Zpoždění 10nm výroby znamená problémy i pro plánovou expanzi na grafickém poli. Řešení?
Šéf grafické divize Intelu, Raja Koduri, navštívil konkurenční SAMSUNG. Ihned se tak vyrojila řada otázek, spekulací a dohadů. Realitou totiž je, že Intel v tuto chvíli nemá žádný vhodný výrobní proces pro výrobu svých grafických čipů. A vlastně ani dostatečné kapacity na to. Zpoždění 10nm výroby čítá už několik let a nevypadá to, že se jí v dohledné době ve větším měřítku a v podobě, kterou by Intel potřeboval, vůbec dočkáme. Naopak, spekuluje se, že Intel chystá ještě jednu 14nm procesorovou generaci na příští rok, protože 10nm výroba stále není připravená a použitelná pro výrobu výkonnějších čipů.
Intel je sice druhým největším výrobcem mikroprocesorů na světě, ale i tak vyrábí méně čipů, než dříve, protože jeho 14nm kapacity nebyly plánované tak, aby se ještě nyní používaly pro primární řady produktů. Tím spíše ne pro stále větší čipy, které Intel musí kvůli AMD vyrábět. Větší čipy znamenají méně vyrobených procesorů celkem, protože objem křemíku je stále stejný, větší čip ale zabírá více a je také obtížnější jej vyrobit, tedy je větší odpad (horší výtěžnost). Intel tak dokonce některé své čipy (čipsety) místo 14nm, vyrábí opět starým 22nm procesem. Jenže Intel chce příští rok začít vyrábět ve velkém i vlastní samostatná GPU, tedy grafiky Xe.
O těch víme, že velmi pravděpodobně budou kopírovat čipletový design, o který se úspěšně pokouší AMD. Tedy nepůjde o jeden monolitický čip, ale složené vícečipové řešení, komunikující po rychlé sběrnici. I tak však Intel bude potřebovat další kapacity, jak tyto čipy vyrábět a rozhodně bude muset jít o vyspělý proces, aby to vůbec bylo konkurenceschopné. Určitě nemůže spoléhat jen na 14nm výrobu a s 10nm to nevypadá zatím nijak nadějně. Konkurenční AMD navíc už začalo vyrábět 7nm čipy a TSMC už pro něj má připravenu 7nm+ výrobu. Dokonce se už chystá i 5nm. Intel původně plánoval velmi vyspělou 10nm výrobu, která by v pohodě konkurovala 7nm/7nm+ TSMC/SAMSUNG, ale z plánů na tak vyspělý proces už dávno sešlo (a je důvodem i toho zpoždění). To, co se nyní chystá jako 10nm, je spíše vylepšený 14nm proces (12nm) a nebude tedy zdaleka tak pokročilý, aby se vyrovnal už letos nasazovanému 7nm+ od TSMC ale ani 7nm konkurenčního SAMSUNGu, který už navíc stejně jako TSMC také ohlásil ještě lepší 5nm proces pro příští rok (zatím pro menší čipy).
A tak návštěva šéfa grafického vývoje Intelu vzbudila řadu otázek. V tuto chvíli prostě Intel jednoduše nemá k dispozici ani potřebně vyspělý výrobní proces, a především ani potřebné výrobní kapacity, aby mohl zahájit slibovanou vekou ofenzivu na poli GPU v roce 2020. A nevypadá to, že se jeho situace v dohledné době nějak razantně změní. Navíc konkurence nespí. A konkurencí je právě i SAMSUNG, kdy je zde legitimní otázka, zda by vůbec bylo v zájmu společnosti SAMSUNG, podpořit svého konkurenta, kterým Intel v mnoha ohledech je. Ano, SAMSUNG by možná měl nějaké ty kapacity, určitě by je Intelu řádně naúčtoval a vydělal na tom, ale strategicky je otázkou, zda by to dlouhodobě SAMSUNGu nějak prospělo. Navíc firma vždy měla spíše blíže k AMD a GlobalFoundries. Je tedy otázka, zda Raja Koduri, který samozřejmě v době svého působení u AMD se SAMSUNGem udržoval kontakty, nyní jen z pozice šéfa vývoje GPU v Intelu nesonduje, zda by o nějakou další spolupráci s ním měl SAMSUNG vůbec zájem. Výsledkem zdvořilostní návštěvy tak mohlo být třeba i jen to, že SAMSUNG mohl Koduriho a Intel zdvořile odmítnout.
Vše jsou prostě spekulace. Co víme určitě, že Intel v současnosti nemá kapacity ani potřebnou vyspělou výrobu pro svá GPU, aby skutečně mohl AMD či NV konkurovat. A pokud by chce zahájit větší výrobu svých GPU, musel by tomu v současnosti obětovat opět kus výroby CPU. Nicméně rok 2020 bude dlouhý a pokud Intel bude chtít svá GPU vyrábět, má od teď zhruba ještě rok čas na to vše dotáhnout. Nikdy totiž není napsáno, že Intel uvede svá GPU na začátku roku 2020. podle mého názoru tak teprve za rok budeme moci říci, jaká ta situace vlastně je. Každopádně Intel chce vlastní GPU kvůli OEM trhu, ale hlavně kvůli HPC, kdy už má domluvené zakázky, kterým zatím není schopen dostát, a z obou oblastí chce vytlačit hlavně NVIDII, kdy spolu s AMD plánují větší konsolidaci tradičního PC trhu a komplexní x86-64 řešení platforem typu SoC, budou prioritou pro obě firmy na poli běžných PC řešení, zatímco HPC bude soubojem komplexní platforem multičipových CPU a GPU.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|