Je mnoho zmatků kolem cen nových AMD Radeon RX VEGA grafických karet, včetně spousta dezinformací.
Ano, na internetu zuří doslova válka o to, že někteří vyloženě záměrně dezinfromují, pokud jde o situaci kolem cen grafických karet AMD Radeon RX VEGA. Celou situaci odstartoval z velké části lživý příspěvek jednoho z pracovníků britského obchodu, který napsal, že Radeon RX VEGA se nebude prodávat za doporučené ceny, protože to jsou jen zaváděcí ceny. Jaksi ale zapomněl zmínit několik věcí. Protože se k tomu AMD nijak zvlášť nevyjádřilo, současně to ale nerozporoval (ani nepodpořil) nikdo z ostatních prodejců, všichni to převzali jako fakt. Jenže on to fakt není, naopak se jedná o faktickou lež. AMD nyní oficiálně potvrzuje, že na doporučených cenách se nic nemění a platí i nadále.
Jenže doporučené ceny jsou jedna věc, realita na trhu věc úplně jiná. Kdysi dávno, před vypuknutím těžařské horečky, doporučené ceny skutečně něco znamenaly a dalo se na ně docela spolehnout. Zejména u herních grafik, které fakticky byly určené jen na hraní her, karet bylo relativně dost a normálně dostupné a tak ceny víceméně odpovídaly, těm doporučeným a dokonce se daly najít modely i za méně (díky konkurenčnímu boji samotných výrobců karet). Doporučená cena výrobce GPU je totiž jen doporučená cena, tedy cena směrem k výrobcům karet, pokrývající všechny náklady a obsahující i rozumný zisk tak aby cena byla konkurenceschopná a rozumná pro všechny, ale někteří výrobci klidně mohli jít pod ní. Problém je v tom, že situace na současném grafickém trhu má do normální opravdu daleko a doporučené ceny u mnoha současných grafik od středního segmentu výše, jsou velice vzdáleny od reality, za jakou se karty skutečně prodávají.
AMD však oficiálně potvrzuje, že doporučené ceny nadále platí, to samé potvrzují i výrobci grafik a někteří distributoři. Problémem totiž není, že by doporučené ceny neplatily. Problém je, že jsou nastaveny pro normální situaci na trhu. Ta ale rozhodně nevládne a výrobci grafik se potýkají s vysokou poptávkou, nestíhající výrobou a zdražováním některých komponent.
Je také extrémně hloupé vinit AMD z toho, že se v obchodech RX VEGA karty neprodávají za těch 399/499 dolarů, protože neexistuje legální možnost, jakou by AMD mohlo prodejce donutit za tyto ceny karty prodávat, tím spíše za současné situace převisu poptávky nad nabídkou. I proto jsou vyjádření AMD opatrná. AMD totiž prodává ty karty výrobcům, ti distributorům a ti teprve jednotlivým prodejcům, od kterých je nakupujeme. AMD však může ovlivnit jen ty počáteční ceny, za které ono samo karty prodává výrobcům karet, případně distributorům, a to jen v případě referenčních modelů, které nechává vyrábět AMD a výrobcům je dodává už hotové. V případě nereferenčních grafik už AMD nemůže ovlivnit na cenách finálních karet fakticky nic, protože už to nejsou jeho grafiky a nesou jen jeho čip. O ceně rozhoduje výrobce grafické karty. AMD však v současnosti dodává komponenty pro grafiky a také samotné referenční karty tak, že je lze prodávat za doporučené ceny!
Jenže se tak moc neděje, protože koncoví prodejci a před nimi i distributoři vidí obrovskou poptávku a také situaci dalších grafik na trhu. Radeon RX VEGA 56 za 399 dolarů (11 tisíc korun vč. DPH) a Radeon RX VEGA 64 za 499 dolarů (13,5 tisíce korun vč. DPH), by byly jasnou volbou, protože sice ve srovnání s doporučenými cenami GTX 1070/1080 by sice výrazně nevynikly, ale ve srovnání s reálnými cenami GTX 1070/1080, kdy drtivá většina skutečně dostupných grafik ve velkých obchodech stojí znatelně více, by byly jasnou volbou (i přes nevyladěnost i vyšší spotřebu). Distributoři a prodejci grafik ale nejsou hloupí a mohou si cenu určit bez ohledu na doporučené ceny, a také určují a nemají žádnou zákonnou povinnost akceptovat doporučené ceny výrobců karet. A prodávat v tuto chvíli RX VEGA karty za 11 a 13,5 tisíce korun? Teď když podstatně slabší RX 580 stojí kolem 10 tisíc korun běžně? Odpovězte si sami, jak byste se jako obchodník zachovali.
AMD tedy oficiálně potvrzuje, že doporučené ceny platí, nicméně nemá žádný legální nástroj, jak je po distributorech natož koncových obchodnících „vymáhat“ a tak je k tématu opatrná. Pokud by totiž řeklo, že ty karty budou za ty ceny v obchodech a nutilo k tomu prodejce, tak by se mohli někteří ozvat k úřadům a začalo by vyšetřování, jak je to možné, a že AMD narušuje volnou soutěž mezi prodejci na trhu. Za současné situace se tak snaží udělat to jediné, čím reálně může cenu ovlivnit a případně srazit k těm doporučeným cenám. A to dodat více grafik do prodeje, protože, samostatné RX VEGA 64 jsou neustále vyprodané a ceny v některých obchodech i za základní edici poskočily až na 699 dolarů! K dispozici jsou občas některé ty herní packy, protože do nich AMD alokuje více grafik, než pro samostatný prodej. To je jediný způsob, jak je trochu může udělat neatraktivní pro těžaře, což se nelíbí hlavně distributorům a prodejcům. Těm je totiž úplně u zadku, komu a kolik grafik najednou prodají a AMD jim těmi packy komplikuje situaci.
Někteří namítají, že proč tedy AMD neudělá podmínku, že budou jen 1-2 kusy grafiky na zákazníka a dokonce že minerům chystá speciální ovladače. Pokud jde o speciální ovladače, miner i hráči jsou v očích AMD pochopitelně stejní zákazníci a nehodlá kašlat na nikoho, to ale neznamená, že se nebude snažit udělat podmínky tak, aby hráči i mineři měli grafické karty reálně k nákupu k dispozici. Pokud jde o omezení počtu prodávaných kusů na zákazníka, opět platí, že AMD nemá žádný legální prostředek, jak donutit nějakého nezávislého prodejce takovou podmínku respektovat! Takže je hloupé to po AMD chtít. Tuto podmínku by totiž museli zavést sami obchodníci a distributoři o své vlastní vůli ve svých obchodech, a ti to samozřejmě neudělají, protože to pro ně není výhodné. Pokud k nim přijde zákazník, těžař a že chce 1000 kusů grafik, prodají mu 1000 kusů grafik, i kdyby pro hráče neměli pak mít měsíc nic (z toho důvodu ty herní packy jsou funkčním opatřením, a proto se prodejcům tak moc nelíbí). Situace by byla jiná, pokud by AMD prodávalo grafiky přímo ve svém obchodě, jak je prodává ve svém obchodě NVIDIA. Tam tak může nabízet jednotlivé karty za doporučené ceny (a za ty můžete koupit NVIDIA FE edice stále) i omezit jejich počet na zákazníka, kdy NVIDIA u TITAN Xp, které prodává výhradně přes svůj obchod, omezuje prodej na jednoho zákazníka na maximálně dva kusy. AMD však žádný vlastní obchod nemá, a tak nemá žádný způsob, jak koncové prodejce nutit k čemukoliv (ti jej dokonce nemusí vůbec prodávat, když na to přijde) a může ji jen dodávat zboží přes distributory a proto prostě udělalo to, že alokovalo část grafik pro prodej samostatně a větší část grafik do těch herních packů a ono to funguje, byť z toho nemůžeme mít jako zákazníci úplnou radost, protože ne každý chce kupovat i část PC s celou grafikou.
Jedinou cestou, jak může AMD pohnout s cenami jednotlivých grafik, je zajistit lepší a bezproblémovou dostupnost grafik, tak aby karty byly normálně dostupné skladem a tudíž nebyl tlak na růst jejich ceny z důvodů nedostatku a čekání na ně. Jenže to se dnes snadno řekne, hůře udělá. Poptávka je obrovská a karty v současnosti nestačí. Situaci komplikuje i stav věcí na poli pamětí všeho druhu, kdy aktuálně potřebné HBM2 vyrábí jen Samsung a to v malém množství a navíc za vysokou cenu a obecně ceny všech pamětí stále rostou. Například GDDR5 pro ostatní karty nyní zdražily o 30%! Výrobci grafik jsou tak pod dvojím tlakem.
Shrnutí:
Neexistují „zaváděcí ceny“ pro RX VEGA grafiky, ani kompenzace pro prodejce, AMD (ani žádný výrobce čipu) nemůže druhou ani třetí osobu v řetězci nutit k tomu, aby prodával za nějakou konkrétní cenu, natož všechny další osoby z různých distribucí a obchodů. Ceny za jaké AMD dodává referenční karty na začátku do distribuce, odpovídají tomu, aby jím doporučené koncové ceny byly v obchodech pro koncového zákazníka běžně dosažitelné. Jenže finální ceny stanovuje sám obchodník a před ním distributor a klidně několik dalších prostředníků, dle nabídky-poptávky a většina z nich nepřizná, kolik marže a přirážky skutečně má, a že u některých grafik lze dnes mít klidně desítky % navíc proti nákupní ceně od výrobce.
Doporučené ceny 399/499 dolarů za základ nadále platí, jak byly oznámeny. Současná situace na grafickém trhu a v obchodech je taková, že ceny některých grafických karet jsou z důvodů poptávky reálně na konci až 2x vyšší než doporučené ceny (například RX 580). Koncový prodejce prostě nemá nyní zájem prodávat RX VEGA za 11 a 13,5 tisíc korun, když za 10 tisíc běžně prodává o mnoho slabší RX 580. Mimochodem AMD z té RX 580 za 10 tisíc nemá nic, protože stále dodává čipy tak, aby karty mohly stát tu doporučenou cenu. A ta je 6-7 tisíc. To samé platí o RX VEGA kartách, kde má AMD vše nastaveno tak, aby v koncové ceně mohly být prodávány za ty oznámené doporučené ceny. Jediné, co nyní určuje reálně ceny RX VEGA v obchodech je poptávka a dostupnost produktu. AMD (ani žádná jiná firma) nemá legální prostředek, jak nutit třetí stranu prodávat za nějakou konkrétní cenu (tím spíše za nízkou cenu, když trh tlačí ceny vzhůru). A současná situace na grafickém trhu dělá věci pro nás hráče podstatně těžší. Samozřejmě obchodníci/distributoři až na výjimky vám nepřiznají, že tu koncovou cenu určují a navyšují (natož o kolik) na finální stav oni. A je pro ně pochopitelně šikovnější házet vinu na někoho jiného, nejlépe na někoho, kdo se legálně (aby nebyl nařčen z neférového ovlivňování trhu) nemůže moc bránit.
Fakt, že je lež, že by AMD dalo nějaké zavádací ceny 399/499 a reálně jsou prý 499/599, potvrzuje i to, že ceny v obchodech za Radeon RX VEGA 64 karty, které jsou zatím jediné dostupné, stoupají běžně na 699 za záladní verzi a až 1300 dolarů za vodou chlazenou!!! Prostě ceny si určují obchodníci a AMD s tím nemá nic společného ... a poptávka je tak vysoká že i za tyhle ceny se ty karty prodávají, což by se asi neprodávaly, kdyby byly špatné ... o všem rozhoduje poptávka :(
Bohužel platí, že hráči jsou dnes nejméně zajímaví zákazníci pro AMD i NVIDIA (zajímaví jsou, jen ne primárně) – platí totiž nejméně a chtějí skoro nejvíce, tedy nejkvalitnější HW, za který ale jiní platí i mnohonásobně více. Hlavní zisky dnes dělají výpočetní karty, a tady je právě znatelný rozdíl mezi RX VEGA a GTX konkurencí. Zatímco GTX jsou čistě herní grafiky, RX VEGA je herní ale zároveň výpočetní karta – prostě univerzální karta. Hlavně proto, že AMD nemělo na to dělat dvě odlišná řešení. Ano, RX VEGA sice je v současném SW (ne)vyladění herně konkurencí „jen“ pro GTX 1070/1080 a cena tomu odpovídá, výpočetně ale dokáže v řadě případech předčít i výrazně dražší GTX 1080Ti a TITAN Xp a cenově přímo konkurenční GTX 1070/1080 mu nedokáží absolutně konkurovat v řadě reálných výpočetních či renderovacích aplikacích (kam také AMD věnovalo zatím především dosavadní SW optimalizaci karet). Proč? Protože po HW stránce jsou podstatně slabší GPU řešení:
V SP režimu je RX VEGA 64 o více jak 40% výkonnější, v DP dokonce brutálně téměř 3x vyšší proti stejně drahé GTX 1080! AMD prostě výpočetní výkon u herních grafik v podstatě neomezuje, jen pro ně nejsou dostupné tak optimalizované ovladače jako pro výpočetní verze jinak HW téměř totožných karet, ale v mnoha aplikacích to moc nevadí. U GTX grafik platíte ale jen za ten herní výkon, protože jsou to jen herní grafiky a za ostatní si nechává NV zaplatit u profi karet. „Bohužel“ RX VEGA má herní a stále i plně aktivní výpočetní výkon, a i když herní výkon díky minimálními vyladění aktuálně není úplně omračující, výpočetním výkonem je to neuvěřitelně výhodná karta, kdy NVIDIA na tomto poli srovnatelnou prodává dokonce až za 1200 dolarů, což je proti 499 dolarům za RX VEGA 64 sakra rozdíl! Pokud ho tedy dokážete využít, což zjevně někteří ano. Bohužel doby, kdy grafické karty byly jen na hraní her jsou pryč, hraní her nevydělává, výpočetní nasazení ale ano.
Pokud by situace na grafickém trhu s dostupností karet byla normální, žádný cenový zmatek a problém by kolem RX VEGA nepanoval …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|