Grafické karty od Intelu se nikdy nedočkáme, ale jako HPC platforma je velmi reálná.
Pro připomenutí. Před několika lety Intel s velkou pompou prozradil, že by se rád dostal ATI (AMD) a NVIDIA na kobylku a rád by na trh uvedl vlastní neintegrované grafické karty. Snadno se řekne, hůře se udělá. Intel na celou věc šel ze strany procesorů x86. Jenže jeho projekt se před 2 lety dostal do fáze, kdy Intel zjistil, že prostě proti moderním GPU konkurence nemá se svým projektem na poli grafik nejmenší šanci. A tak těsně před tím, než se měl finální produkt dostat na trh, celou věc s Larrabee, co by konkurencí grafickým kartám AMD Radeon a NVIDIA GeForce, odpískal.
Nicméně Larrabee jako takové neumřelo. Intel jen pozměnil směr vývoje a začal se orientovat na segment mnohojádrových CPU a multijádrových aplikací. Projekt tedy dále pokračuje ve vývoji a vypadá to, že by se na 22nm v roce 2012 mohl dostat skutečně na trh. Výsledkem by měl být jakýsi 50jádrový procesor, úzce specializovaný do HPC segmentu, tedy datová centra všeho druhu. Intel už si tento segment zkouší se svým Knight projektem, který je vlastně ono Larrabee. Intel dále staví na x86 architektuře a netají se, že míří přímo na HPC snahy konkurenční NVIDIA, která do tohoto segmentu tlačí svá GPU a své CUDA.
NVIDIA je také relativně úspěšná a největší část zisků z grafických karet je právě z tohoto segmentu. V současné době její podíl na profesionálních a výpočetních GPU je téměř dominantní, přes 80% proti AMD, i když na serverech stále drtivě vládnou x86 procesory Intelu a omezeně i AMD. Je to právě NVIDIA, na kterou Intel cílí a chce zkrátka segment, ve kterém NVIDIA vidí největší budoucnost, získat pro sebe s vlastní technologií. Netřeba říkat, že Intel má mnohem větší význam a větší prostředky svého cíle dosáhnout, než NVIDIA a zdá se, že i jeho cesta může fungovat. Ale to se teprve uvidí. Každopádně vzhledem k pozicím NVIDIA je to právě ona, která může nejvíce ztratit příchodem výpočetního „GPU“ od Intelu na trh. A jistá procenta trhu by pro sebe mohla a měla získat i společnost AMD, jejíž zcela nová architektura GPU byla před pár dny představena a z hlediska výpočetního zaměření představuje velmi zajímavou alternativu. Nicméně asi nepochybujeme o tom, že hlavní slovo chce mít Intel a nelze se přít o to, že má všechny předpoklady svůj cíl realizovat. Jsme celkem zvědaví, jak to tedy příští rok dopadne.
Tím se nám tedy také připomíná, že už za pár měsíců naskočíme na 22nm výrobu procesorů u Intelu.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|