Larrabee stále žije. Projekt výkonné výpočetní platformy konkurenční k AMD a NVIDIA.
Výkon paralelních čipů pro takto orientované výpočty, které dnes představují hlavně grafické čipy AMD a NVIDIA, stále roste stejně jako jejich význam pro výpočetní nasazení. Jak už dnes víme, grafická karta a její čipy dávno neslouží jen pro akceleraci grafiky, ale uplatnění najde i v mnoha výpočetních oblastech, kde právě díky masivnímu výkonu v paralelních aplikacích jim nemohou běžné procesory konkurovat.
Společnost Intel před pár lety usoudila, že by také ráda vstoupila na grafický trh, co by výrobce samostatných grafických karet. Krátce před plánovaným uvedením platformy Larrabee, z které právě výkonné herní grafiky měly vzejít, Intel ale oznámil, že Larrabee odkládá. Důvody byly prosté. Intel své „GPU“ založil na architektuře x86 a několika desítkách upravených jader Pentium. Když však změřil výkon a provozní vlastnosti, zjistil, že by to proti grafikám s čipy AMD a NVIDIA nemělo žádnou šanci na trhu uspět. Intel se však Larrabee projektu nevzdal a dnes jej prezentuje čip KnightCorner, který by se opravdu mohl státá pohonem samostatného grafického akcelerátoru Intel.
Aktuální verze čipu má více než 50 x86 jader a je vyráběn 22nm způsobem. Plánován je pro karty do PCIexpress slotu. Intel tvrdí, že výkon tohoto čipů je 1TFLOPS v náročném double-precision režimu. To je rozhodně pozoruhodný výkon od čipu s x86 architektury. Intel jej srovnává s výkonem konkurenčních TESLA grafik od NVIDIA, které s čipy FERMI a 512 aktivními jednotkami má „jen“ 0,665TFLOPS ve stejném režimu. Podobně je na tom i AMD se svými profesionálními verzemi odvozenými od HD 6900, které mají výkon kolem 0,68TFLOPS v DP režimu. U obojího je ale nutné doplnit, že záleží na taktech čipů, kdy jsou u profi verzí obvykle níže než u desktopových verzí. S vyššími takty se tak výkon těchto čipů pohybuje ještě výrazně výše.
(nejnovější již 22nm verze)
Intel to s uvedením „grafiky“ s Knight Corner čipem rozhodně nebude mít jednoduché. Když pominu, že to bude produkt skutečně spíše pro výpočetní a profesionální segment, což ale není žádná překážka, nelze pominout fakt, že i kdyby měl dnes 1TFLOPS, je to 22nm čip, který se na trhu ještě minimálně půl roku nemůže objevit. A Intel jej srovnává s čipy NVIDIA GF110 a AMD RV970, což jsou čipy vyráběné starým 40nm procesem, čipy s architekturou starou v případě NVIDIA 2 roky a v případě AMD se jedná o modifikovanou architekturu pocházející z roku 2006! Jenže příští rok oba tito výrobci výkonných paralelních čipů (GPU) představí své novinky a to už na 28nm procesu. NVIDIA vylepšenou architekturu KEPLER na bázi FERMI a AMD dokonce zbrusu novou architekturu, která bude na paralelní výkon výrazně více zaměřena než ta současná. Tohle tak jsou případní skuteční soupeři pro Intel Knight Corner (Larrabee) a obávám se, že 1Tflops výkonu i při výhodě 22nm výroby, Intelu stačit nebude. Navíc jedna věc je výkon, druhá věc je jeho využití. AMD má také výpočetně výrazně výkonnější čipy, jenže je jen pár aplikací, kde ten náskok před NVIDIA tomu skutečně odpovídá. Důležitější je spolupráce a podpora vývojářů softwaru a na tomto profesionálním poli má NVIDIA před AMD i Intelem slušný náskok se svou CUDA platformou.
Nutno ale zdůraznit, že Intel neřekl o tom, že by se tento produkt chystal na trh, ani slovo. Intel samozřejmě na multijádrech s různými architekturami a určeními pracuje nepřetržitě a Larrabee zůstává jedním z těchto projektů. Larrabee Intel rozhodně neodpískal, jen jej změnil. Stále si totiž uvědomuje nutnost nabídnout čip/platformu, pro vysoce paralelní výpočty v segmentu HPC. Rozhodně nepodceňujme Intel, že by na tomto poli neměl peníze, lidi a chuť něco vymyslet a uvést na trh. Mimochodem při pohledu na ten čip to vypadá, že Intel nemá problém s 22nm výrobou i s velkými čipy, takže jsem osobně dost zvědav na výkon cvalíka, jakým by mělo být třeba Ivy Bridge-E.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|