Na cenově dostupné moderní grafické karty čekáme už dlouho. A dočkali jsme se! Opravdu?
Nejdříve se vytasilo s novinkou AMD, které představilo očekávaný low endový herní Radeon RX 6500 XT, s novým malým již 6nm NAVI 24 jádrem. Tahle karta má „pouze“ 1024 jednotek, ovšem jde o frekvenčně nejrychlejší běžné GPU vše dob! GAME takt (tedy obvyklá hodnota, na které jádro běžně běží) je 2610MHz, ovšem Boost takt je neuvěřitelných 2815MHz. Ano, přes 2,8GHz na kartičce bez extrémního chlazení dusíkem, a bez napájení atomovým reaktorem na zahradě :). Tahle karta s tím 2,8GHz GPU a vším kolem, má totiž pouze 107W!
AMD se příliš nechce chlubit pamětí, která je totiž jen 4GB. Ovšem jde o překvapivě rychlé 18GHz GDDR6 (které AMD na žádné jiné RX 6000 dnes nepoužívá, vyjma speciální AiO edice 6900 XT modelu). Takže i v kombinaci s jen velmi úzkou 64-bit sběrnicí a Infinity Cache dokáže tahle karta s pouhým 107W spotřeby, nabídnout zatraceně zajímavý, 64-bit grafiku naprosto nevídaný výkon, na úrovni obvykle minimálně 128-bit či dokonce 192-bit karet.
AMD tvrdí, že karta je běžně o 30% – 60% lepší, než populární GTX 1650 a zhruba o 10 - 30% je tedy lepší i než stará populární Radeon RX 570 4GB. To není špatné s ohledem na fakt, že má mnohem užší sběrnici než obě dvě starší karty. A je také úspornější a samozřejmě podporuje nejnovější technologie a standardy, zejména třeba HDMI 2.1 apod.
AMD také ohlásilo na současné poměry na trhu až nečekaně příznivou a nízkou cenu, a to jen 199 dolarů s dostupností od 19.1.2022. Ale o tom později.
Jen o hodinu později se vytasila NVIDIA se svou desktopovou cenově dostupnou novinkou v podobně očekávané RTX 3050. NV ovšem byla hodně neurčitá a vágní pokud jde o detaily. Obecně celá CES 2022 prezentace byla v přímém kontrastu s tou AMD. Zatímco AMD tasilo jeden nový jasně definovaný produkt za druhým s přehledným uvedením parametrů i výkonů, NVIDIA většinu času věnovala streamování obrazovky naprosto nudnými vyprávěními o AI, proložené několika prezentacemi skutečných produktů s neurčitým uváděním výkonů a parametrů.
Každopádně RTX 3050 má dle našich zdrojů nakonec tedy opravdu stejné jádro jako RTX 3060, jen je osekané z 3584 na 2560 aktivních jednotek. Sběrnice je oříznuta na 128-bit z původně 192-bit. TDP karty je prý 130W. Stejně tak je prakticky nemožné vyčíst z grafů NV, jaký bude mít zhruba výkon, když NV míchá hrušky, jablka a pomeranče do jednoho grafu s DLSS bez DLSS atd. Možná reálně 30% nad GTX 1650? Těžko říci.
Nicméně se to dozvíme relativně brzy, karta má mít 8GB GDDR6 14GHz a začínat na 249 dolarech a být dostupná a tedy v testech od 27.1.2022.
Reálné ceny a reálná dostupnost?
Pochopitelně v již rok panující naprosto příšerné situaci na grafickém trhu a v nabídce karet, nemáme příliš velká očekávání :(. Obě karty také představují jen velmi malý, nebo dokonce žádný posun historického poměru cena/výkon. Za ty ohlášené ceny jsme mohli mít podobně výkonné (nebo jen o málo slabší) grafiky už několik let ze starších generací. Je však nutné říci, že časy a hlavně věci, se za ty poslední 2 krušné roky, hodně změnily.
Jen těch samotných 200 dolarů (5400 korun vč. DPH) má dnes mnohem, ale mnohem nižší reálnou hodnotu, než mělo 200 dolarů před 3, 4 nebo 5ti lety. Inflace je děsivá, což vidíte sami na cenách zboží kolem. A pokud nějaké zboží nezdražilo, tak ho dnes za tu stejnou cenu musí být méně anebo musí být horší. Navíc kromě toho, že 5400 korun nemá stejnou hodnotu jako 5400 před pár lety, tak třeba jen náklady na mzdy a materiály vystoupaly výrazně. Materiály jsou dvojnásobně drahé, veškerá výroba čipů je minimálně o třetinu dražší, doprava několikanásobně zdražila a tak dále a tak dále. Výrobní náklady jsou dnes minimálně o 50% výše, než bývaly před pár lety.
Jinými slovy ano, třeba Radeon RX 570 v roce 2018 stál 200 dolarů, ale jen inflací dnes to činí 225 dolarů. Ovšem kdybyste tu samou kartu vyráběli dnes za současných nákladů, stála by vás mnohem více. A tomu by odpovídala i finální cena, kdy taková karta by dnes vycházela realisticky na cca 279 - 300 dolarů, spíše více. A to jen za předpokladu, že by všechno na trhu bylo celkem normální a ty doporučené ceny opravdu platily, protože karty by byly široce dostupné. Jenže víme, jaká je dnes situace. Doporučené ceny AMD, a speciálně ty od NV, jsou jen sny na papíře. Reálné doporučené ceny výrobců karet jsou běžně o 15 – 50% vyšší a reálné ceny v obchodech jsou dnee někde na dvoj až trojnásobku doporučených cen AMD a NVIDIA.
AMD tedy ohlašuje Radeon RX 6500 XT za 199 dolarů, což znamená zhruba 5400 korun vč. DPH, zatímco NVIDIA její RTX 3050 8GB za 249 dolarů, což by mělo být v přepočtu od 6700 korun vč. DPH. Obě firmy srovnávají karty s úspěšnou a populární GTX 1650, která ovšem existovala v několika variantách. Všechny však začínaly v roce 2020 na běžné ceně od 149 dolarů. AMD srovnává i s vlastní 199 dolarovou RX 570. V případě AMD tak jde o zvýšení ceny o 0% až 33% ve stejné třídě (reálně tak bude alespoň malý posun poměru cena/výkon), u NVIDIA je to pak rovnou až 67%. Ouch …
Výkonový rozdíl mezi RX 6500 XT a RTX 3050 nebude moc velký, ale NV díky 8GB bude mít nepochybně výhodu, celkově ale stejná výkonová úroveň. Rozdíl je prostě ta paměť, kdy za normální situace je 4GB na dnešní herní grafice málo a moc bych to nedoporučoval. Jenže když dnes dáte na „levnou“ grafiku 8GB, vznikne problém. Neuděláte z ní jen lepší herní grafiku, uděláte z ní především velmi atraktivní kartu pro těžaře (o což speciálně NVIDIA nepokrytě jde). Těch 4GB paměti je dnes pro AMD strategická volba, protože pro těžbu mnoha kryptoměn je jen 4GB prostě málo. A to je důvod, proč karty AMD Radeon RX 6500 XT pravděpodobně na trhu dostupné a v obchodech opravdu uvidíme! A ceny se pravděpodobně budou pohybovat kolem (realisticky) aspoň těch 6000 korun. Nic podobného jsme na trhu už dlouho neměli. Prakticky rok na trhu v obchodech totiž vůbec neexistuje rozumná grafická karta za tyhle peníze.
Naproti tomu o dostupnosti a cenách NVIDIA RTX 3050 8GB, si nedělám moc iluze. Tohle vypadá na naprosto snovou kartu pro těžaře, takže v praxi očekávám minimální či žádnou dostupnost a běžné ceny budou tak 500, 600 dolarů, či spíše více. Je smutné, že jedinou obranou a šancí, jak vůbec dnes doručit hráčům cenově dostupnou grafickou kartu, je udělat ji záměrně „horší kartou“ s jen 4GB paměti, které ji budou jasně a výrazně limitovat pokud jde o nastavení mnoha vyšších detailů ve hrách. RX 6500 XT by určitě mohla mít (a takový byl 100% i původní plán) 8GB paměti. Ale pokud by to v tuto chvíli AMD udělalo a vydalo s tuhle kartu s 8GB, všechny by skončily u překupníků a následně těžařů a hráči by zase neměli nic. To je smutná realita současnosti …
Samozřejmě nepochybuji o tom, že pokud se situace změní, tedy zlepší, těžaři nebudou problém a grafické karty začnou být opět široce dostupné ve všech segmentech a jejich oficiální doporučené ceny začnou opět platit, tak na trh dorazí 6500 XT s 8GB a pravděpodobně i zlevní. Ale v takové situaci zatím ani vzdáleně nejsme. Za současné situace na trhu a v obchodech bude těch 5400 - 6000 korun za RX 6500 XT 4GB vlastně docela zázrak a vysvobození pro mnohé. Po roce bude na trhu existovat rozumná grafická karta, která by se měla dát za rozumné peníze koupit. Hurá? :/
RTX 3050 8GB by za těch 249 dolarů dnes také nevypadala špatně (samozřejmě jen když bereme v potaz současný stav věcí a vůbec nesrovnáváme s tím, co bývávalo), ale kvůli tomu že má těch 8GB paměti, tak bohužel dost pochybuji, že ji za tyhle peníze někde běžně vůbec uvidíme. Okamžitě zmizí v rukách těžařů, či se bude prodávat za dvoj až trojnásobek doporučené ceny. Kéž bych se mýlil, ale nevypadá to moc nadějně. Hodně napoví už to, jak složité bude sehnat obě karty na recenzi … samozřejmě do hry v Q2 2022 vstoupí také Intel, což je důvod pro AMD i NV vydávají tyhle karty za ty relativně příznivé doporučené ceny už teď. Manévrovací prostor Intelu a jeho nové ARC DG2-128 EU, docela omezí. Tím spíše, že všechny testy naznačují, že Intel bude výkonově slabší. Každopádně v Q2 bychom měli mít na trhu nikoliv jen AMD s NV, ale nově i Intel grafiky …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|