Výrobci představili velmi pěkné edice. Bohužel situace na trhu a ve světě je jaká je …
Říci, že na grafickém trhu je nyní situace složitá, by bylo hodně hodně zdrženlivé. Bohužel jsou věci, které nikdo ovlivnit nedokáže a mnoho z těchto věcí je přímo zodpovědných za to, jaká je reálná nabídka grafických karet v obchodech. Máme tady další novou jinak zajímavou grafiku nové generace a bohužel stejně jako všechny nedávno uvedené Radeon RX 6000 i NVIDIA RTX 3000 modely, ji postihl stejný osud.
Radeon RX 6700 XT má být karta pro masy, tedy skutečná mainstreamová grafika. Bohužel za současné situace neexistuje na světě ani dostatek výrobních linek, ani surovin a komponent pro výrobu takového množství grafických karet, aby to stačilo aktuální poptávce. Nejnovější obětí situace je tak Radeon RX 6700 XT, jinak opravdu velmi povedená karta. Ostatně co se dá kritizovat na tom, že tenhle nástupce RX 5700 XT za svých 12 999 korun vč. DPH, servíruje i o více jak 30% vyšší výkon, tedy výkon úrovně RTX 2080 Ti, které ještě loni stála trojnásobek? To vše navíc se spotřebou předchůdce a novou sadou nejnovějších technologií RayTracing, FidelityFX atd., kdy současně stejná architektura je i v konzolích Playstation a Xbox a nové hry z toho tak budou díky optimalizacím těžit v dalších několika letech.
Radeon RX 6700 XT 12GB je vynikající mainstreamová grafická karta, což naše recenze a podrobný praktický test jednoznačně dokázaly. Bohužel, přichází za situace, kdy jednoduše není možné vyrobit jich tolik, aby to jakkoliv alespoň vzdáleně stačilo poptávce. Žádných grafických karet není dnes dost. A to z několika důvodů. Ale o tom později. Teď se podívejme, jaké edice si připravili jednotliví výrobci.
Tady je to jasné, referenční Radeon RX 6700 XT jste viděli v naší recenzi. AMD bude tuhle kartu prodávat jednak samo přímo přes AMD.com (nakupování je tam ale možné jen v některých částech světa) a to za tu 479 dolarovou cenu. Na rozdíl od FE edic grafik konkurenční NVIDIA, která je už neprodává ani sama a nikdy je nenabídla do běžného prodeje, budou referenční Radeony tradičně dostupné i s logy jiných výrobců.
Ale jen úvodní dodávky. Samo AMD ale bude prodávat a nabízet dodávky RX 6700 XT pravidelně každý týden a to do odvolání. Výrobci samotní ale již mají vlastní nereferenční edice. Vezměme to abecedně …
Kromě přebalené referenční verze nabízí ASRock tři vlastní edice. Základní je dvouventilátorový Challenger D.
Prostřední edicí je pak Challenger PRO s větším tří-ventilátorovým chladičem. Tyhle karty by měly být nejblíže té 479 dolarové cenovce reference.
Zatím TOP verzí je pak Phantom Gaming D s 2,5 slotovým obřím chlazením a výrazným RGB. Jeho cena samozřejmě bude výrazně vyšší, odhadem hodně přes 500 dolarů.
Také ASUS bude nabízet se svými logy referenční verzi, ale primárně se soustředí na své tři modely. Základní verze DUAL bude nejblíže referenční ceně.
Větší TUF Gaming už je luxusnější záležitost.
Zatím TOP modelem pak bude tradičně ROG STRIX s obřím chlazením a výrazným RGB designem s extra zpracováním PCB s OC funkcemi atd. Pochopitelně její cena bude tradičně mnohem vyšší než cena reference.
Se svými modely nebude chybět ani Gigabyte. Také ten má v nabídce referenční design a tři své vlastní verze. Tou základní je ale už tří-větráková EAGLE.
Tradičně prostřední verzí je GAMING OC, což je stejná edice se stejným chladičem, ve které Gigabyte prodává snad všechny současné Radeon a NVIDIA modely. Obě by cenově měly patřit k nejdostupnějším ne-referencím se slušným chlazením.
TOP modelem bude tradičně AORUS, tentokrát v poněkud odlišném provedení nazvaném ELITE s opravdu velkým chladičem a neobvyklým RGB stylem. Jeho cena pochopitelně také bude výrazně nad těmi 479 dolary za referenci, jak je tomu u TOP variant nereferenčních karet obvyklé i v normálních časech.
Společnost MSI si vedle opět referenční verze se svým logem, připravila dvě vlastní edice. Ty pak nabízí ve dvou variantách dle taktování. Základem je nicméně tradiční MECH 2X (MECH 2X OC), s dvojicí velkých ventilátorů. Se svou délkou 247 mm patří k nejkratším modelům RX 6700XT na trhu.
A překvapivě ani jeho GAMING/GAMING X verze nemá tří-ventilátorový design v případě RX 6700 XT varianty. Je ale masivnější a o něco delší, kdy má 279mm na délku.
V ČR se bohužel úplně běžně neprodává, ale také se tu nakonec pár karet najde. Je to škoda, protože její design patří vždy mezi nejzajímavější. I tento výrobce má referenční variantu, ale jinak se soustředí na své tři edice.
Základem je nový FIGHTER, s tradičně vyhlížejícím velkým pasivem s měděnými heatpipe a dvojící větších ventilátorů.
Prostředním modelem je pak nový HELLHOUND s výrazným podsvícením a trojicí ventilátorů na mohutném pasivu.
No a tradičně je tu nejokázalejší obří RED DEVIL edice, s masivním téměř 3 slotovým chlazením a úžasným výrazným RGB designem.
Tradiční partner AMD si připravil vedle referenčního hned dva své tradiční vlastní modely. Základem je PULSE edice s osvědčeným designem výkonného a tichého chladiče.
Pokud chcete něco výraznějšího, tak je tu nová NITRO+ s delším a mohutnějším chlazením, s trojicí ventilátorů a nechybí ani výrazné RGB.
Právě NITRO+ už máme i v redakci, takže se na ní brzy podíváme v kompletním testu ;).
Noi v ČR jsou nabízeny i modely společnosti XFX. I zde existuje referenční verze a 3 nereferenční varianty. Všechny mají kupodivu velký tří-větrákový design. Liší se tak hlavně některými detaily.
Základem je jednodušší SPEEDSTER SWFT 309.
Pak je tady luxusnější s lepším pasivem a několika drobnostmi SPEEDSTER QICK 319.
No a nakonec nejluxusnější varianta s podsvícením atd. je MERC 319.
- Závěr - výkon a dostupnost v praxi
Pokud jde o to, která z nich je nejrychlejší, tak “nějakou zvláštní náhodou”, mají prakticky všechny TOP edice stejný maximální boost takt. Ten u reference je solidních 2581MHz. Z nějakého důvodu ale výrobci i u těch mnohem mohutnějších a lépe chlazených OC edic posunuly takt jen o 41MHz na 2622MHz. Prakticky všechny mají tohle boost maximum, na kterém také běžně stabilně běhají (díky výkonu chlazení). Přitom víme, že karta jde taktovat o poznání výše, kdy třeba 2750MHz není žádný problém. Že by snaha zůstat záměrně z dohledu modelu Radeon RX 6800 16GB? :).
Bohužel, pokud některou z těchto velmi pěkných grafických edic chcete, tak v normálních časech by to jistě nebyl problém. Jenže žijeme v době, která je všechno, jen ne normální. V první řadě jsou zde zásadní problémy ve výrobě. A to ani ne tak na straně samotných GPU čipů od AMD, jako především PCB a elektro komponent obecně. Výrobcům všeho, včetně grafických karet, chybí materiál, který normálně stojí centíky. Jenže teď když není, tak prostě bez toho nevyrobíte funkční produkt. Do toho značně zdražily potřebné materiály, speciálně třeba měď. Nad to jsou ještě potíže s dopravou, která je objemově značně omezena a to co lze představit tak běžně 4x dráž než to stojí normálně.
Výsledkem tak je, že výroba grafických karet je brzděna, ovšem zdaleka ne tolik, jak to v obchodech dnes může vypadat. Výroba karet jede ve velkých počtech, potíž je to, co se vyrábí a kdo to kupuje. Někteří výrobci, například NVIDIA se vrhla na výrobu těžařských karet, což v současné situaci pochopitelně ještě více omezuje produkci těch klasických herních, když část toho nedostatkového materiálu NVIDIA spotřebuje an výrobu jednorázových těžařských odpadků. No a pak jde o to, že obrovská část herních karet je predátorsky skupována těžaři. A podle výrobců karet, kdyby prý nekupovali karty těžaři, tak by na tu i jinak kvůli pandemii zvýšenou poptávku ze strany hráčů i stávající omezená výroba stačila. Jenže těžaři skupují karty ve velkém a mnozí obchodníci jim jdou vysloveně na ruku.
AMD a někteří výrobci karet se to tak u RX 6700 XT rozhodli speciálně řešit. Bohužel v posledních měsících a týdnech se i v ČR objevily případy, kdy lidé přímo v distribuci či u významných prodejců, celé dodávky stáhli pod sebe a prodávali ve velkém za úplatek těžařům, nebo dokonce je přes jinou osobu nabízejí karty obratem na bazarech atd. Bohužel ani v případě RX 6700 XT se tomu nepodařilo zabránit, když někteří výrobci naivně poslali karty normálně do distribučního kanálu. Místo ovšem těch 13 000 – 16 000 tisíc korun, co jsou doporučené ceny pro jednotlivé edice počínaje referencí, je tak skalpeři napojení nebo přímo působící v české distribuci a u prodejců prodávají za 28 tisíc. Ty karty jsou a není jich vyloženě málo. Ovšem prodejci prostě za současné situace nebudou dodržovat doporučené ceny a přidávající si na karty 100% marže běžně.
AMD a někteří výrobci karet se tak rozhodli, že nyní v dodávkách budou výrazně preferovat firmy, které staví hotové sestavy, kdy někteří si opravdu hlídají, aby téměř všechny nyní dodávané karty mířily tam, a prodávaly se v kompletu s dalšími komponenty, což výrazně ztěžuje situaci skalperům a těžařům. Ovšem hráči a běžní PC uživatelé mají tak alespoň šanci si něco takhle koupit za normální cenu. Řešení to opravdu není ideální, ale za současné situace se nedá dělat více. AMD prodává svou referenci na svých stránkách za těch 479 dolarů, kdy ale pochopitelně nikdy nemůže stačit poptávce, kterou vytváří těžaři a skalpeři, jež se všemožně snaží k těm dodávkám dostat přes boty vytvářející ohromný počet automatických objednávek apod.
Pokud vás situace štve, nezlobte se ani v případě Radeonu RX 6700 XT na AMD ani na výrobce jednotlivých karet. Ti dodávají karty do distribuce za ceny a podmínek tak, aby se za cenu od těch 479 dolarů mohly koncovým zákazníkům/hráčům prodávat. Jenže lidi v distribuci a obchodníci jsou dnes problém. Ti karty předražují, protože ví, že to stejně prodají a shrábnou celý ten obří nenormální a neférový zisk. AMD a výrobci karet z toho ale ty peníze navíc nemají. Jediné co mají, jsou problémy. Tedy naštvané věrné zákazníky a snížené prodeje i dalších komponent. Protože když si nemůžete koupit novou výkonnou grafiku, nekupujete ani další nové věci pro svůj PC, který prostě nemůžete bez té karty zkompletovat. A věřte, že výrobci začínají být dost naštvaní …
Boj se skalpery a hamižnými obchodníky je ovšem prostě problematický, protože ty karty jinak k zákazníkům nelze dost dobře dostat. Za hlavní problém ale všichni svorně označují těžaře a těžbu digitálních měn. Tam podle mnohých zmizí většina vyrobených karet. Řešení je prostě jednoduché. Zlikvidovat těžaře a těžbu digitálních měn na GPU. A bylo by všechno rázem mnohem lepší. Bohužel bez likvidace těžařů a těžby a nebo skokové ztráty její finanční zajímavosti, není žádná šance, že by se situace nejen kolem grafických karet v dohledné době obecně jakkoliv zlepšila (postiženy jsou třeba i výkonnější zdroje apod.) … jednoduše neexistují výrobní kapacity pro výrobu potřebných komponent a materiálů, aby výroba dotáhla nebo dokonce převýšila nabídku, tím spíše, že těžaři skoupí téměř jakékoliv množství …
Bohužel tahle situace silně poškozuje PC platformu jako takovou, hráče, zákazníky a tím i firmy. A nejen teď ale v dlouhodobém výhledu. Mnozí si to uvědomují, ale co s tím mohou dělat? Bez zásahu úřadů a vlád proti zvěrstvům a zločinu jménem těžba digitálních měn, nebude situace lepší …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|