Oficiálně nás Intel ujišťuje, že počítá se vstupem na grafický trh. Útok vedou bývalí pracovníci AMD.
Společnost Intel se už několikrát a pokaždé značně neúspěšně snažila vstoupit na grafický trh. Ačkoliv jsou jeho integrované grafické karty zdaleka nejrozšířenějšími GPU na světě, je to jen proto, že jsou pevně součástí většiny procesorů, které Intel, jako největší výrobce x86 CPU na světě, vyrobí, a přitom se velká část z nich nikdy nepoužívá. Pravdou je, že Intel měl velice zajímavý projekt Larrabee, který měl extrémně zajímavý potenciál, ale jako obvykle jej nedotáhl do konce (ze SW hlediska především), když rozhodování uvnitř společnosti vázne. V současnosti tak nedokáže konkurovat ani svými integrovanými grafickými řešeními, když jednoduše AMD nabízí 3 až 4x výkonnější Radeon iGPU v RYZEN G procesorech, a to při stejné hodnotě TDP.
Nicméně Intel ohlašuje další pokus o vlastní GPU a grafické karty. A tentokrát to evidentně myslí hodně vážně. Jak jistě víte, Intel skoupil pár zajímavých lidí, a dokonce se nějak dohodl s AMD, které mu prakticky přepustilo ještě nedávného šéfa Radeon grafické divize Raju Koduriho. Ten sebou pak později ještě vzal Chrise Hooka. Oba pracovali u AMD na stávajících grafických řešení několik posledních let. Nyní ale pracují pro Intel, kde kromě podstatně většího rozpočtu dostal Raja i větší volnost, než jakou měl u AMD.
Aktuální pokus Intelu o GPU bych tak označil za zdaleka nejvážnější ze všech, s velkou pravděpodobností, že jej skutečně dotáhne do konce. Řekl bych, že prakticky už musí. Intel totiž oficiálně začal na své grafické karty lákat. V tom je evidentně vidět duo Koduri – Hook, kteří podobným stylem postupovali před vydáním AMD Radeon POLARIS i VEGA. Nicméně v jejich případě o nich veřejnosti povídali „jen“ zhruba půl roku až necelý rok před tím, než oba produkty na trh reálně dorazily. V případě grafických karet Intel ale začali s kampaní o něco dříve:
Pokud tedy plánujete počkat s nákupem nové AMD Radeon či GTX/RTX grafiky NVIDIA na to, co předvede Intel, dech bych zatím nezadržoval. Pokud, tak se dočkáme nejdříve v roce 2020. Žádné další podrobnosti známé nejsou, tedy kromě toho, že kromě herních grafik bude Intel pracovat hlavně na výpočetním GPU a jeho nasazení. Vzhledem k angažování Koduriho, který s GPU pro Intel začal loni v podstatě na zelené louce, se dají očekávat jisté podobnosti s VEGA řešením, na jehož design měl Koduri značný vliv, ale některé věci mu neumožňovala finanční situace AMD i vedení společnosti. U Intelu má větší volnost. Otázkou jsou také výrobní procesy. Lze asi předpokládat, že by Intel GPU měly být vyráběny jeho „10nm“ procesem.
- Mají se AMD a NVIDIA bát? Určitě ….
Asi se ptáte, zda se mají konkurenční AMD a NVIDIA čeho obávat. Já si myslím, že v delším horizontu následujících let po roce 2020 určitě. Tedy minimálně z počátku na první pokus bych se hodně divil, kdyby Intel byl plně konkurenceschopný, ale síla Intelu je v jeho platformě a vlivu na OEM výrobce. Tím, kdo by se měl hodně bát je hlavně NVIDIA. Ta totiž je prodávána zejména ve spojení s Intel platformou, vlastní x86 CPU platformu nemá a nikdy mít nebude a má dnes největší podíl na HPC trhu i trhu se samostatnými PC GPU, tudíž má zdaleka nejvíce co ztratit. Navíc Intel není AMD, které marketingové věci jdoucí na hranu či za hranu nedělá, a má finančně mnohem menší zdroje než NVIDIA. Intel ale má peníze, hromady peněz, víc než NVIDIA (a ta si přitom na nedostatek v tomto ohledu dnes stěžovat nemůže) a žádné skrupule, pokud jde o ostrý marketing, využívání svého dominantního postavení atd. Skoro bych řekl, že NVIDIA by mohla najít v podobě Intelu sobě rovného přístupem a dostat v řadě případů ochutnávku vlastní polívčičky. Nebo to snad někdo vidí jinak?
Pokud tedy Intel začne nějaká GPU konkurence vytlačovat z trhu a své platformy, začne právě u NVIDIA řešení, kdy navíc Intel firmu NVIDIA doslova nenávidí kvůli slovům i krokům šéfa NV proti Intelu v minulosti a vztahy mezi společnostmi jsou více než chladné. O tom může svědčit i fakt, že Intel se radši domluvil s přímo konkurenčním AMD a prodává a prodávat bude platformu integrující Intel procesor s AMD Radeon grafikou (Kaby Lake-G atd.). NVIDIA je trnem v oku Intelu už dlouho, připravit ji o nějaká ta procenta na herním GPU trhu (zejména v nižších segmentech) je jen část plánu, hlavní útok bude veden na HPC, AI a profesionální řešení NVIDIA, kdy se Intel stejně jako AMD bude opírat o vlastní platformu a bude nabízet konstrukci a jisté výhody spojení CPU se svými GPU (jako to dělá AMD s EPYC + Radeon Instinct).
Samozřejmě z toho, že Intel vstoupí na GPU trh, neskáčí radostí do stropu ani u AMD, ale minimálně s ním počítají a dali k tomu vlastní příspěvek, když pustili Koduriho okamžitě a bez překážek, včetně toho, že pro něj evidentně neplatí jinak běžná podmínka, že nesmí na stejné pozici dělat určitý čas pro konkurenci. Musí to být opravdu zajímavá dohoda mezi Intel a AMD a není možné, že by Koduri či Hook byl v Intelu bez toho, aby se obě společnosti domluvily. I AMD část GPU trhu bude pochopitelně v ohrožení, ale minimálně má vlastní platformu a v tuto chvíli myslím celkem oprávněnou jistotu v to, co dokáže nabídnout. Jinými slovy AMD se o svou část CPU i GPU trhu nemá důvod zdaleka strachovat a nedivil bych se, kdyby kalkulovalo s tím, že vstup Intelu na PC grafický trh především oslabí pozici a vyvine tlak na NVIDIA a tyhle dvě firmy se budou prát mezi sebou. Intel totiž AMD potřebuje (a zároveň jej nemůže koupit), Intel by bez AMD a jeho spolupráce nesměl prodávat své procesory (X64 a další technologie v rámci licence). AMD téměř jistě navíc Intelu poskytlo i další licence ohledně GPU, protože licence Intel potřebuje a jeho stará dohoda s NVIDIA, ke které byl kdysi nedobrovolně donucen, skončila bez prodloužení. Osobně mě přijde, že AMD jednoduše Intelu vším výše uvedeným otevírá dveře na grafický trh a ukázujíc na rozpínající se NVIDIA a říká „trhej“. Nicméně jestli Intel bude mít dostatečně ostré zuby proti NVIDIA, jež už na něm samotném.
AMD však velmi pravděpodobně přijde o status jediného výrobce na trhu, který má, jak výkonné CPU, tak výkonné GPU. Otázkou jen je, jak velkou bude Intel konkurencí, pokud jde o schopnosti a výkon jeho grafik. Samozřejmě Intel nemůže mířit se svými grafikami pro rok 2020 na současné VEGA či PASCAL/VOLTA generace. Nemůže primárně mířit ani na následující karty jako RX „NAVI“ či RTX 2000 („TURING“) grafiky. Musí nabídnout něco podstatně lepšího, protože v roce 2020 se bude následně utkávat už s nástupcem NAVI a nástupcem TURING generace. S těmi se hlavně během roku 2021 bude muset poměřovat. Každopádně v tuto chvíli to vypadá, že nám přibude třetí výrobce GPU, a určitě od Koduriho a Hooka v následujících měsících uvidíme, náznaky toho, co Intel chystá a pořádný hype …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|