Kdysi Micron sliboval, že GDDR5X paměti se do masové výroby dostanou až v létě. Už to neplatí.
Fakt, že nové grafické karty mohou mít i ohlášené GDDR5X paměti, které zlepšují již dlouhá léta stagnující GDDR5, se potvrdil, když NVIDIA oznámila GTX 1080, která právě používá 8GB GDDR5X. Nicméně se má za to, že výroba těchto pamětí zatím neběží úplně hladce a i proto se GDDR5X nedostaly na GTX 1070, která by tak měla být výrazněji pomalejší než GTX 1080, ale také levnější. I když levná zjevně nebude ani jedna z těchto grafik.
Každopádně MICRON dříve v tomto roce prohlásil, že hromadná výroba GDDR5X pamětí začne v létě, tedy v Q3 a z toho jsme také pochopitelně vycházeli. Zdá se ale, že je tomu nakonec jinak. Micron v souvislosti s vydáním GTX 1080 prohlašuje, že GDDR5X paměti už jsou v ostré produkci nyní, tedy v Q2.
Připomínáme, že GDDR5X jsou takovou nadstavbou GDDR5, kdy přinášejí vyšší rychlosti a lepší efektivitu danou nižším napětím. Nevyžadují žádné výrazné změny v architektuře GPU a řadiči paměti ani konstrukci, pouze výrobci grafik musí upravit PCB grafik, protože uložení čipů a piny jsou jinak (takže PCB GTX 1080 a GTX 1070 jsou rozdílná). Výhodou GDDR5X je prostě to, že grafiky s užší sběrnicí, například 256-bit GTX 1080, tak mají srovnatelnou paměťovou propustnost, jako měly grafiky s GDDR5 se širší sběrnicí (třeba 384-bit u GTX 980Ti). Spotřeba by přitom měla u stejné kapacity klesnout, ale nové karty budou používat rovnou 8GB paměti, takže se spotřeba minimálně výrazně nezvýší.
Každopádně pokud tedy Micron již GDDR5X vyrábí, vysvětluje to uvedení GTX 1080 na trh už na konci května. Stejně tak to dává slušnou šanci, že je použije i AMD, i když kvůli ceně asi maximálně jen u nejvýkonnějšího mainstreamového POLARIS 10 (R9 480X), která navíc může dorazit později, a první na trh půjdou nižší modely zaměřené na efektivitu. Problémem GDDR5X zůstává nadále cena, která je mnohem vyšší než u mnohem masověji vyráběných GDDR5 a také zůstávají frekvenčně za očekáváním. GDDR5X slibovaly až 16GHz, ale GTX 1080 používá jen 10GHz, což je pravděpodobně současné vyráběné maximum, takže přínos GDDR5X není tak masivní. Ale je to určitě zlepšení proti GDDR5, které svého maxima dosáhly už dávno.
Samozřejmě GDDR5X je takové poslední hurá a berlička pro dosluhující standard GDDR5, pro high end grafiky se s nimi již nepočítá. A ano, GTX 1070/1080 jsou sice cenově high end, v současnosti i výkonově, ale technicky high endem nejsou. High end bude GP100 u NVIDIA (nástupce GTX 980Ti/TITAN X) a VEGA (nástupce FURY série) u AMD a všechny tyto grafické modely již počítají výhradně s HBM2 paměťmi, které jsou o poznání technologicky a výkonově jinde.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|