AMD dokonce už jeden čip naplno vyrábí. Většina nových grafik dorazí ale až v druhé polovině roku.
Hodně se na to ptáte a není se co divit. Na novou generaci grafických karet na jiném, než 28nm výrobním procesu, čekáme už roky. Někteří tak se svými GTX 780 či HD 7970 tráví další sezónu, protože nějak nemají proč a zač je vlastně odpovídajícím způsobem nahradit. Takže se nás ptáte, kdy nové grafické karty dorazí.
Společnost AMD je v poslední době nezvykle sdílná a to jak na své poměry, tak na poměry komentování neuvedených produktů u firem obecně. Takže už víme, co chystá a dokonce jednu kartu předvedla i funkční v praxi. Nejnovější informací od AMD je, že POLARIS architektura je celá připravovaná pro 14nm FinFET výrobní proces, tudíž AMD asi vůbec nepočítá se 16m výrobou u TSMC.
Asi můžeme bezpečně říci, že víme minimálně o jednom existujícím GPU a to low endovém řešení, nahrazující pravděpodobně HD 7700 řadu tedy R7 360 apod. Toto nové GPU bylo funkční jako grafická karta prezentováno na CES. Podle posledních informací jej AMD dokonce už naplno ve finální verzi pro grafické karty vyrábí. Jeho uvedení na trh by tedy mohlo skutečně proběhnout ještě v Q2 2016 a s velkou pravděpodobností bude vůbec prvním grafickým produktem nové generace na 14/16nm na trhu.
Nejnovější informace na základě uniknutých dat o přepravě nových produktů ale naznačují, že AMD už vyrábí i druhý POLARIS čip. O tom že AMD má minimálně dva čipy, se také mluví už dlouho. Tím druhým čipem by mělo být nějaké větší řešení, potencionálně dokonce high end, tedy nástupce samotného FIJI? AMD zjevně nebude mít problém s výrobou samotného čipu. Velkou otázkou ale zůstává, jaké paměti bude AMD používat. Zda to bude jen HBM2, nebo i GDDR5 ještě. Každopádně od AMD víme, že více nových grafických modelů chce představit a uvést na trh začátkem léta, tedy Q3 2016.
//EDIT: Aktuálně bylo potvrzeno, že AMD za zavřenými dveřmi na CES 2016 ukázovalo i ten druhý čip, a potvrdilo, že se jedná o high end. Je tedy téměř jisté, že druhým aktuálně existujícím čípem POLARIS je pravděpodobně 14nm nástupce FIJI, který na trh přijde s HBM2.
Zato od NV toho moc nevíme a dokonce jsme neviděli vyjma jedné makety kdysi dávno, žádný reálný 16nm produkt. Vlastně ani moc netušíme, jak se budou nové karty jmenovat, protože GTX 1080 zní trochu divně. Víme jen, že NVIDIA bude 100% vyrábět u TSMC a to jejím 16nm FinFET procesem, který je o něco horší než 14nm GF/SAMSUNG, ale není to zase tak velký rozdíl. Otázkou je samotná připravenost procesů. Ten u GF/SAMSUNG už evidentně naplno jede. U TSMC víme bezpečně, že NVIDIA má vzorky nových čipů. Zda už ale některý také finálně na ostro vyrábí, to nevíme, ale spíše zatím ne.
Každopádně měly by existovat minimálně dva čipy. A to obří GP100 nástupce toho GM200 na GTX TITAN X a 980Ti a pak GP104, který nahradí GM204, jež najdeme na GTX 970/980 a také mobilních 970M/980M/980. Právě GP104 je novinkou mezi zachycenými informacemi. Podle úniků má kolem 350mm2, tedy je o něco menší než současný skoro 400mm2 čip ale bude mít výrazně více výkonu díky zhruba o 1/3 - 1/2 více výpočetním jednotkám v GPU.
Zatím ale nevíme, jaký typ pamětí NV vůbec použije u nových grafik. Zda GDDR5, nebo GDDR5X, či také HBM2. Co víme je, že pro high endový PASCAL s jádrem GP100 to rozhodně bude výhradně HBM2. U nižších modelů je ale použití GDDR5 stále velmi reálné. Stejně jako 14nm POLARIS u AMD, i PASCAL na 16nm nabídne obří skok v efektivitě a tedy i výkonu. Pořád by to mělo být něco kolem dvojnásobného zlepšení proti 28nm. Zatímco u AMD máme celkem dobrou představu, kdy nové grafické karty čekat, a to i proto, že AMD to samo oficiálně řeklo, u NV nevíme s jistotou nic. A i ze současných aktuálních úniků informací je hodně těžké něco odhadnout - nevíme totiž, jak je na tom 16nm výroba u TSMC.
Každopádně obecně se většina z nás, kteří situaci sledujeme a komentujeme, shodne v odhadu, že právě menší GP104 jádro půjde na trh jako první, co by jádro pro nástupce GTX 970/980 modelů a tedy minimálně finančně a výkonem jako nový high end. Jeho výkon by měl totiž bez problémů stačit i na překonání GTX 980Ti/TITAN X. Je navíc pravděpodobné, že dorazí stále "jen" s GDDR5, což by brutálně drahou 16nm výrobu alespoň trochu v celkových nákladech na grafiku vyvážilo a zrychlilo nástup karty na trhu.
S výkonnějším modelem, nástupcem GTX 980Ti/TITAN X, si NV dá na čas, aby mohla mainstreamové GP104 prodávat nějakou dobu za cenu high endu. Tedy bude se určitě opakovat situace GTX 980 - 980Ti. Je docela dost pravděpodobné, že GP100 pro high end se letos na trhu vůbec neobjeví. Vyjma na konci roku možná u nových výpočetních TESLA/QUADRO grafik, na které se NV u nové architektury soustředí. A to nejen z obchodních důvodů, ale také pro technické aspekty - zejména výrobní výtěžnost 16nm u tak obřího čipu. NVIDIA pravděpodobně chystá i nějaký menší čip, ale o tom zatím nic neuniklo.GP104 by měl být použitelný jako pro dva grafické desktopové modely, tak opět i dva až tři mobilní. Osobně si tedy myslím, že někdy v létě na přelomu Q2/Q3 NVIDIA představí nástupce GTX 970/980, které následně cenově posune níže, i když možná ani to ne, protože je dost dobře možné, že GTX 980Ti zcela vypadne a nové "GTX 1070/1080" budou cenově hodně vysoko, takže snižování ceny GTX 970/980 nebude nutné. Otázkou tak jen je, zda GTX 1070/1080 budou stačit na konkurneční velký čip, který AMD již má a připravuje do výroby v kombinaci s HBM2.
Obecně se na nové grafiky moc netěšte, pokud řešíte cenu. 14nm a 16nm výroba je totiž extrémně drahou záležitostí a jedná se o nejnákladnější dosud uvedené výrobní procesy, což se promítne nutně i do cen finálních produktů. V kombinaci s tím, jak ze scény mizí klasický desktopový a mobilní low end a tedy klesá celkový počet prodaných samostatných GPU a růst prodejů vyšších segmentů to pochopitelně nevyváží, ceny budou určitě výše než u současných modelů odpovídajících segmentů. Nové modely však nabídnou minimálně stejný výkon ovšem při zhruba poloviční spotřebě, nebo při podobné spotřebě výrazně vyšší výkon.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|