Intel opět odkládá – Procesory SAPPHIRE RAPIDS dorazí až v polovině 2022. Na AMD nestačí. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 03 červenec 2021
altHlavní zbraň Intelu proti AMD selhává. Je neefektivní, pomalá a má zpoždění …

 

 

 

 

 

Stále si mnozí neuvědomují, že situace, kdy AMD poráží ve všech ohledech produktově Intel, není normální vzhledem k neporovnatelným možnostem a zdrojům obou firem. Je to bez přehánění zázrak. Ale především je to důkaz, jak rozdílný je dnes přístup k vývoji procesorových technologií obou firem.

Asi víte, že v současnosti Intel stále jasně dominuje velikostí prodejů, ovšem současně nabízí podstatně horší produkty ve všech ohledech než AMD. Funkční trh s procesory jsme nikdy neměli a nemáme jej ani teď. Hlavní problém AMD jsou menší kapacity výroby, i když aktuálně prý AMD obětovalo pro další měsíce část kapacit pro výrobu 7nm GPU a zvyšuje objem výroby ZEN 3 čipů pro procesory. Speciálně ty serverové. Poptávka po nich totiž značně vzrostla. Za poslední měsíc oznámilo hned několik velkých firem, že staví velké serverové projekty na AMD, včetně například Google.

Servery a HPC obecně jsou hlavním zájmem nejen pro AMD, ale i pro Intel. Většinou jde prostě o velké projekty vyžadující to nejlepší a nejdražší a ve velkých počtech kusů. A tedy i když objemově jde o menší segment než spotřební počítače, z hlediska příjmů a marží jde zdaleka o nejlukrativnější trh. Navíc s dlouhodobými zakázkami, vlivem a setrvačností. Právě setrvačnost dnes Intelu pomáhá, ostatně mnozí z těch, kteří Intel stále kupují, tak ví, že kupují nesmysl. Produkt 2x slabší, 2x méně efektivní za vyšší cenu, než by mohly mít od AMD, jenže protože už mají vybudovanou Intel farmu z dřívějška, nemají často na výběr. Není tedy divu, že jak AMD, tak zejména Intel se sem hodně soustředí. A asi nikoho nepřekvapí, že Intel má právě zde potíže.

Naděje Intelu na to, že bude AMD brzy konkurovat, ovem poněkud pohasíná …

 

  • Intel SAPPHIRE RAPIDS

                            – 10nm výkonné „čipletové“ procesory mají problémy

K překvapení asi vůbec nikoho, Intel opět přiznal potíže a odklad klíčového produktu. A tím není nic menšího než nová generace nejvýkonnějších procesorů XEON, tedy generace SAPPHIRE RAPIDS. Ta už byla odložena několikrát. A i když se nedávno Intel dušoval, že to letos na trh určitě stihne, teď uvádí nový termín dostupnosti, a to první polovinu roku 2022. Což v normální řeči přeloženo z Intelštiny znamená, možná to stihneme v polovině roku 2022, reálně na běžném trhu až v druhé polovině 2022.

V čem je problém? Obvyklý podezřelý. Výrobní proces. SAPPHIRE RAPIDS jsou sice čipletové složené z několika čipů, tedy Intel tomu říká dlaždice, ovšem pokud čekáte přechod na opravdu malé a efektivní čipy jako používá AMD, tak vás zklamu. Nejvýkonnější verze je složená ze 4 čipů architektury COLDEN COVE (tedy nic tak nové), a má 372mm2! Tedy ten jeden 10nm++++++ čip má 372mm2, což prostě není malý čip. Je to pořádně velký monolit, speciálně s ohledem na neopravitelnou rozbitou 10nm výrobu Intelu. Výtěžnost je tragická a schopnost dosahovat vyšších taktů nutných pro výkon také. Ještě tragičtější je ale spotřeba a s tím spojená efektivita.

Intel nacpal 4 tyhle čipy do jednoho pouzdra. Výsledkem je sice až 56jádrová konfigurace se 112MB L3 a 8kanálovým DDR5 řadičem paměti, ale je to 1488mm2 drahého 10nm křemíku celkem! Jenže co do výkonu to zdaleka nedosahuje nemalých očekávání Intelu.

V mnoha ohledech to v reálu nestačí ani na stávající AMD EPYC procesory architektury MILAN. Ty mají sice také 4kanálový řadič, ale jen DDR4. Ovšem mají až 64jader/128vláken a 256MB L3. Samotné 7nm čipy ovšem mají plochu jen 85mm2 a je jich tam 8, takže 680mm2. Kromě toho je tam ještě 14nm I/O, to je sice velké 424mm2, ovšem je to jednoduchý nenáročný čip vyráběny starým 14nm procesem u GF a tedy nic složitého a drahého. I s ním je plocha křemíku jen přes 1100mm2, ale ten hlavní, tedy ZEN 3 jádra má prostě jen 680mm2 u 64jádrového EPYC ve srovnání se 1488mm2 u 56jádrového Intelu. Takže zatímco AMD vyrábí jednoduché 7nm malé čipy jak na běžícím páse, Intel s jeho monolity na rozbité 10nm výrobě má problémy. Prakticky je prý situace těchto CPU stejně bídná, jako současná situace 14nm XEONů. Nebo dokonce horší …

 

  • Intel ví, že proti AMD GENOA ZEN 4 nemá žádnou šanci

Asi vás tak nepřekvapí, že některým partnerům Intelu dochází trpělivost. Rozpor mezi tím, co Intel tvrdí, co slibuje a jaká je realita, neustále narůstá. Stále větší problém je i to, jak Intel očekávání prezentuje. Neukazuje už ani výsledky testů, ale očekávání. A ty maluje na nejkřiklavější růžovou. Dříve když mluvil o výkonu atd. tak zařazoval více testů a bral v potaz prostě i běžné výsledky. Dnes však zařazuje téměř výhradně jen speciálně vybrané, často nepraktické na míru vzniklé testy a prezentuje výsledky z nich nikoliv jako unikátní nejlepší případ, ale jako že takový ten výkon bude všude. To samé TDP. Intel sice uvádí nějakou hodnotu, ale realita je úplně jiná.

Další zpoždění SAPPHIRE RAPIDS procesorů je pro Intel pořádná potíž. A i když není jisté, že to stihne i v té první polovině roku 2022, jisté je, že je minimálně na papíře bez dostupnosti na trhu, prostě uvede na trh. Q2 2022 je totiž poslední možnost, jak to stihnout před novou generací AMD. Intel se sice srovnává se současnou MILAN generací, ale reálně bude na trhu stát už rovnou proti ZEN 4 architektuře. Tedy proti 96jádrovým EPYC GENOA na 5nm ZEN 4 s DDR5 a PCIE 5.0.

A doslova všichni v oborou, včetně lidí u Intelu vědí, že 5nm ZEN 4 procesory od AMD rozmašírují Intel a jeho Sapphire Rapids. Dokonce mnozí očekávají, že rozdíl mezi novou generací procesorů AMD a Intel procesory, se ještě zvětší proti současnosti. SAPPHIRE RAPIDS tak nabídku a situaci nejen nezlepší, ale vlastně zhorší. Těžit z časového uvedení před ZEN 4 měl hlavně proto, že je to už DDR5 platforma, a tedy propustnost pamětí skrze 8kanálový řadič DDR5-4800MHz, bude hrát velkou roli. Jenže ZEN 4 bude mít 12kanál s DDR5-5200MHz navrch více jader, více L3, dost možná vrstvenou L3 dosahující GB velikostí atd. 5nm výroba u TSMC opět malých čipů AMD, bude také úplně jinde než 10nm výroba monolitů od Intelu.

Zoufalý Intel ve snaze uklidnit investory, a kohokoliv, kdo mu ještě věří, ohlásil, že uvede také SAPPHIRE RAPIDS vybavené HBM paměťmi. Potíž je, že tato verze dorazí o mnoho později, dost možná (určitě) to nestihne ani v roce 2022. Proč Intel cpe HBM do serverových XEON procesorů? Protože ho vyloženě vyděsilo AMD, které již předvedlo technologii vrstvení u ZEN 3, kdy na stávající čipy nacpalo druhou vrstvu tvořenou L3 pamětí. Spekuluje se o tom, že AMD dokáže těch vrstev více a nová generace hlavně serverových procesorů by tam mohla mít L3 nikoliv o velikosti několika set MB, ale rovnou v GB hodnotách. Intel tomu nedokáže konkurovat. Se žádným svým designem s tímhle nepočítal, takže přidání relativně rychlých HBM paměťových čipů přímo vedle CPU je jediná šance, jak na to trochu odpovědět. Samozřejmě HBM vedle CPU se nevyrovná funkčně ani výkonem velké L3 přímo v CPU, ale lepší než nic.

Každopádně Intelu se hodně rychle uzavírá okno, kdy by jeho SAPPHIRE RAPIDS byly alespoň na chvilku zajímavé. Letos to tedy na trh nestihne, ale prezentovat je chce, protože prostě alespoň papírově má díky DDR5 pamětem lehký náskok na AMD, které s DDR5 začne až příští rok. Jenže realisticky na trhu se procesory XEON s touhle novou architekturou pro DDR5 platformu, potkají na trhu rovnou s AMD EPYC na ZEN 4 právě v Q3 2022. Intel se sice vytahuje, že už jeho SAPPHIRE RAPIDS procesory v prvních vzorcích obíhají vybrané partnery, ovšem je prakticky jisté, že AMD GENOA ZEN 4 je na tom úplně stejně! Jen se tím AMD veřejně nechlubí, protože na rozdíl od Intelu má už dnes dobré produkty, které nejsou ostudou a nemusí tak lákat na novou generaci, kterou bude mít za rok, a chlácholit investory …

 

  • Koho to překvapuje?

Překvapuje tahle situace někoho z vás? Mě osobně ne, protože jak říkám už poslední 2-3 roky, Intel bez 7nm výroby nemůže být konkurenceschopný, protože 10nm proces je v mnoha směrech horší než 14nm a takový už zůstane. Intel to s ním také dávno vzdal, vylepšuje jej už pouze na papíře, peníze a pozornost dávno investuje do 7nm. Jenže ten je daleko, dál než Intel říká, speciálně pro výkonnější čipy. Intel dnes pochopitelně maluje věci na růžovo a jeho kalendář je nesmysl, ovšem kdyby před pár lety narovinu řekl, že jeho jeho 10nm produkty budou stát za h**** mnoho let a šanci změnit to bude mít až se 7nm nejdříve v roce, či spíše po roce 2024, tedy přiznal realitu, asi by ho investoři sežrali. Takže od té doby prostě ví, že neříká pravdu, ví že termíny nedodrží atd. Nicméně pokud čtete DDWorld.cz a sledujete situaci, tak víte že jsem vás už před časem připravoval, že přesně tak to dopadne. Takže překvapeni?

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
gralee [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-04 17:36:01
avatar
Čo z toho keď Intel bude v roku 2022 vyrábať 3nm čipy u
TSMC aj s Apple a obaja budú väčšinoví zákazníci,
aj keď sa nevie o aké čipy pôjde.
Kryptortor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-04 22:02:03
avatar
Intel (s Applem) bude většinový zákazník TSMC na 3nm? )) Nějaký zdroj této informace?
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-04 22:06:52
avatar
Tu je o tom trocha viac http://www.dsl.sk/article.php?article=25169 ma ist o notebooky a servre. To či to bude väčšina neviem.
gralee [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-05 19:34:08
avatar
https://www.svethardware.cz/3nm-proces-firmy-tsmc-ma-nejdrive-vyuzit-apple-a-intel/55415
Kryptortor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-07 21:16:38
avatar
Díky pánové za odkazy, ale pořád jsem se nikde nedočetl, že bude intel většinový zákazník TSMC na 3nm. )

Jediné co zaznělo, je SPEKULACE, že by AMD a Qualcomm mohli být v kvantitě předstiženi, tečka.

Je otázka, zda je pro TSMC do budoucna perspektivnější zákazník intel nebo amd. Intel byl ještě nedávno tím největším konkurentem, proto mi nedává moc smysl, že by právě TSMC upřednostnilo intel před amd.
gralee [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-08 16:45:47
avatar
Ako som sa dočítal pre intel výroba u TSMC nesie viaceré úskalia, takže pre PC procesory bude musieť používať svoju
opozdenú výrobu a na 3nm bude vyrábať mobilné a serverové procesory a keďže táto výroba je veľmi drahá myslel som že dovoliť si ju bude môcť v začiatkoch Apple a Intel, AMD neskôr
keď zlacnie, aj tak všetko zaplatí zákazník ak bude ochotný
Enduras [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-04 22:09:54

Osobně jsem přesvědčen, že možná nedojde ani k tomu, co je vyhlašováno na rok 2022. Je potřeba se na věci dívat v kontextu. A kontext jest, že amerika už docela dost sere ostatní národy jako Čínu a Rusko. Již velmi brzy na USA zaútočí.
Ten co čte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Tak byly doby 2021-07-06 13:25:12

kdy AMD ztrácelo na Intel i 20% výkonu, bylo žravější a lidi to kupovali. Protože poměr cena výkon byl příjemný a ta spotřeba nebyla zas tak hrozná, protože ty čipy prakticky nikdy nejely na doraz, takže i když se bubákovalo, že to má 180w příkon, což je ostatně maximum odemčenýho Phenomu 960T, který ne a ne umřít a stejně se hýbe na nějakých 90w reálně, tak i bubákování kolem Intelu je jen zaslepená propaganda. Sorry jako. AMD má procesorů tři prdele v nabídce. Pokud někdo pláče nad vysokou cenou, měl by si uvědomit, že Intel by srovnatelný produkt nabízel o třetinu dráž. Na to se rychle zapomíná. Takže i ceny nynějších Ryzenů jsou reálně pod tím, co by si za ně řekl Intel. Navíc výsledkům laboratorních sestav se ty domácí mnohdy ani nepřiblíží, protože někdo si koupí silný procík a zabije to deskou nebo paměťmi a ve finále jsou ty sestavy srovnatelné. To co před lety platilo jako mantra pro fandy AMD se prostě otočilo a logika zůstala. Když kdysi lidem stačil výkon AMD, dnes bude lidem stačit výkon Intelu. Jen to chce nebýt pokrytec.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 prozrazuje DLC a plány vylepšení hry!
Kingdom Come: Deliverance 2 prozrazuje DLC a plány vylepšení hry!Středa, 22 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 466x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 918x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2093x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2305x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4037x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1419x
Komentářů: 1