Společnost Intel se rozhodla zveřejnit kompletní specifikace ke svým integrovaným grafickým akcelerátorům.
Společnost Intel dnes na konferenci Linux.conf.au v austrálii oznámila zveřejnění specifikací ke svým grafickým řešením. Specifikace se týká chipsetů G35 Express a G965 Express a byla vydána bez NDA doložky, což znamená že je využitelná a dostupná pro každého.Dokumentace je k dispozici na stránkách projektu X.org a také na stránkách Intelu. Informace jsou roztříděny do 4 sekcí:
- - grafické jádro
- - 3D media
- - display registers
- - subsystem
Všechny informace byly zveřejněny pod "Creative Commons Attribution-No Derivative Works 3.0 United States License". Pokud vás zajímá co se skrývá pod tímto obludným název přečtěte si ho zde
Na poli ovladačů grafických karet se nám tak pomalu rozhořívá zajímavý souboj. Již před dlouhou dobou Intel vydal opensourcové ovladače, což mu vyneslo vemi pozitivní ohlasy ze strany komunity. Přes existenci otevřených ovladačů však princip fungování grafických jader nebyl veřejně znám, a nebylo možno případně napsat vladače vlastní. Výsadní postavení v segmentu svobodných operačních systémů však měla společnost nVidia, jakožto jediný dodavatel výkoného 3D HW pro svobodné unix-like systémy jako Linux, BSD a Solaris. Černý petr tak zůstal pro ATI, která tento segment vytrvale ignorovala, a lze jen spekulovat, zda se jí to v budoucnosti nevymstí. Poněkud klidnou situaci v poslední době rozvířilo AMD, které stihlo odkoupit ATI, a otočilo postoj této společnosti k Linuxu. Bohužel, užvatelé BSD-unix a Solaris jsou stále ignorováni. V situaci, kdy trh je zcela rozdělen mezi integrovaný Intel a výkonou nVidii se AMD rozhodlo k velmi nečekanému tahu, a zveřejnilo specifikace některých svých grafických karet. Zvolilo tedy opačnou cestu než Intel, který vydal otevřený ovladač, a až teď později vydává specifikace HW.
Z počátku naprosto ignorovaný opensource segment se tak stal velmi tvrdým bojištěm, na kterém společnosti neváhají použít zbraně nejtěžšího kalibru a nechat ostatní nakouknout do kuchyně. Děje se něco, co by se ve světě proprietárních Windows nikdy nestalo, neboť jeho uživatelé po otevřenosti příliš nevolají. A za to všechno může vysmívané 1% "alternativních" uživatel :-)
Bude zajímavé sledovat, kam se situace posune dál. Výkonostní a kvalitativní primát stále drží nVidia, v opensource zatím stále vyniká Intel, neboť sám distribuuje opensource ovladače a teď i specifikace svého HW. AMD/ATI se zatím stále drží vzadu, k opensource ovladačům se nehlásí, ale nechává komunitu, ať si je podle dodaných specifikací napíše sama. Jeho nedávná změna postoje však pravděpodobně donutí otevřít se i společnost nVidia, která by tímto krokem zavřela pusu všem open-fanatikům i kritikům uzavřenosti nVidia ovladačů . Myslím že nás čeká velmi tvrdé soupeření, které dopředu nemá jasného vítěze. Souboj o opensource segment, jehož význam neustále stoupá právě začíná..
|