Referenční GTX 1080Ti jsou zajímavé opravdu jen pro ty, kteří chtějí vodní chlazení.
Při vší úctě, vyklopit 23 tisíc za grafickou kartu a mít na tom klasický blow chladič, jaký NVIDIA montuje na GTX 1080Ti … no to vážně není nejzajímavější řešení. Mezi referenčními chladiči se sice jedná o docela výkonný kousek, ale výkon není nikde poblíž běžných nereferencí, a to se nebavíme o hlučnosti provozu a hlavně výkonu, který je slabším chladícím výkonem po pár minutách hraní poznamenán a takty, a s nimi i ten výkon, jdou prostě dolů.
Pokud tedy neplánujete osadit AiO nebo ještě lépe fullcover vodní blok, na což je díky kompatibilitě referenční verze nejlepší, nejspíše budete souhlasit, že referenční GTX 1080Ti není rozhodně zajímavá karta a nereferenční modely jsou to, co chceme. Bohužel z nějakého důvodu jim to na trh trvá déle, než se čekalo, a bude to ještě pár týdnů trvat, než se začnou prodávat.
Výrobci karet ale některým magazínům poskytli netradičně první rané vzorky k otestování, a tak se můžeme podívat, co nereferenční modely nabídnou. Jedním z takových je Inno3D iChill GeForce GTX 1080 Ti X3. Což je nejjednodušší možná nereferenční karta, která má fakticky referenční PCB, ale pořádné chlazení.
Finální verze této karty by ale měly mít PCB upravené. Výkon karty ale bude lepší už v základu, protože chladič dokáže kartu udržet stabilně výše, kdy boost nebude takty snižovat jako s referenčním chlazením. Výrobce tak mohl i takty navýšit, takže ze 1481MHz je základ posunut na 1607MHz. Boost takty pak z 1582 na 1721MHz, karta tedy běhá běžně přes 1,85GHz. 10GB GDDR5X paměti mají také zvýšený takt a to z 11 008MHz na 11 408MHz. Výrobce ale přiznává, že se zvýšením taktů má karta v běžném provozu i vyšší TDP. Z referenčních 250W je na 280W. testovací karta má stále ale referenční PCB, tedy „jen“ 6+8 napájení, finální nereferenční karty ale budou mít většinou 8+8pin.
Ten je samozřejmě pořádný, ostatně základní GTX 1080Ti je o pořádný kus (cca až 30%) výkonnější, než i nejpřetaktovanější GTX 1080. Jako zajímavé srovnání otestovali na HEXUS i FURY X, tedy starou RADEON grafiku, kterou zanedlouho nahradí nový RADEON RX VEGA, od kterého se také očekává pořádný výkon.
(zdroj: Hexus.net)
A že má co dohánět, protože v testech se pohybuje výkon nereferenční GTX 1080Ti od +50% až dvojnásobku výkonu FURY X 4GB! Samozřejmě kromě výkonnějšího GPU se na tom podepisuje i 10GB paměti, která nový GTX grafika má, což je zejména ve vyšších rozlišeních velká výhoda zejména ve srovnání s pouhými 4GB paměti na FURY X (technicky více HBM1 prostě nenabízely).
Nereferenční GTX 1080Ti dokáže v mnoha hrách pokořit i 60FPS ve 4K rozlišení při vysokých detailech, ale bohužel ne ve všech, někde bojuje i o alespoň 40FPS. I silně přetaktovaná GTX 1080 však vedle ní vypadá jak naprostý mainstream ;).
Daní za výkon je pochopitelně spotřeba. NVIDIA se snažila vyladit parametry, takty, chlazení a výkon karty tak, aby se udržela na rozumné spotřebě a TDP. Takže v reference uváděných 250W znamená v reálu spotřebu na úrovni 250W grafik TITAN X, FURY X atd. jenže pokud budete chtít více, což tedy všechny OC nereferenční edice nabídnou, počítejte s vyšší spotřebou. A to tak, že výrazně. Testovaná karta bude patřit mezi běžně nataktované edice, i tak žere o 50W více. Teploty nejsou o tolik lepší než proti referenci, ale u té výkon kolísá, což u iChill ne a výkon se drží stabilně nahoře, i když GPU dosahuje téměř 80°C. Hlučnost chlazení je na slušné úrovni.
Nárůst výkonu této edice je až 10% u mnoha her, nárůst spotřeby je sice % o něco vyšší, ale je to ještě rozumné. Karta se dá dále taktovat, ale tady už musí přijít ke slovu lepší chlazení, a i tak je otázkou, zda to bude stát za přínos výkonu. Takty jadra stabilně nad 2GHz jsou zcela reálné, 12GHz dají paměti, ale nárůst výkonu už bude jen v jednotkách %, spotřeba ovšem výrazně vzroste. Ale to není nic neobvyklého. Každopádně potenciál karty se zdá být téměř maximálně využit nereferenčními OC modely ze strany klasicky vzduchově chlazených edic.
Není pochyb o tom, že GTX 1080Ti je fantasticky výkonná karta, s nereferenčními chladiči běžně provozovatelná i se zvýšenými takty a tiše. Spotřeba bude vyšší a TDP takových modelů bude spíše kolem 300W, ale kdo na tuhle kartu má, řešit to asi nebude. Za zmínku stojí zajímavost: pokud funguje CrossFire, tak duální Radeon PRO DUO je stále o něco výkonnější než GTX 1080Ti (což opravdu neznamená, že je to zajímavější grafické řešení a někomu ho doporučujeme!!!), přitom TDP má tohle 28nm duální monstrum „jen“ 375W, což není vůbec špatná efektivita na starou 28nm generaci a dva čipy. Jsme hodně zvědaví na RX VEGA na poslední vylepšení verzi 14nm procesu, kde zatím AMD předvádí zajímavé věcí. Může být AMD VEGA efektivnější než GTX 1080Ti? Bude to zajímavý souboj.
Pořizovací cena karet GTX 1080Ti ale zatím roste. Už nyní jsou některé referenční modely o několik tisíc dražší, než je oficiální cena a nereference budou ještě dražší. Tedy pokud se AMD brzy nevytasí s opravdu pořádnou konkurencí, tak budou podle toho ceny vypadat. V tuto chvíli bohužel nemá GTX 1080Ti opravdu žádného soupeře a vybírat tak budeme jen mezi jednotlivými verzemi této karty - tedy až budou na trhu, a tak máte ještě čas. U nás by se v obchodech nereference měly objevit až v průběhu dubna, ve větší míře až v jeho druhé půli. V květnu by pak doufejme měla dorazit konkurenční RADEON RX VEGA, jež se nejspíše obejde bez AiO chlazení v základu a bude mít RGB podsvícení. A tajně doufáme v cenu kolem 20 tisíc (599-649 dolarů) maximálně - i když to samozřejmě bude záležet na výkonu a zatím nevíme, zda je horší nebo lepší než GTX1080Ti, reálně je stále stejná šance na obojí. Finální podoba RX VEGA karty je mimochodem hotova ;). Jak to bude s nereferencemi u VEGA ale zatím opravdu nevíme.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|