Rozdíl mezi čistým a prachem zaneseným chladičům je klidně i 15°C na teplotách.
Prach je nepřítelem číslo jedna, pokud jde o běžný provoz počítače. V některých lokalitách v ČR a provozech se práší skutečně hodně a mnozí tedy máme zkušenosti, kolik nepořádku je schopen náš počítač nasát. Bohužel mnozí máme zkušenosti i s tím, že onen nasátý prach podstatně snižuje chladící účinek chladičů na procesoru i na grafice.
Čas od času tedy fyzicky musíme profouknout pasivy a očistit lopatky ventilátorů. Prach nejen že snižuje chladící účinek, ale také namáhá ložiska ventilátorů, i když ty kvalitní už jsou proti tomu výrazně imunní, ale stejně zvyšuje hlučnost, protože se samozřejmě větráky snaží uchladit na požadovanou úroveň stupňů a přitom zvýší otáčky.
MSI začalo používat technologii u svých chladičů na grafických kartách, které vlastně za nás kartu a chladící systém od prachu pročistí. Při každém zapnutí PC se ventilátory na chladiči roztočí naplno na 30s, přičemž se ale navíc otáčí obráceně, než normálně. Tím tedy vytáhnout prach z grafiky. Nutno říci, že systém krátkého plného roztočení ventilátoru při zapnutí PC k pročištění grafiky není rozhodně nový a celkem standardní je na referenčních HD 6900 i dalších grafikách. Systém opačného otáčení ventilátoru je ale novinkou.
MSI tento systém poprvé použilo u Lightning verze GTX 580 XE, ale bude jej chtít nasadit na běžných modelech. Samozřejmě problém s tím, že onen prach nám stejně zůstane v bedně, tento systém neřeší, ale minimálně nehrozí to, že by se hromadil v pasivu grafické karty, kde by měl proudící vzduch omezenou průchodnost a tedy značně sníženou schopnost chladit. Na podobné problémy si pamatuji hlavně u jednoslotových uzavřených chladičů, kde ty chuchvalce prachu dokázali přivést některé žhavější grafické modely až do stavu nestability. Takže celkově určitě chvályhodný zlepšovák.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|