Ceny grafických karet konečně viditelně klesají, ale málo a pomalu. Stále jsou předražené.
Po měsících a mnoha týdnech zoufalství na grafickém trhu, přichází viditelné zlepšení. Jak jsme vás informovali, výrobci i distribuce značně (vědomě) veřejně podceňuje obrovský vliv, který má zvěrstvo jménem těžba digitálních měn, pro které jsou ničeny statisíce grafických karet a obrovské množství energie. Mnozí tvrdí, že těžaři stojí jen za jednotky % v celkovém prodeji karet. Realita ale odpovídá spíše 30-40% celkových prodejů grafik. Takže když Čína a pár dalších zemí konečně zakročila proti zvěrstvu digitální těžby a zakázaly těžbu jako takovou, rychle se to ukázalo. Výrobci, prodejci a distribuce hlásí, že poptávka těžařů v Asii klesla prakticky na nulu. Navíc v bazarech se objevilo obrovské množství karet, kterých se snaží těžaři ukončující operace zbavit.
Výsledkem je tak okamžité viditelné zlepšení situace s dostupností grafických karet, ale i výkonných zdrojů atd. Nicméně distribuce a prodejci s rychlým snižováním cen váhají. Výrobci jim stále a celou dobu dodávají karty za doporučené ceny, které jsou o desítky ne-li stovky % nižší než za co to prodejci a distribuce servírovala koncovým zákazníkům. A samozřejmě o svůj zlatý důl a obří marže bez práce, nechtějí jen tak přijít. Se snížením cen tak rozhodně nespěchají.
Rychleji zlevňují menší prodejci, větší si dávají na čas a doufají, že ještě oškubou pár oveček. Od výrobců mám potvrzeno, že výroba grafických karet dosahuje rekordů. Problém je doprava, která vázne, stojí několikanásobek normálu a zpoždění dodávek ve velikosti několika týdnů je bohužel běžnou situací. Nicméně všichni svorně tvrdí, že pokud vydrží situace s poklesem poptávky těžařů, tak se situace v obchodech kolem grafických karet zlepší opravdu viditelně. Speciálně pak na konci července a v průběhu srpna, kdy dorazí větší dodávky.
- Situace v obchodech se zlepšila
Pokud situaci monitorujete, tak víte, že situace i v českých obchodech je viditelně lepší. Dostupné jsou skladem alespoň některé modely z jednotlivých řad jak NVIDIA RTX 3000 tak AMD Radeon RX 6000. Ceny ale klesají jen pomalu, většina je stále minimálně 1,5x až 1,7x dražší, než co by měly karty stát. To potvrzují i data z většího trhu, jako je ten německý:
Tam to vypadá, že ceny klesla na únorovou úroveň, tedy velmi podobná situace, jako je u nás. Stejný vývoj ukazují i data z amerického trhu. Pro ty, kteří už zapomněli, kolik by jednotlivé modely měly správně stát, tak jen připomenutí, jaké ceny jsou „normální“:
- AMD Radeon RX 6700 XT 12GB (479 dolarů) – normální cena cca 13 000 korun
- AMD Radeon RX 6800 16GB (579 dolarů) – normální cena cca 16 000 korun
- AMD Radeon RX 6800 XT 16GB (649 dolarů) – normální cena cca 18 000 korun
- AMD Radeon RX 6900 XT 16GB (999 dolarů) – normální cena cca 27 000 korun
O něco nižší české ceny mají platit pro referenční verze, výše uvedené částky by platily pro běžně levnější nereferenční edice. Samozřejmě výrobci mají i luxusnější modely, kde TOP edice běžně stojí i o několik tisíc víc než základy. A zejména na ty luxusnější dražší edice se dosud zaměřovali s výrobou a tedy dostupností. Ale situace by se měla výrazně zlepšit a v polovině léta se očekává širší dostupnost všech edic (pokud situace v těžební oblasti vydrží).
- NVIDIA RTX 3060 12GB (329 dolarů) – normální cena cca 9 000 korun
- NVIDIA RTX 3060 Ti 8GB (399 dolarů) – normální cena cca 11 000 korun
- NVIDIA RTX 3070 8GB (499 dolarů) – normální cena cca 14 000 korun
- NVIDIA RTX 3070 Ti 8GB (599 dolarů) – normální cena cca 16 000 korun
- NVIDIA RTX 3080 10GB (699 dolarů) – normální cena cca 19 000 korun
- NVIDIA RTX 3080 Ti 12GB (1199 dolarů) – normální cena cca 32 000 korun
- NVIDIA RTX 3090 24GB (1499 dolarů) – normální cena cca 40 000 korun
V případě NVIDIA modelů by FE edice měly stát méně než uvedené české ceny, ale NV je prakticky nikde neprodává a je to jen marketingová vějička. Dokonce v případě RTX 3070 Ti bylo zjištěno, že firma žádné FE kusy nedodala ani do těch málo obchodů v USA, kam je dodávala alespoň při uvedení. Výrobci grafik navíc od počátku říkají, že ty ceny, které NVIDIA uvádí jako doporučené, nelze dodržet prakticky ani u nejlevnějších nereferencí, natož u kvalitnějších OC edic srovnatelných s OC edicemi, jakými jsou FE verze.
Každopádně akceptovatelné jsou ceny normálních „základních“ edic a karet na výše uvedených hodnotách. Ty ceny reflektují všechny náklady na výrobu, dopravu i marže výrobce a distribuce. Otázkou je, kdy se k těmto cenám karty v obchodech sníží. Osobně si myslím, že to může ještě trvat, speciálně v současném stavu věcí s nedostatkem některých elektro komponent a čipů. Pokud vydrží snížená poptávka těžařů a tlak na ně a zákaz těžby (tedy vyhraje zdravý rozum), tak bychom se mohli dočkat cen tak na hodnotách kolem 110 – 115% dříve doporučených cen, což bych v současném stavu věcí v oblasti výroby, považoval za normální. Jak bylo řečeno, v současnosti jsou ceny stále přinejlepším na 150% až 160% normálu a výběr dostupných edic je stále značně omezený.
V tuto chvíli bych se tak nákupu nové grafické karty vyhnul, pokud tedy nenajdete nabídku, blížící se tomu normálu :). Uvidíme. Jak říkám, v zákulisí vládne mírný optimismus, tedy alespoň na straně těch, kteří chtějí normálně fungující trh a spokojené zákazníky. Ti, kteří dosud vydělávali na jedné prodané kartě více než jako za 100 prodaných karet v normálních čase, už tak nadšeni nejsou. Skalpeři jsou také připraveni opět ceny maximalizovat, pokud se poptávka těžařů vzpamatuje. Vše tedy záleží opravdu na tom, zda bude pokračovat tažení proti zvěrstvu digitální těžby a drancování zdrojů …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|