Zprávy, že Intel to na poli grafik zase odpíská, se zatím nepotvrdily. Ale bude to ještě dlouhý běh.
Zdroje obeznámené se situací v Intelu říkají, že na grafické karty Intel si ještě počkáme. Dlouho. Tak dlouho, že je otázkou, zda spíše než konkurencí pro stávající Radeon RX 6000 od AMD a RTX 3000 od NVIDIA, nebudou až konkurencí pro jejich nástupce. Jakkoliv by se Intelu prý hodilo to stihnout ještě letos. Každopádně věci prý zdaleka nejdou ideálně, což u Intelu není zase tak velké překvapení ani novinka. Problém prý ovšem nikdy nebyl ani tak ve výkonu, jako v efektivitě a následně i ceně za to. Porazit AMD a NVIDIA bude vyžadovat mnohem víc, než jen podobně výkonné čipy, jako mají oni.
Ty opravdu nebudou až takový problém. Vývoj Xe GPU běží, stojí za ním velká část bývalého teamu AMD v čele s Rajou Kodurim, který šéfoval grafické divizi AMD. Stejně tak Intel přetáhl několik klíčových lidí z NVIDIA, což je ztráta, kterou NV zatím nedokázala nahradit. Jak známe Koduriho, ten má ve zvyku ukazovat veřejně produkty, které ještě hodně hodně dlouho nedorazí na trh. Dělal to u AMD a pokračuje v tom i u Intelu. Aktuálně tak nechal „uniknout“ snímky testovací stolice s „kartou s Xe-HPG grafikou. Mluví také o určitém srovnání výkonosti. Z něho vychází, že novinka Intelu by mohla mít výkon někde na úrovni NVIDIA RTX 3070 8GB či AMD Radeon RX 6700 XT 12GB.
Nicméně jak dodávají prakticky všichni, výkon samotný není problém Intel Xe grafik. Ostatně výkonově vypadají slušně i stávající Xe integrované grafiky, které mají na to v tomhle ohledu konkurovat AMD. Bohužel všechny dosud provedené výkonové testy konstatují, že výkon tam je, ale v praxi je na nic, protože prakticky všechny hry trpí obrovským množstvím potíží na Intel grafikách, takže jsou stejně prakticky nehratelné. Na rozdíl od konkurence. A to je podle všech zdaleka největší potíž a nedostatek Intelu, že použitelnost jeho grafik je opravdu bídná vzhledem ke stavu ovladačů a spolupráce s vývojáři her, což se ani po tak dlouhé době výrazně nelepší. A bude potřebovat hodně času na to, aby s tím něco udělal a dostal se na úroveň AMD a NVIDIA.
Kromě toho je tu taková malá věc jménem výroba. Intel a jeho Xe GPU jsou velké čipy. Samozřejmě, že by je Intel rád vyráběl ve svých továrnách, ale použít na ně jeho stávající 10nm výrobu? To by konkurenceschopné opravdu moc nebylo. Takže zbývá TSMC a SAMSUNG, se kterými Intel horečně vyjednává, ale zatím se na něj ani jedna ze společností moc netváří. Zejména proto, že Intel pochopitelně vnímají jako extrémně neperspektivního zákazníka, který je navíc jejich přímým konkurentem v mnoha směrech. Samotná výroba Intel Xe GPU tak stále zůstává zahalena tajemstvím. Stejně jako kdy se nějaké herní grafiky skutečně dostanou na trhu, které samozřejmě Intel už dávno slíbil, že uvede nejpozději letos.
AMD s NVIDIA se tak zatím bát nemusí, ale samozřejmě jsou v pozoru. Speciálně NVIDIA, která zoufale potřebuje to, co má AMD a Intel. Tedy vlastní komplexní platformu a procesory. Proto se snaží koupit ARM, jakkoliv se snaží všechny přesvědčit, že „nebude dělat NVIDII“ a nechá ARM otevřený pro všechny za ty výhodné podmínky jako doposud. Čemuž samozřejmě nikdo při smyslech nevěří ani na sekundu a velmi pravděpodobně neprojde touhle sloučení přes antimonopolní úřady. Každopádně vlastní GPU Intelu jsou velkým problémem hlavně pro NVIDIA, protože proti integrovaným grafikám v CPU AMD/Intel nemá vlastně jak konkurovat a ty se stále více rozmáhají. Problém jsou i samostatné GPU, které si Intel minimálně u OEM dokáže prosadit. A speciálně v některých HPC oblastech bude také tvrdě tlačit Intel k Intelu, jako to dělá AMD.
Osobně si myslím, že Intel grafické karty budou běh na hodně dlouhou trať ještě. Stav ovladačů je ovšem tragický a naprosto nesrovnatelný s AMD a NVIDIA. A jen tady se bavíme o práci na dlouhé roky. Výroba těch čipů je pak další věc. 10nm by byly dost zoufalé a přesvědčit SAMSUNG nebo TSMC k větší spolupráci bude oříšek. Pokud se tak stane, tak za podmínek, že Intel bude ta výroba čipů stát určitě podstatně víc, než co stojí AMD a NVIDIA, kteří jsou vnímáni TSMC nebo SAMSUNGem za mnohem perspektivnější dlouhodobé klienty a hlavě skutečné partnery. Intel parterem ani jedné z firem rozhodně není. Je konkurentem. Nicméně jakým procesem budou Intel GPU vyráběny, rozhodne o mnoha věcech. Nejen o výkonu, ale také o provozních vlastnostech, ceně a především kdy se jich reálně na trhu dočkáme. Podle mého se Intel bude snažit je ukázat ještě letos, i kdyby to zase mělo být jen na papíře či testovacím vzorku na konci roku. Dost pochybuji, že tenhle rok dojde na skutečné vydání do prodeje (jiné než papírové – víc papírové než jak dnes vydávají karty AMD a NVIDIA ;) ). Nejdříve příští rok a to kdoví jak to bude. Z hlediska výkonu zní úroveň RTX 3070/RX 6700 XT pro ten jednočipové Xe-HPG řešení dobře teď. Ovšem příští rok už dorazí RDNA 3 a nástupce AMPERE a to budou úplně jiná zvířata. Mluví se o tom, že RDNA 3 bude mít u nejvýkonnějšího modelu (RX 7900XT) čipletový design s dvojicí čipů a výkonem 2,5násobku Radeon RX 6900 XT! Takže nástupce RX 6700 XT někdy za rok a půl by mohl mít dvojnásobný výkon a proti tomu bude Intel a jeho první generace XE-HPG nejspíše stát.
Teoreticky dobrou zprávou je rozšíření konkurenčního prostředí ze dvou na tři výrobce GPU. Jenže protože tím třetím je Intel a známe jeho vztah k vytváření funkčního konkurenčnímu prostředí, nejsem si jist, jestli tohle je zrovna ten třetí výrobce, který by grafickému trhu nějak výrazně pomohl. Ale uvidíme, samozřejmě jsem stejně jako vy hodně zvědav na řešení grafických karet Intel z rukou bývalého teamu AMD a části NVIDIA …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|