O budoucnost výkonných grafických karet se nemusíme zjevně bát, alespoň podle GTC.
Na konferenci GTC byla prezentována řada zajímavých, spíše ale k profesionálům směřovaných technologií a novinek. Dozvěděli jsme se také něco o budoucnosti TEGRA ARM platformy, kterou má NV v podstatě jako prioritní platformu.
- Velká pozornost malé platformě:
Věnovat se TEGRA ale nadále nijak zásadně nebudeme, protože pozornost, jaká se jí věnuje, naprosto neodpovídá tomu, v jaké je pozici na trhu a tomu co nabízí. TEGRA 3 dokázala proniknout jen do několika málo produktů, současný nástupce TEGRA 4, která teprve fyzicky dorazí na trh, výrobce koncových zařízení v podstatě nezajímá a dávají to jasně najevo. Snad všechna zařízení s TEGRA3 mají nástupce postavené na jiné než TEGRA platformě. Na trhu s ARM SoC jsou mnohem větší hráči, kteří mají výkonově srovnatelné, ne-li lepší ARM platformy, mají mnohem větší tržní potenciál, výrobu a mnozí i vlastní výrobu vlastních koncových zařízení. Seshora se navíc tlačí čím dál úspornější ale výkonově velmi solidní x86 produkty AMD a Intelu s aktuálními CPU i GPU technologiemi v malém SoC balení. Aktuální podíl TEGRA platformy se tak pohybuje jen kolem naprosto zanedbatelných 3% v rámci celého ARM trhu. Takže o budoucnosti TEGRA jen jedním grafem:
Po TEGRA4 bude následovat TEGRA 5 (LOGAN), kde gafická část bude mít architekturu KEPLER a tedy nějakou podporu CUDA atd. Vzhledem k neustálému zpoždění TEGRA platforem, ji ale nejspíše uvidíme sice představenou někdy v průběhu roku 2014, ale na trhu ne dříve, než na přelomu let 2014/2015 a to kdo ví jestli, a jak se bude dařit výroba atd. Následovat bude TEGRA 6 (PARKER) jež bude prohlubovat spojitost s ARM CPU a současnými velkými GPU. Nicméně jeho čas nastane někdy v letech 2016 a 2017. Je otázkou, zda se do té doby neukáže ARM platforma jako poněkud zbytečná a vhodná jen pro nejúspornější mobilní zařízení, ne pro náročné výpočetní nasazení. Přeci jen AMD s Intelem se svými výkonnějšími x86 procesory dělají na poli efektivity skoro zázraky a stejně tak jejich GPU jsou čím dál lepší a schopnější. Jinými slovy, TEGRA jako vždy vypadá skvěle na papíře, na trhu a v praxi je ale její situace diametrálně odlišná a opravdu nevidíme důvod, proč se jí věnovat více, než mnohem výraznějším a významnějším platformám společnostem QualComm, či Samsung atd. Na GTC bylo zajímavější povídání o samotných tradičních grafikách.
- Nástupce nástupce KEPLERu bude mít vícevrstvé paměti!
Asi už jste slyšeli o technologii "složených-vícevrstvých" tzv. Stacked DRAM. Jedná se o paměťové čipy složené z více vrstev na sobě. Kromě ušetření prostoru, velké kapacity, to přináší zcela nový level, pokud jde o jejich propustnost. A právě tato technologie se v nejbližší době chystá vstoupit na běžný trh. Ne jen v podobě klasických DDR operačních pamětí, ale i na pole pamětí pro grafické karty.
Poprvé ale jasně vidíme plán a oznámení nasadit tuto technologii právě do grafických karet. Aktuálně máme na trhu GTX 600 grafiky, což je architektura jménem KEPLER. Následovat má někdy v příštím roce (2014) architektura Maxwell a snad v roce 2016 (možná 2017) dorazí nově oznámená architektura VOLTA, která bude spoléhat právě na "Stacked DRAM". Díky tomu by měla být paměťová propustnost kolem 1TB/s! V současnosti má dnešní nejvýkonnější grafika v tomto ohledu, kterou je Sapphire TOXIC Radeon HD 7970 GHz při své 384-bit sběrnici a taktu svých 6GB GDDR5 na hodnotě 6,4GHz, propustnost na dnešní dobu ohromných 307,2GB/s. Takže technologie složených pamětí je nadějí všech grafik na vyšší výkon. V podání nějaké na trhu dostupné grafické karty "GTX 880/980", ale až někdy v roce 2016, ne-li 2017, tedy zhruba nejdříve za 3 roky.
Každopádně pokud si snad někdo myslel, že výkonným PC a jeho komponentám jako jsou i výkonné grafické karty odzvonilo, tak tohle je jasná odpověď.
Zaslechli jsme už z vícero stran, že se chystá levnější a slabší verze nedávno představeného GTX TITAN. Karta, která je v ČR skoro jen mýtus, protože tradiční cestou se k ní nemůže dostat ani jako recenzenti a ČR byla vynechána z marketingového plánu všech výrobců grafik, kteří GTX TITAN uvedou. Prý je ČR moc malé pro takový produkt. Je to škoda, ale žíly nám to netrhá, svou informační povinnost jsme splnili a hodnocení a doporučení jsem vydali - výkon ani zdaleka neodpovídá té naprosto šílené ceně:
Každopádně se proslýchá, že by se mohl během léta objevit na trhu ještě jeden "Titanek". Chcete-li tak GTX TITAN po úraze :). Samozřejmě při nesnadné a velmi nákladné výrobě obřího jádra (550mm2!) GK110 vzniká spousta nepovedených. Takže se vyberou ty, které mají v pořádku sice menší část, ale pořád dostatečnou na nějaký slušný výkon. A vznikne odlehčená verze. Ostatně ona už vlastně existuje.
Jmenuje se TESLA K20 má 2496 jednotek v jádře proti 2688 u GTX TITAN (z 2880 celkem v GK110). K20 má pouze 320-bit sběrnici proti 384-bit na TITANu a 5GB pamětí míst 6GB. Samozřejmě výrobní náklady této karty nebudou o moc nižší. Výkon ovlivní méně jednotek a menší sběrnice, množství paměti už ne. Takže o kolik by mohl být výkon nižší? O cca 15%. Pořád by to bylo ale o něco výkonnější než HD 7970 GHz, i když v praxi ne už o moc a OC edice této karty by jí mohly slušně šlapat na paty. Je tedy otázkou, zda by mohla být tahle karta zajímavá alespoň cenově, když GTX TITAN stojí neskutečně nezajímavých 24-27 tisíc korun vč. DPH. Obávám se, že nijak výrazně pod 20 tisíc by ta případná odlehčená verze jít také nemohla, takže si můžete spočítat, jak moc se na ní vyplatí, nebo nevyplatí čekat. Pokud přijde.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|