Tak je to tu. Intel má oficiálně skutečné desktopové grafické karty!
Grafické karty Intel byly dlouhá léta oprávněně terčem vtipů. Prakticky vzato sloužily tak maximálně jako zobrazovače textu na monitor, na nic moc lepšího se nehodily. Velká část je navíc integrovaná v procesorech. A ačkoliv jsou z nějakého nepochopitelného důvodu započítávány do prodejů GPU, drtivá většina se samozřejmě nikdy nepoužívala, protože uživatele většiny desktopových a mobilních PC měly vedle toho osazenu ještě AMD nebo NVIDIA grafiku. Nicméně nyní už budou moci mít i skutečnou Intel grafickou kartu.
Společnost Intel oficiálně představuje desktopové modely Iris Xe MAX a Iris Xe, které dokonce vyrábí ASUS a PowerColor. Vypadají rozhodně jako klasické grafiky:
Pokud ale očekáváte nějaký herní výkon, tak v tomto případě buďte v klidu. Jde o jádro DG1, vyráběné 10nm u Intelu, které má jen maximálně 96 jednotek. Vybavena je 128-bit sběrnicí a nese 4GB LPDDR4X paměti. TDP je až 30W. Paradoxní je, že obě karty mají PCIe 4.0 x4 rozhraní. Pokud je o výkon, je to ultra ultra lowend, prakticky to samé, co najdete integrované vedle CPU u nových TIGER LAKE procesorů Intel.
Podle všeho jde o grafiky určené primárně pro OEM, kdy fungovat budou jen ve specifických systémech v rámci vybraných Intel platforem. Takže není to grafická karta, která se bude běžně prodávat a rozhodně to není nic pro hráče. Ale je to skutečná první grafická karta od Intelu.
- Raja ukázal 2 čipový Xe-HPC!
Jak bude vypadat high end od Intelu? Podobně jako AMD a jeho nová RDNA 3, bude spoléhat na čiplety. Je zkrátka neefektivní dělat GPU co by obří monolit. Intel stejně jako AMD tedy bude vyrábět menší GPU a „lepit je k sobě“ na čipletech. Náhoda to samozřejmě není, protože jak jistě víte, Intel grafickou divizi dnes řídí bývalý šéf grafické divize AMD, Raja Koduri. A stejnou konstrukci jako pro Intel, vymýšlel a pracoval na ni pro AMD.
Raja nyní ukázal detailnější záběr na to, jak vypadá grafika Xe-HPC složená ze 2 čipů. Podobnost se současnými AMD EPYC procesory a RDNA 3 je jistě čistě náhodná ;). Jak vidíte, celé řešení vypadající jako procesor nese dva Intel Xe čipy nalepené těsně vedle sebe. Vedle každého jsou 4 HBM čipy a ještě jeden další I/O čip. Intel prakticky kombinuje čipletovou konstrukci AMD procesorů s grafickým AMD VEGA řešením. Samozřejmě je trochu smutné, že Intel s podobným nápadem nepřišel sám, musel si doslova koupit team lidí od AMD a opsat celou konstrukci CPU a GPU AMD.
Jaký to má výkon a specifikace? Těžko říci. Starší informace hovořily o tom, že jeden čip má 512EU (4096 výpočetních jader) a kolem 12TFLOPS FP32 výkonu při 150W TDP. Dvoučipové řešení tedy může mít 1024EU a nějakých 20TFLOPS při 300W TDP. Existovat má pak ještě 4čipová verze.
Je těžké to srovnávat s AMD a NVIDIA. Zatím nejvýkonnější HPC GPU na trhu, je monolitické AMD CDNA na Instinct Mi100 s 32GB HBM2, které má 120CU na 1,5GHz s výkonem 23,1 (46) TFLOPS FPS32 (FP32 Matrix) při 300W TBP. Pokud se ptáte na srovnání s nějakou klasickou grafikou, tak NAVI 21 na Radeon RX 6900 XT s 80CU má při 2,25GHz výkon 23TFLOPS (FP32) a TDP/TGP 300W. Ale pokud jde o grafický výkon a použitelnost ve hrách jako takový? Intel Xe je stále velká neznámá.
Intel počítá s výrobou výkonných GPU ve verzi Xe-HPG pro herní grafické karty, ale ty údajně nebudou vznikat na 10nm výrobě, protože by nebyly konkurenceschopné. Původně měly být první takové grafiky vydané s čipem DG2, ale údajně k tomu nedojde, protože DG2 prý nedokáže konkurovat AMD a NVIDIA prakticky v ničem. Intel si jej tedy ponechává pro vývoj a pracuje na DG3 generaci. Každopádně Intel nám sliboval herní grafické karty, a slibovat je ještě bude pár let, protože letos velmi pravděpodobně nedorazí. Navíc Intel samozřejmě nemůže mířit na výkon současných AMPERE a RDNA2 grafik, ale na výkon nových LOVELACE (RTX 4000) a RDNA 3 (RX 7000), které vyjdou nejdříve v polovině nebo druhé polovině roku 2022.
Ale ano, pokud budeme brát Iris Pro Max jako klasickou herní grafiku, tak ano, Intel oficiálně splnil slib a vydal grafickou kartu pro PC.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|