Zejména grafické karty NVIDIA GTX už většinou stojí doporučen ceny. AMD Radeon ale stále ne.
Výrobci grafických karet i výrobci čipů se potýkají s prudkým poklesem poptávky, způsobeným koncem vhodnosti těžby a poklesu hodnot kryptoměn. Zdá se, že toto druhé kolo opadnutí digitální těžební horečky, nejvíce postihuje NVIDIA produkty. Podle posledních zpráv se jak přímo NVIDIA, tak výrobci karet doslova topí v přezásobených skladech. Sama NVIDIA má plné sklady čipů, které nikdo nechce, vrací se jí další a výrobci karet nejsou schopné je udat na svých kartách. Výrobci karet už mají také plné sklady vyrobených grafik, ale poptávka už tak vysoká není. Situaci jednoduše způsobilo rozhodnutí NVIDIA, která zejména v Q1 tohoto roku, navýšila produkci některých těžaři žádaných GPU a tím i výrobu vlastních grafik. Proto byly problémy s dostupností karet NVIDIA nižší než problémy s RADEON modely, ktré se během Q1 v pdostatě nedaly běžně koupit vůbec. NVIDIA ale nepočítala s tak náhlým a prudkým opadnutím poptávky těžařů, kdy se hovoří o poklesu prodejů v řádech mnoha desítek %.
AMD je zdá se situací tentokrát postižena méně, protože na rozdíl od NVIDIA už v podobné situaci byla. Tentokrát ale údajně na poptávku těžařů nezareagovala zvýšením produkce právě kvůli zkušenosti z minulosti, kdy jí zůstali v ruce obrovské počty GPU a na celé situaci tak tratila, takže nyní nemá takové přebytky GPU. Nicméně samotní výrobci i Radeon grafik pochopitelně výrazný propad zájmu a prodejů i RADEON grafik zaznamenali. TUL (POWERCOLOR) hlásí propad příjmů o 59% proti březnu. Nicméně je nutné říci, že první měsíce tohoto roku byly naprosto bezprecednentí (dá se říci o 59% nad běžným stavem ;) ), takže se dá spíše říci, že situace se vrátila normálu. Situace a hospodářské výsledky výrobců však jednoznačně vypovídají o tom, že AMD i NVIDIA značně podceňovali, kolik jejich herních GPU nemíří k hráčům ale k těžařům. Zatímco obě společnosti hovořili o podílu kolem 10-15%, realita je minimálně trojnásobná. Samozřejmě propad tržeb neodpovídá propadu prodejů grafik samotných, protože nutno brát v potaz, že díky poptávce a zejména u AMD neschopnosti alespoň vzdáleně vyrovnat nabídku a poptávku, karet bylo málo a ceny karet značně stouply, takže výrobci grafik jako PowerColor, kteří prodali všechno, co vůbec měli, tak činili a za vyšší ceny než obvykle, a samozřejmě inkasovali výrazně více než obvykle ze jedné karty. Takže tržby sice většině teď padají na polovinu i méně, ale prodeje karet jsou třeba „jen“ o 30% nižší. Situace se tím ale jen vrací k normálu. Nic víc. Jen asi někteří nepočítali s tím, že bude pokles zájmu těžařů tak náhlý a rychlý.
- Dočkáme se snížení cen grafik?
Asi se ptáte, zda to znamená, že se konečně srovnají ceny v obchodech. A ano, je tomu tak. Ceny grafických karet, zejména některých NVIDIA modelů, už téměř kopírují doporučené ceny. S výjimkou některých levnějších modelů, jako GTX 1050 Ti či GTX 1060, které zůstávají dražší z několika důvodů. Prvním z nich je, že výrobcům a prodejcům karet se nechce do snižování marží. Zvykly se za poslední měsíce na velmi luxusní marže, takže návrat k tomu, co bylo kdysi obvyklé, tedy marži kolem 10% pro výrobce a několik jednotek % pro prodejce/distribuci, se jim nelíbí.
Druhý důvod, proč ceny karet jsou vyšší, než by dle původních doporučených cen být měly, zejména u levnějších modelů, jsou výrobní náklady, například ceny pamětí. Grafiky jako GTX 1060 či RX 470/480/570/580 jsou zde v podstatě 2 roky, bohužel během té doby došlo postupně k minimálně zdvojnásobení ceny pamětí, což je u až 8GB grafik v mainstreamu dost znát na výrobních nákladech. Zdražily ale i křemíkové čipy jako takové, když o 25% zdražila výchozí surovina a polotovary v minulém roce. Jinými slovy, ačkoliv by bylo normální, že po 2 letech na trhu by aktuální modely měly být výrobně levnější, a tedy i ve výsledku levnější v obchodech, v současnosti tomu tak není. Výrobní náklady zejména za poslední rok vzrostly, a tak u některých grafik nelze prostě dnes ani prodávat za původní doporučené ceny. Největší problém je to u levnějších karet, kde těch několik desítek dolarů navíc na výrobních nákladech prostě jen tak neschováte. U dražších karet je to snazší (marže jsou u nich mnohem vyšší), ale třeba u RX VEGA modelů je doporučená cena nastavena tak nízkou marží, že to výrobní náklady + zisk tak tak pokrývalo už při jejich uvedení, natož teď, když je vše ještě dražší.
Některé modely, zejména NVIDIA (s výjimkou hlavně GTX 1060), však lze za doporučené ceny pořídit i v našich běžných obchodech (konkrétně GTX 1070Ti/1080 a GTX 1080Ti). U AMD však zůstává situace méně výhodná. Asi nejlepší mainstreamové karty v podobě Radeon RX 570 4GB, která by měla stát kolem 5 tisíc korun, je k mání až za 7 tisíc, a RX 580 8GB, která má stát kolem 6,5 tisíce, stojí stále skoro 9 tisíc korun. Bohužel úměrně tomu stojí i dnes už horší alternativa v podobě GTX 1060 3GB/6GB, u kterých ceny také nepadly tam, kam by měly. Podobné je to s RX VEGA kartami, které jsou dle omezené dostupnosti a cenám stále horkým zbožím. RX VEGA 56, která by měla stát kolem 11 tisíc korun vč. DPH, stále stojí skoro 17 tisíc. RX VEGA 64 by pak měla stát od 14 tisíc je k mání od 18 tisíc korun výše. Stejně tak řada nereferenčních modelů RADEON není stále běžně dostupná a zdá se, že tedy poptávka po nich je. Dostupnost některých Radeon RX grafik je stále o něco horší než GTX karet, což může souviset s tím přezásobováním NVIDIA čipy.
Ceny karet ale klesají a pokles bude nejspíše ještě pokračovat. Prostor u mnoha modelů opravdu je. Někteří sice uvádějí, že jde o miliony karet v případě NVIDIA, které prý nikdo nechce, osobně bych ale řekl, že jde spíše o cenu. Pokud by karty stály zajímavé peníze, určitě by se zájemci našli. Jestli ale výrobci/distributoři chtějí sedět na skladových zásobách s 20% maržemi, tak se nelze divit, že za ty ceny o ty karty nikdo rozumný nestojí. Situace se snad vrací do normálu, doufejme, že digitální těžební šílenství je za námi a už se nevrátí.
Pochopitelně současná situace se výrobcům grafik a GPU nelíbí a nehodí, zejména když Q3 2017, Q4 2017 a především Q1 2018 pro ně byly splněným snem a zisky a hospodářské výsledky podle toho vypadaly (klidně dvojnásobné příjmy proti normálu). Nyní, při návratu věcí k běžnému normálu, však samozřejmě srovnání s předchozími kvartály budou vypadat špatně pro investory, což je hlavní problém, který vlastně výrobci teď řeší a vidět jsou tak značné poklesy příjmů a zisků, což se investorům samozřejmě nelíbí a některým těžko vysvětluje. Další snížení cen si pochopitelně nepřejí a budou se proti němu bránit, jak dlouho to bude možné, i když jestli situace zůstane v normálu, tak prostě budou muset zlevnit, protože nedostatek karet na trhu zkrátka nebude. Zda to ovlivní i příchod nových generací grafických karet, je otázka. Myslím si, že už moc ne, tam to ovlivňovala situace s dostupnými výrobními procesy, tedy s 12nm a 7nm, a zejména situace s paměťmi, kdy už ale výroba GDDR6 začala. Výroba HBM2 ovšem stále nestíhá a ceny za oba typy pamětí jsou a budou vysoké. Novinky budou samozřejmě extra drahé. Situace, která nyní za přispění uživatelů v posledních letech na trhu grafických karet panuje, zrovna nenahrává nějakým extra slevám a konkurenčnímu souboji. Takže spíše, než slevami stávajících starších karet půjdou všichni cestou udržením cen současných modelů a vysokými zaváděcími cenami novinek.
Pro nás je na tom pozitivní, že konečně po té katastrofální situaci z první poloviny roku, je většina grafických karet a nereferenčních modelů běžně i skladem dostupná za relativně solidní ceny. Ale i tak asi bych si dnes měl problém vybrat skutečně zajímavou kartu za zajímavou cenu na trhu. GTX 1070Ti nebo ještě lépe VEGA 56 za ceny kolem 14 tisíc jsou asi nejzajímavější modely dnes. Bohužel modely jako RX 570/580 a technicky nejnovější herní karty jako RX VEGA 56/64, zůstávají drahé a na druhou stranu lépe dostupné NVIDIA GTX modely, zejména pak GTX 1070 (ta je ale nevýhodná proti GTX 1070 Ti) či GTX 1080 či GTX 1060 (3GB verze už je opravdu špatnou volbou dnes kvůli malé paměti) jsou už přeci jen více než 2 roky staré karty, technologicky zastaralejší, bez FreeSync a navíc s chystanými novinkami v této třídě na dohled (GTX 1180 apod.) je těžké je dnes vlastně doporučit (pokud vyloženě nemusíte, tak výkonnější GTX grafiku bych dnes už asi nekupoval a počkal na tu 1180). Takže obecně má situace na poli grafických karet do ideální hodně daleko, ale pořád lepší, než co jsme zažívali v Q1 tohoto roku, kdy jsme si kartu v podstatě koupit nemohli vůbec. Na nějaký větší pohyb a doufejme vyrovnání situace, si ale budeme muset počkat minimálně rok až rok a půl, kdy se naplno dostane na trh nová generace 12nm a hlavně 7nm karet a situace se tak zase výrazně změní a pohne nějakým směrem s novým rozdáním karet (doslova). Doufejme, že do té doby už bude zločin proti přírodě a zdravému rozumu, jménem „těžba digitálních měn“, minulostí a stejně tak výrobci pamětí dostanou přes prsty a ceny se posunou na přijatelnější úrovně.
Celkově určitě bude rok 2019 obsahovat hodně zajímavých novinek na poli grafik. Takže v tomhle ohledu jsem pozitivní. Pokud se nevrátí těžaři, tak i ceny by mohly být relativně solidní, leč doby, kdy výkonný mainstream stál 5 tisíc, téměř high end stál méně než 10 tisíc a high end se dal pořídit za 15 tisíc, jsou nejspíše definitivně minulostí. Snít ale můžeme :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|