Společnosti Intel se příliš nedaří dostat věci pod kontrolu. Jeden smutný a jeden vtipný přešlap.
Začněme tím smutným přešlapem, o kterém jsem psal už při samotném oznámení vydání očekávaných nových Intel grafik ARC A série. Říkal jsem, že by mě ani tak nevadilo to zpoždění, ale vadí mě, že prostě Intel záměrně klame. Dlouhodobě sliboval a porušoval termíny opakovaně, a když konečně oznámil vydání prvních grafických karet ARC, tak je z toho zase jedno velké nic! Intel sice řekl, že ARC grafiky vydá v Q1 2022, ovšem s jejich oznámením přišel dva dny před koncem kvartálu, jenže nakonec „vydal“ jen dva nejslabší mobilní modely s tím ultra slabým DG2-128 čipem a zbytek existuje nadále jen a pouze na papíře.
Jenže i ty dvě vydané mobilní grafiky A350M a A370M jaksi nejsou a zůstávají také jen na tom papíře, i když jako produkty byly vydány. Vyšly oficiálně už před více jak týdnem, ale stále neexistuje jediná skutečná recenze, kompletní test a vlastně ani produkt ke koupi v obchodech. Intel prostě zase klamal. Uvedení v Q1 2022 je prokazatelná lež. Žádné ARC grafiky Intel v obchodech v Q1 nebyly a nejsou ani v Q2. A jak říkám, mě by tolik nevadilo to zpoždění, ostatně Intel grafiky mají zpoždění už 2 roky minimálně, takže jsme zvyklí, mě vadí to, jak Intel komunikuje a že prostě uvádí všechny v omyl. A to záměrně, protože Intel musí vědět, jak na tom s těmi dodávky těch produktů skutečně je. Takže musel vědět, že žádné ARC grafiky v Q1 mít nebude, on totiž věděl, že nebudou prakticky ani v Q2!
Protože samozřejmě Intel je bombardován dotazy na testování nových grafik a dostupnost nových notebooků s těmi ARC kartami, tak nakonec musel reagovat a oficiálně přiznává, že první notebooky s „vydanými“ ARC grafikami budou dostupné v samém závěru Q2 2022! Tedy až v červnu, což znamená v polovině roku. A nepřekvapilo by mě, kdyby i to bylo „až příliš optimistické očekávání“.
Upřímně nás ale nikoho A350M a A370M nezajímají, protože tohle je ultra low end grafické řešení, které bude mít co dělat porazit výkonem ve hrách integrovanou grafiku Radeon 680M v RYZEN 6000 procesorech, a konkurenční Radeon RX 6500 XT proti nim bude hodně výkonná herní grafika. Všechny zajímá především větší čip DG2-512 na modelech A500 a A700 pro mobilní a desktopové karty. A tady můžeme očekávat, že v dohledné době je na trhu neuvidíme. Intel „při vydání A350M/A370M“ tvrdil, že mobilní A500M/A700M dorazí začátkem léta a desktop někdy během léta. Týden na to ale říká, že začátkem léta dorazí teprve ty mobilní ultra low end A300M, takže ty výkonnější modely bych neočekával dříve jak na konci léta. Září, spíše říjen, speciálně pokud jde o desktop. Fakt nechápu, proč Intel prostě nemůže ty datumy uvedení a dostupnosti uvádět normálně podle skutečnosti a musí si takhle vymýšlet a vůbec vydávat produkty, které skoro půl roku nebude mít dostupné v obchodech a na testy … není to poprvé a začíná to být nejen otravné! Zbytečně ….
- Intel poslal patenty na novou generaci
OCEAN COVE procesorů se schématy AMD ZEN
No a teď ten veselý přešlap. Před pár dny si někdo všiml poněkud zvláštních schémat, které doprovází patenty na zbrusu novou procesorovou architekturu OCEAN COVE od Intelu. Co je na nich tak zvláštního? Intel je podal letos (2022) a popisují kromě jiného obecné schéma architektury a její základní fungování. Jenže je naprosto zjevně zkopírovaným schématem první generace ZEN architektury z patentů a prezentací společnosti AMD z roku 2016:
Není to vtip, je to opravdu realita. Vysvětlení je obtížné. Asi by bylo hodně zvláštní (a nelegální), pokud by si Intel chtěl patentovat AMD ZEN 1 architekturu jako budoucí novou generaci CORE procesorů, která dorazí někdy v roce 2024/2025. Je sice hezké vidět, že Intel konečně začal zase něco dělat na poli procesorů, ale zkopírovat první AMD ZEN asi není to, co jsme měli všichni na mysli … ;).
Jako pravděpodobné vysvětlení se jeví, že Intel skutečně do značné míry zkopíruje funkčně ZEN architekturu, ostatně je v mnoha směrech lepší než stávající architektury Intel, ovšem pochybuji, že by ji kopíroval z její první generace, když ji AMD od té doby do současnosti masivně vylepšilo a do vydání OCEAN COVE ještě o další dvě generace vylepší. Jednoduše tak někdo od Intelu zodpovědný za vypracování podkladů pro patentový úřad v rámci vysvětlení fungování architektury stáhl na internetu „hezká“ dostupná schémata, která se mu líbila, aby si ušetřil práci, a nějak se nezabýval jejich původem. A to byla chyba …
Samozřejmě může to mít i právní dohru, ale minimálně se u AMD někdo slušně pobaví a u Intelu naopak někdo přijde o práci, protože tohle je opravdu více než trapné. Samozřejmě je možné, že se Intelu natolik líbí ZEN architektura, že ji prostě opsal a použije jako novou generaci CORE. Nebylo by to ani poprvé, kdy Intel vyloženě zkopíroval a opsal zásadní konstrukční prvky úspěšnější AMD architektury. Ostatně sama CORE série procesorů a architektura na začátku před lety vznikla více než „výraznou inspirací“ v AMD a jeho Athlon64 … a Intel ani nemá moc na výběr, než následovat aktuální čipletový design a dokonce vrstvený design, který na rozdíl od něj už AMD má v reálných produktech na trhu na poli CPU a brzy i GPU …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|