Vypadá to, že se ledy pohnuly. Intel skutečně bude vyrábět některé čipy u TSMC.
Průmyslové zdroje hlásí, že Intel skutečně vážně vyjednává s TSMC a využití výrobních kapacit. Jak od nás jistě víte, Intel aktuálně přiznal, že prostě nemá technologicky na to, aby dokázal ve svých továrnách vyrábět některé své čipy, které má v plánu. Jeho 10nm výroba je rozbitá a 7nm se dále odkládá a pro náročné čipy nebude připravena ještě několik let. V reakci na tyto zprávy sletěly akcie společnosti o 16%, zato o 16% vyletěly akcie AMD a o 10% posílily i akcie TSMC.
V současné době už jsou údajně Intel s TSMC dohodnuti. A jak jsme předpokládali, dohoda se týká hlavně výroby velkých GPU, tedy Intel Xe grafik architektury Ponte Vecchio. Jinými slovy, Raja Koduri dotlačil Intel k tomu, co vždycky chtěl a věděl, že bez toho nemají GPU od Intelu šanci. Je samozřejmě na místě se ptát, zda mělo vedení Intelu v tuhle chvíli vůbec na výběr. Výkonná GPU slíbil dodávat do několika projektů, stejně tak slíbil herní Xe grafiky a obojí měl představit letos se zahájením prodejů příští rok. Jenže tahle GPU se proste nedají vyrábět 14nm ani 10nm v továrnách Intelu. Takže TSMC je prakticky jediná možnost.
Podle zpráv by měl mít Intel zájem o velkou objednávku zhruba 180 tisíc waferů na N6 výrobě, což je optimalizovaná verze současného 7nm procesu TSMC, kterým se vyrábí ZEN2 procesory a RDNA1 Radeon grafiky. N6 je prý v některých ohledech vlastnostmi hodně podobný 10nm procesu Intelu, což by mělo usnadnit nutnou úpravu designu. Až tedy na klíčovou věc a tím je efektivita výroby a výtěžnost, kdy TSMC je prostě schopné velké GPU skutečně rozumně vyrábět, což Intel u sebe prostě není.
Někteří si tyto zprávy vykládají také jako možný způsob Intelu, jak trochu omezit a zbrzdit nástup AMD. Protože jediné, co dnes brání AMD ve větším rozletu a v tom udělat Intelu opravdu peklo, je prostě objem dodávek procesorů. Jednoduše zabráním části kapacit výroby TSMC, Intel tak teoreticky omezí růst kapacit přidělených AMD. Intel na to rozhodně má peníze, aby TSMC takhle „uplatil“. Osobně si ovšem myslím, že situace je nyní taková, že se AMD zatím výrazně nedotkne. AMD je pro TSMC dnes už největším, a hlavně nejzajímavějším partnerem, obě společnosti extrémně úzce spolupracují na vývoji samotných procesů, kdy TSMC připravilo verze výroby speciálně jen pro AMD. Současně mu přiděluje přednostně výrobní kapacity, kdy jednoduše TSMC má velký vlastní zájem na tom, aby AMD posilovalo, co nejvíce. V letošním roce má mít AMD téměř dvojnásobek výrobních kapacit u TSMC, než mělo minulý rok a podle posledních zpráv prý příští rok už jsou obě společnosti domluvené na dalším zdvojnásobení kapacit na zhruba 200 tisíc waferů měsíčně!
A to se týká hlavně 7nm kapacit, které AMD v dohledné době rozhodně neopustí. Držet bude jak současné 7nm, tak nové 7nm EUV kapacity, tak příští rok zahájí výrobu speciální verzí 5nm výroby, která je udělaná na míru AMD od TSMC. Současně se samotnému TSMC částečně uvolní některé 7nm a 5nm kapacity tím, že muselo přestav vyrábět pro HUAWEI a některé další čínské firmy. Nicméně AMD, Apple, ale třeba i NVIDIA a nově tedy i Intel dokáží tento výpadek v pohodě vynahradit. TSMC navíc pokračuje ve výstavbě nových kapacit. Prakticky jistá je nová továrna v USA, velmi pravděpodobná je nová továrna v Japonsku a již ve výstavbě je 3nm/2nm továrna na Taiwanu.
Pokud navíc Intel využije N6 verzi TSMC výroby, tak to příliš AMD nepostihne, protože pokud vím, firma tuto výrobu vůbec neplánovala použít. U současných produktů používá N7/N7P a nově také N7+. U příští generace pak použije varianty založené na N5 procesu. Na druhou stranu fakt, že Intel tedy nakonec vyrobí svá Xe GPU u TSMC znamená, že alespoň po stránce technologie a výtěžnosti výroby má slušný základ. Otázkou je samozřejmě ten zbytek. Pokud by ale někdo měl mít z Intelu u TSMC obavy, tak tím někým by měla být hlavně NVIDIA.
Ta si nedokázala zajistit dostatečné kapacity na N7 výrobě, snaží se nezmeškat N5, ale AMD je pro TSMC dnes prioritou a průmyslové zdroje naznačují, že AMD má prostě u TSMC přednost, což NV nenese moc dobře. Ale všichni připomínají, že si za to NVIDIA může jen a jen sama. Dávala dlouho TSMC najevo, že s ním ani moc nepočítá a pokud jí nevyjde vstříc s lepšími cenami, tak že odejde k SAMSUNGu. TSMC na to nereagovalo a prakticky tak ukázalo společnosti NVIDIA dveře, že může jít a zkusit to u toho Samsungu. A výsledkem tedy je, že NVIDIA nejen že nevyjednala žádné lepší ceny pro sebe u TSMC, ale ztratila převahu v jednání nemá potřebnou velikost kapacit, a protože u SAMSUNG nejdou věci ideálně, tak teď bojuje alespoň o nějaké TSMC kapacity. Navíc vstup Intelu na pole výkonných GPU je špatná zpráva hlavně pro NVIDIA. Dosud totiž byly grafiky NVIDIA párovány s Intel platformou téměř výhradně (na serverech, datacentrech ale i běžných PC). Určitě potvrdíte, ŽE XEON + TESLA/Quadro nebo Core + GTX/RTX jsou prakticky výhradně varianty, které jsou všude v nabídkách k vidění. S nástupem svých Intel GPU se bude snažit Intel o celou svou platformu a je tedy jasné, že NVIDIA tím bude zasažena. O jak moc, je samozřejmě otázka. V určitém rozsahu nevyhnutelně. NVIDIA nemůže počítat s tím, že by si to vynahradila u AMD, protože to má vlastní výkonná GPU, a celou platformu také buduje jako funkční celek vzájemně se doplňující kombinaci CPU a GPU, takže osazovat NVIDIA k AMD GPU nebude pro většinu použití ani nijak výhodné.
Každopádně zatím není vše definitivně potvrzeno, osobně však nevidím jinou možnost pro Intel. Pokud chce mít Xe grafiky s velkými GPU příští rok na trhu, je TSMC jeho jediná možnost, protože sám je prostě vyrábět nedokáže. Je to ostuda pro největšího a nedávno také nejpokročilejšího výrobce mikročipů na světě, ale realita je jaká je. Koduri, co by šéf grafické divize ale musel hodně tlačit, aby současné vedení společnosti k tomuto kroku přistoupilo. Protože je to zásadní krok, který naplno odhaluje, že realita výrobních procesů a výroby Intelu je mnohem horší, než se vedení Intelu dnes tváří a říká.
Takže pro mě osobně není fakt, že grafiky Intelu budou vyráběny u TSMC, zase tak velkým překvapením. Ale jsem přeci jen teď o něco víc zvědav, jaké tedy budou. I když je jasné, že přednost mají GPU pro servery, datacentra a superpočítače, pro které je Intel už slíbil dodat, takže herní verze budou na řadě až jako poslední …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|