Nechce ovšem, aby se o tom mluvilo. Důvod je podle mě celkem jednoduchý.
Skoro před rokem se poprvé objevila tehdy ne úplně vážně braná zpráva, že Intel pustí k vodě NVIDIA a bude v oblasti grafických technologií spolupracovat s AMD. Jednalo by se totiž o zásadní změnu na trhu, protože mimo jiné právě i díky přímé technické spolupráci Intel a NVIDA vypadá zejména mobilní trh a OEM trh, jak vypadá a spojení Intel + NV najdeme ve většině sestav a notebooků. Nutno ale dodat, že Intel byl ke spolupráci s NVIDIA před lety přinucen, protože ta jej žalovala za porušení patentů. Intel se s ní tedy dohodl a platil ji ročně stamiliony dolarů. Dohoda však skončila. Intel ale potřebuje určité patenty k tomu, aby mohl prodávat drtivou většinu svých procesorů, které integrovanými PC grafikami vybavuje. Takže prostě musí platit AMD nebo NVIDIA, které potřebné patenty a technologie mají.
V závěru roku se pak spekulace opravdu z více zdrojů potvrdila, což nedávno podepřela i informace od NVIDIA, které ve svém účetnictví uvedla, že skončila její lukrativní dohoda s Intelem a další peníze už od něj nebudou přicházet. Následně se objevila další zpráva od zdroje, který jako první přišel s celou informací o spolupráci Intelu a AMD a tvrdí, že Intel již poslal první platbu AMD.
Jenže stále chybí oficiální potvrzení spolupráce mezi Intel a AMD. Dokonce se prý Intel snaží celou věc shodit ze stolu a dohodu popírá. Ovšem nedělá tak zcela oficiálně. V případě AMD pak také k celé věci oficiální stanovisko neexistuje a AMD nezmínilo dohodu ani ve finančních výhledech. Na přímé dotazy ale dohodu sice nepotvrzuje, ale hlavně ani nepopírá. Ani jedna firma se prostě k nějakému oficiálnímu stanovisku zatím nemá.
Mnozí spekulují nad důvody, či dokonce pochybují o tom, zda nějaká dohoda existuje. Dobře informované zdroje však trvají na tom, že dohoda je hotová a už běží. Technicky by totiž Intel ani nemohl většinu svých procesorů v současnosti prodávat, protože vypršením dohody s NVIDIA jednoduše neměl potřebné patenty. No a kromě toho se v jeho plánech objevily procesory grafikami ze kterých spolupráce s AMD přímo křičí. Ovšem fakt, že ani jedna společnost se nemá k oficiálnímu potvrzení dohody, je zajímavý.
Osobně si myslím, a asi nejsem sám, že Intel si vymínil u AMD, že se dohoda nebude propírat veřejně. Důvod je jednoduchý, Intel už tak bude mít problém vysvětlit akcionářům, proč platí stamiliony, potažmo miliardy dolarů konkurenční AMD, která jej souhrou okolností začala aktuálně připravovat o nemalý tržní podíl svým úspěšným návratem na pole výkonných CPU. To je jediný důvod, který mě napadá. Pozice je to opravdu složitá. Na druhou stranu Intel si zase nemohl moc vybírat. Patenty potřebuje a má je prostě jen NV nebo AMD. NVIDIA ale nemá rád … hodně nemá rád, a to historicky a dlouhodobě není žádné tajemství. Jednak i proto, jakým způsobem jejich stará nucená dohoda vznikla, ale také proto, že NV se nejednou v minulosti vyjadřovala o tom, že x86 procesory pošle na smetiště apod. Na druhé straně s AMD má Intel přes rivalitu na poli produktů už nějakou dobu velmi klidnou technologickou spolupráci a výměnu. Od ukončení všech soudních sporů ohledně toho, jak nehezky se Intel zachoval před lety, když jej poprvé AMD produktově překonalo, spolu uzavřely mnohem lepší a výhodnější (pro AMD) dohodu o klíčových x86 patentech, ale také x64 (což je hlavní zbraň AMD) a řadě dalších věcí. Intel navíc AMD do značné míry na trhu potřebuje, alespoň pro udržení zdání konkurence, aby měl klid od antimonopolních úřadů. Intel také musí být rád za to, že AMD nadále šíří jeho x86, dokázalo ji protlačit do světa konzolí atd.
Nicméně nové procesory AMD, které se zjevně bez potíží vyrovnají těm od Intelu a dokonce reálně hrozí, že je i leckde předčí, jsou novou a bezprecedentní situací. A zcela určitě Intel o část trhu a nemalé peníze „přijde“, protože AMD se prostě cpe do segmentů, kde posledních mnoho let vlastně vůbec nebylo a Intel tam měl jednoduše 100% podíl. A je jedno, jestli AMD obsadí třeba jen 10-20%, jak se odhaduje, protože 100% nebo 80-90% z dejme tomu 10 miliard, je prostě rozdíl a Intel to bude muset vysvětlovat akcionářům. Za této situace jim ještě oznámit, že navrch platí AMD stamiliony dolarů ročně za patenty a technologie … no nedivím se, že se mu do toho nechce. Osobně si myslím, že nejpozději při vyhlašování výsledků za právě probíhající Q2 2017 (ve kterém Intel údajně poslal platbu AMD) se dozvíme, zda taková spolupráce je nebo není, protože Intel i AMD budou muset v účetní bilanci podobné věci uvést, byť podrobnosti veřejně sdělovat nemusí. Intel si možná trochu drbe hlavu, a reálně při uzavírání dohody minulý rok prostě netušil (a řekněme si objektivně, že snad kromě AMD ani největší optimista), co se na něj v oblasti procesorů chystá a že AMD totálně převálcuje jeho nabídku …
Asi to bude ještě zajímavé, každopádně nejde o málo, samotná spolupráce může výrazně změnit v dalších letech podobu trhu zejména mezi NVIDIA a AMD, protože Intel nejspíše zůstane dominantní PC platformou. A tak když na jedné straně AMD CPU k AMD GPU, doplní ještě také Intel CPU k AMD GPU, zcela jistě to něco ovlivní ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|