Alespoň pokud jde o grafický high end, AMD jej v rámci nadcházející RDNA 4 generace vynechá. Proč?
Není to tak dávno, co jsem vás informoval o situaci kolem RDNA 4, speciálně nástupci NAVI 31 na současných RX 7900 sérii kartách. Prozradil jsem, že AMD se rozhodlo nepokračovat ve vývoji NAVI 41, místo toho se soustředit na vývoj NAVI 51, tedy RDNA5 generace. Uvedl jsem, že ještě existuje malá naděje, pokud se zbývajícímu teamu podaří vyřešit určité technické překážky, zdržení a potíže během následujících několika málo týdnů, že AMD možná ještě dá high endu v rámci RDNA 4 šanci:
Nyní se k tomu tématu vrátím, protože ze zákulisí ke mně dorazily zcela aktuální nové informace. A bohužel nejsou pozitivní, alespoň pokud jde tedy o nástupce RX 7900 XT/7900 XTX apod. AMD se rozhodlo definitivně zrušit vývoj výkonnějších high end řešení v rámci RDNA 4. Ta přitom měla být založená už na MCM. Čiplet by tedy již neměl jen jedno GCD, ale až tři. Tedy tři grafické čipy pracující jako jeden. Na této zcela revoluční konstrukci pro herní GPU, měly být postavené právě NAVI 41 a NAVI 42, tedy fakticky nástupci RX 7900/7800 série, kdy TOP varianta se třemi GCD by opravdu masivně posunula výkonovou úroveň proti 7900 XTX, tak aby konkurovala, či spíše překonala cokoliv, co by měla NVIDIA. NAVI 41 mělo být prostě superhighend. Karta s ním měla být ještě o třídu výše než je 7900 XTX dnes (výkonem i cenou).
Jinými slovy, TOP verze, asi tedy RX 8900 XTX s plně aktivním NAVI 41 se 3 GCD by byla karta za 1500+ dolarů ale s opravdu masivním výkonovým nárůstem proti 7900 XTX. Verze s lehce ořezanými parametry (méně aktivních jednotek v GPU a méně MCD) by byla 1000 dolarovou kartou, stále tedy výrazně výkonnější než 7900 XTX za stejné peníze, ale už by to za těch 1000 dolarů nebyl TOP model, fakticky mělo jít o nástupce 7900 XT.
Pod tím by bylo NAVI 42, které by mělo „jen“ dvojici GCD s tomu odpovídajícím počtem MCD, Tohle by tedy byla Radeon RX 8800 série, avšak výkonem stále jednoznačně překonávající dnešní 7900 modely, ale také by stála 600 – 800 dolarů. Takový byl alespoň přibližný plán kolem RDNA 4 a komplexních MCD čipletů. Bohužel, NAVI 41 a NAVI 42 byly definitivně opuštěny a uvedeny nebudou. S nimi tak padá přímý nástupce RX 7900 série, alespoň tedy v rámci Radeon RX 8000 (RDNA 4) generace.
- AMD má dobré důvody „obětovat“ high end u RX 8000
Hlavním důvodem zůstávají technologické překážky, které čipletové MCD GPU řešení přináší. I proto je svatým grálem konstrukce GPU a dosud nikdo nic podobného funkčně ve formě klasické grafické karty neuvedl. Vrcholem multičipové GPU konstrukce je zatím NAVI 31/32, které je ale mnohem jednodušší čiplet než MCM řešení. Neobsahuje totiž více GPU (GCD), jen jedno jediné, které je obklopené MCD cache čipy. To se ovšem s komplexností a výzvou GPU postaveném na několika GCD+MCD, nedá ani srovnat. Není opravdu žádné překvapení, že AMD narazilo u NAVI 41/42 na potíže. Ačkoliv si jsou stále jistí zvolenou strategií a směrem vývoje. Nicméně vyřešení tech výzev, aby NAVI 41/42 mohly vyjít funkční, by si vyžádalo poměrně zásadní zpoždění uvedení RX 8900 série, což by negativně ovlivnilo vývoj RDNA 5 atd. Jinými slovy prostě narušilo plány AMD jinde. Navíc ani za cenu toho zpoždění by nebylo jisté, zda by se úplně všechny potíže u MCM čipletu RDNA 4 podařilo vyřešit, a tedy ty náklady a ten drahocenný čas vývojového teamu stál za to. AMD se tedy po důkladném zvážení situace před časem rozhodlo, že ponechá část hlavního teamu u RDNA 4 a dá jim ještě trochu času pokusit se NAVI 41/42 zachránit, většinu teamu však AMD převedlo na vývoj RDNA 5, které je v plánu také postavit pro high end jako MCM čiplet s více GCD a dokonce dalšími čipy nejen GCD a MCD. Aktuálně však přišla zpráva, že čas na záchranu NAVI 41/42 vypršel a zázračné řešení se nenašlo. Obě dvě řešení jsou definitivně mrtvá. Vývoj byl ukončen a vše se soustředí na nástupce v podobě NAVI 5x.
Druhým důvodem, a ten který zásadně ulehčil AMD rozhodování, jsou výrobní kapacity. Speciálně ty kolem pouzdření čipů, kterých má TSMC omezeně. A už teď nestíhají kvůli masivní poptávce ze strany NVIDIA i AMD po HPC/AI řešení. Jak NV H100, tak AMD Instinct Mi300/400 jsou tvořeny masivními čipy a hlavně vyžadují náročné pozdření (lepení těch čipů vedle sebe). A prostě kapacity jsou omezené a TSMC je nedokáže v dohledné době navýšit, takže se prý nic moc nezmění do roku 2025. Obě firmy výrazně navýšily objednávky výroby u TSMC, prakticky na maximum možného. AMD je navíc v situaci, kdy ten proces pouzdření potřebují i další jeho produkty, protože prakticky všechno výkonnější má dnes postavené na čipletech. A tak se mu vlastně „problémy“ RDNA 4 NAVI 41/42 docela hodí a nebude je tak muset příští rok začít vyrábět (což byl původní plán) a tím pádem nemusí obětovat významnou část produkce pro ně a může ji věnovat jinak podstatně výnosnějším EPYC/Instinct řešením.
- Celá generace AMD RX 8000 i NV RTX 5000 je otázkou.
NVIDIA už dnes prakticky zrušila výrobu většiny čipů pro RTX 4000 grafiky a dávkuje dodávky z vyrobených zásob tak, aby karty nikdy úplně nedošly, ale nebylo jich prostě zase moc. Proto jsou některé modely některých výrobců občas nedostupné. NVIDIA v tuto chvíli přehodnocuje plány kolem RTX 5000 série. Ta kdysi měla být také čipletová (minimálně nástupce RTX 4090), ale tenhle záměr už NV opustila před více jak rokem, protože technologicky je v konstrukci čipletů několik let za AMD a nedokázala by to funkčně dotáhnout včas. V tuto chvíli se však u NV probírá, zda v herních GPU a obecně menších spotřebních GPU, vůbec pokračovat, protože v tuto chvíli vlastně už jen brzdí rozvoj firmy a zejména snižují marže. NVIDIA také nedávno převedla velkou část svého teamu z herních GPU ale také SW teamu dělající pro herní i profesionální GPU podporu, na vývoj AI řešení (H100 a nástupce). RTX 5000 série je tak v tuto chvíli odsunuta do pozadí, stejně jako jiné věci kolem herních GPU. Vývoj se sice ještě nezastavil, ale je otázkou, kdy se nakonec první karty nové generace objeví. A zda a kdy vůbec, mimo bych řekl ještě docela jistých RTX 5090/5080/5070 s cenovkami dost možná už minimálně od 1000 dolarů výše, na trhu novinky objeví. V tuto chvíli je jasné jen to, že žádné novinky NVIDIA v dohledné době neplánuje. RTX 4000 v současné podobě na trhu zůstane i celý rok 2024 a dost možná i velkou část roku 2025. Zkrátka RTX 5000 nebude dříve jak v Q2/Q3 2025 a záležet bude hodně hlavně na poptávce po AI/HPC GPU produktech, a kapacitách výroby u TSMC pro ně.
AMD, které se pokouší nadále o MCM čiplet v rámci RDNA 5, tedy podstatně technologicky náročnější řešení proti monolitům a současným čipletům NAVI 31/32, se sice problémy NAVI 41/42 hodily, ve smyslu že rozhodnutím je neuvést do výroby a na trh získá prostor pro AI/HPC produkty v roce 2024 a většinu roku 2025, nicméně jinak produkci RDNA 3 a RDNA 4 klasických GPU čipů omezovat nechce. A vlastně ani nemůže. Na rozdíl od NV má AMD zásadní zájmy a závazky na herním trhu. Dodává pro konzole, brzy novou generaci platformy s nezanedbatelně velkými RDNA 3.5 čipy, RX 7000 série je také populární a karty jsou mnohem lepší, než co za stejné peníze nabízí NVIDIA a AMD chce mít dostatek karet na trhu aby mohla získávat podíl na trhu. Takže žádné omezování produkce současných Radeon RX 7000 se nechystá. Ačkoliv by z hlediska peněz a businessu bylo pro AMD výhodnější soustředit se čistě na výrobu Instinct Mi300/400, podobně jako NV s H100. AMD má ale o hráče a herní trh prostě mnohem větší zájem, a nehodlá je hodit přes palubu. Svůj vliv na tom má samozřejmě ten fakt, že AMD má komplexní PC platformu a komplexní ji chce nadále mít.
Podle mých informací jsou ve vývoji stále menší RDNA 4 čipy, tedy NAVI 43 a NAVI 44, které snad čiplety nejsou. Možná NAVI 43 může být podobné současným NAVI 32, tedy tvořené jen jedním malým GCD a MCD čipy kolem, ale to jen hádám v tuto chvíli. NAVI 44 je ale určitě jen malý pravděpodobně 4nm monolit. Upozorňuji, že ani jedno nemá být vyloženě slabé řešení, tedy klasický low end. Protože ten AMD plně nahradí integrovanými GPU v procesorech. NAVI 43 a 44 by tak měly být čipy pro nástupce karet třídy RX 7600/7700 série a samozřejmě jejích výkon a vlastnosti pozici nové generace budou odpovídat. Takže ti, kteří nakupují v nižším a středním mainstreamu, novinky dostanou a budou velmi zajímavé. Ovšem jejich uvedení na trh není v plánu dříve jak koncem 2024, možná spíše později, s ohledem na současný stav věcí, speciálně když AMD zjevně nebude mít v mainstreamu konkurenci. Každopádně mainstreamová GPU nové generace jsou mimo nebezpečí, AMD má o hráče zájem a výrobu herních GPU upozaďovat nebude.
A to se vlastně týká i high endu. RX 8800/8900 série se sice na základě současných zákulisních zpráv tedy nedočkáme, ale hlavní GPU team AMD maká na tom, aby následující RX 9800/9900 grafiky s RDNA 5 vyšly s tím revolučním MCD čipletovým řešením. Tedy masivně výkonné herní grafiky Radeon jsou stále 100% v plánu a stále v přípravě. Jen se jich prostě nedočkáme příští rok a v RDNA 4 generaci, ale nedříve v Q4 2025, spíše v Q1 2026 s nástupcem RDNA 5. S ohledem na to, že NVIDIA neplánuje novou RTX 5000 dříve jak v polovině 2025 (a ani to už není jisté), tak pro AMD prostě zrušení NAVI 41/42 je vlastně v současném stavu věcí přínosem (zejména v roce 2024/2025 s ohledem na omezené výrobní kapacity TSMC). A tento krok prostě ani žádné problémy a dost možná ani viditelnou zásadní absenci na trhu nezpůsobí. Jen si jako hráči budeme muset prostě počkat na novou generaci výkonných grafik AMD o nejméně rok a půl déle. Původní plán byl uvést RDNA 4 v Q3 2024, tedy nejpozději za rok.
I proto je uvedení a realita současných RX 7000 karet mnohem zásadnější, než ještě nedávno byla. Ale AMD je v dobré pozici a na rozdíl od NV dává najevo, že hráči pro ni jsou stále také zákazníci, kteří si zaslouží produkty za solidní ceny. A to jak konzoloví, tak ti na PC. A není žádný náznak toho, že by AMD mělo v plánu kvůli výnosnějšími AI/HPC opustit klasické herní CPU a GPU. Nebo je nějak zásadně upozadit. Nicméně AI/HPC produkty jsou firemní prioritou a masivní navýšení výrobních kapacit a objednávek u TSMC udělalo AMD hlavně kvůli nim, kdy samozřejmě AMD a NV teď doufají, že ona AI horečka vydrží. Obě firmy očekávají masivní navýšení příjmů a zisků. NVIDIA ostatně díky produkčnímu náskoku u H100, které vyšlo o půl roku dříve než Instinct Mi300, už zažilo extrémně jeden úspěšný kvartál, kdy by prakticky mohla prodávat RTX 4000 za náklady a stejně by skončila v několika miliardovém zisku. Tak zásadní ten dopad AI/HPC řešení je. A AMD tak chce také svůj kus urvat, speciálně když Mi300 je v mnoha směrech ještě lepší než H100 a navíc je součástí komplexní platformy AMD s EPYC procesory a technologiemi od XILINX.
Přesto nás samozřejmě fakt, že nebude revoluční high end RDNA 4, velmi mrzí. Technologicky to mělo být opravdu něco. Ale s ohledem na ty očekávatelné problémy a výzvy, kterou představuje ta neuvěřitelně složitá čipletová MCM konstrukce GPU, nejsou odklady zase takové překvapení. S RDNA 4 to tedy nedopadne, ale AMD se nevzdává, plán zůstává jinak stejný = MC čiplety jsou budoucnost high end GPU. Zkušenosti s RDNA 4 využívá plně pro RDNA 5.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|