Je to neuvěřitelné, ale i po těch všech letech si mnozí pletou pojmy a dojmy.
Již za pár dní vyjdou recenze a do prodeje vstoupí první z nové generace grafických karet NVIDIA. Konkrétně RTX 3080 10GB postavená na novém 8nm AMPERE GA102 čipu ve slabší konfiguraci. Ten silnější na modelů RTX 3090 24GB, dorazí na konci měsíce. NVIDIA oficiálně představila vlastní FE (Founders Edition) edice karet, které mají velmi neobvykle řešené PCB a hlavně chlazení. A zde je problém.
- FE edice není to samé, co referenční edice!
V posledních dnech jsem se setkal s několika lidmi, kteří ale nejsou schopni (nebo ochotni) pochopit jednu zásadní věc. A to je fakt, že NVIDIA FE edice není to samé jako NVIDIA referenční edice. Ano, NVIDIA u nové RTX 3000 generace zveřejnila jen jednu sadu parametrů a cen. To má ale háček.
NVIDIA sama neuvádí reálný takt, na kterém GPU v zátěži skutečně běhá. A neuvádí ho už několik generací. Nejvyšší takt, který pro svá GPU NV uvádí, je boost takt. V případě RTX 3080 je stanovený na 1710MHz. Existuje pak ještě uváděný základní takt, který je 1440MHz. Nicméně tohle není to samé, jako když AMD u svých Radeon RX 5000 karet uvádí boost takt. AMD totiž uvádí ten skutečný maximální takt, na kterém může GPU běžet (ale nemusí v závislosti na chlazení). Nikdy ho ale nepřekročí. NVIDIA však svůj boost takt uvádí jinak, prakticky pořád je výrazně překračován.
Těch 1710MHz u RTX 3080 by v praxi znamenalo mnohem nižší výkon, než jaký NV prezentuje, že karta má. Reálně totiž jede to GPU jede někde mezi 1900 - 2000MHz, a tomu odpovídá ten výkon, který NV prezentuje. Ptáte se, proč tedy není uváděný ten skutečný maximální takt? No protože je různý pro každý model RTX 3080, ba dokonce pro každý kus i třeba stejné RTX 3080 edice. Kvalita každého čipu je různá, kvalita chlazení každé edice je různá. Nedávno jsme měli možnost udělat test několika kusů karet stejné RTX 2070S edice a lišily se od sebe v zátěži o 100MHz mezi nejlepším kusem a nejhorším. Všechno přitom byly stejné edice, stejných parametrů ve stejných podmínkách. Přesto jedna byla o 7% výkonnější než druhá. A podobných testů najdete na internetu více.
U RTX 3080 budou ty rozdíly ještě větší, protože 8nm výroba není tak dobře vyladěna. Takže ano, mohou existovat RTX 3080 které budou boostovat třeba na 1830MHz a pak budou kusy co pojedou na 1930MHz. A tomu bude odpovídat rozdíl výkonu. NVIDIA tedy udává boost schválně níže, který ale s rezervou splní všechny kusy. Současně je tu ten nejnižší takt, který bere ohled i na chlazení, kdy v nejhorších podmínkách, by neměl takt GPU klesnout níže v zátěži. Nicméně rozdíl mezi výkonu na tom reálném taktu vysoko nad boostem, a na základním taktu, už může být 30%! Ale pořád to odpovídá specifikacím.
Každopádně platí, že i když každý kus RTX 3080 může mít na papíře uvedeno těch „referenčních“ 1440MHz v základu a 1710MHz v boostu, klidně může být mezi kartami ve finále běžně 10% výkonového rozdílu. To záleží na kvalitě PCB, napájení, kvalitě čipu a hlavně kvalitě, výkonu a nastavení chlazení karty jako takové. TOP edice jako jsou právě ty luxusní NVIDIA FE verze s velmi kvalitním PCB a velkým chladičem, budou prostě výkonnější a pojedou stabilně a tiše na vyšších taktech dlouhodobě a stabilně vysoko nad boost taktem, než základní referenční i nereferenční edice s horším PCB a hlavně horším chlazením. A klidně mohou mít papírově stejných 1710MHz.
- Je fyzický rozdíl mezi referenční verzí RTX 3080 a RTX 3080 FE
Pokud si ale myslíte že reference rovná se FE edice v případě nových karet, tak se mýlíte. NVIDIA sice oficiálně neukázala referenční edice, ukázala jen své FE edice, které přímo prodává, ale referenční verze samozřejmě existují!
Referenční edice karty dělají NVIDIA i AMD vždy a u všech svých modelů. Ačkoliv vy třeba na trhu referenční kartu nikdy neuvidíte. Nicméně existují vždy, protože jsou doslova etalonem. AMD i NVIDIA prostě fyzicky stanovují to, jak karta s daným PCB a GPU s danými parametry musí podle nich vypadat, splňovat specifikace atd, tak aby spolehlivě a zaručeně vše fungovalo. A pokud výrobci karet chtějí, mohou prostě ten referenční design bez obav použít. A to se často děje. Referenční edice je to, co výrobci nereferenčních karet od AMD a NVIDIA na začátku vlastně dostanou. A z nich teprve odvozují své edice, které mají různě modifikovaná PCB, chlazení atd.
(PG133 PCB pro NVIDIA FE RTX 3080)
V případě RTX 3080 FE edici tak jak ji představila NVIDIA, se bavíme o nereferenční kartě. Má výrazně modifikované PCB (které nese označení PG133) a chlazení. NVIDIA prostě se svými FE edicemi přímo konkuruje partnerským výrobcům nereferenčních karet (a ti z toho nejsou nadšeni, ale protože umožnili NV získat významný podíl na grafickém trhu, to je tak to jediné, co s tím mohou teď dělat). NVIDIA ale samozřejmě vytvořila nejdříve referenční kartu. Její PCB má označení PG132 a jak vidíte, vypadá úplně jinak:
(PG132 PCB pro referenční NVIDIA RTX 3080)
Je výrazně klasičtější, jednodušší, a tedy cenově optimalizovaná. Předně ale slouží jako výchozí bod pro výrobce nereferencí, kteří ale pokud chtějí, tak mohou PG132 vzít, osadit svým chladičem a začít prodávat. A to se také v mnoha případech stane. A stejně jako referenční a FE edice u RTX 3080 nejsou to samé, platí to i pro RTX 3090. Referenční PCB pro RTX 3090 vypadá takhle:
(PC132 pro referenční NVIDIA RTX 3090)
Nereferenční FE verze má pak to výše uvedené PCB z RTX 3080 FE, jen je v jejím případě plně osazeno napájením a paměťmi. Každopádně doufám, že tím máme jasno a už nebudu nikde číst o tom, jak FE verze a referenční verze jsou to samé. Mě je opravdu líto, že někteří chtějí diskutovat, ale místo faktů předkládají nejen pouhé domněnky, ale často naprosto postrádají elementární znalosti základů toho, o čem chtějí diskutovat. A jestli se mě pak někdo diví, že tu mlátím nad některými příspěvky hlavou do stolu a podezřívám některé z toho, že si z nás tady dělají srandu, tak se nedivte.
Bohužel referenční RTX 3000 karta a NVIDIA FE RTX 3000 karta, nejsou to samé. A i když parametry vypadají stejně, v reálu bude mezi kartami rozdíl v závislosti na kvalitě PCB, kvalitě čipu a především kvalitě chlazení. NVIDIA schválně neudává reálný maximální takt, na kterém jednotlivé karty běhají a má tam ten zhruba 200MHz „buffer“, do kterého se všechny karty vejdou, ačkoliv to v praxi prostě znamená klidně 10% rozdíl u papírově a fyzicky jinak stejných karet. Kdyby udávala těch 1900MHz jako takt, musela by zajistit, aby všechny kusy tenhle takt dosahovali, tím že udává jen 1700MHz tak prodá jako bezvadné i ty kusy, které těch 1900MHz jako jiné, prostě nedosáhne. A je z obliga. To že jako uživatel můžete mít s vaším kusem karty nižší výkon než jaký u papírově stejného modelu prezentuje NV nebo recenze, je prostě „způsobeno okolnostmi“ … samozřejmě některým výrobcům by tohle neprošlo.
Zdroj: Videocardz.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|