testů a recenzí se mluví až kolem 15.3.2021 a první čipy v prodeji by měly být tak začátkem dubna, tedy 5 měsíců po uvedení RYZEN 5000 série do prodeje. Navíc obvykle věci trvají déle, takže nějaká normální dostupnost procesorů se očekává spíše až kolem května. Což už bude půl roku po uvedení RYZEN 5000 a Intel tak bude muset za pár měsíců poté konkurovat i vylepšeným „ZEN3+“, protože je nepravděpodobné, že bychom se od Intelu dočkali ještě něčeho dalšího na desktopu v roce 2021.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|