Pokud si někdo koupí referenční GTX 680 a chce vyměnit hladič, narazí na nepříjemný problém.
Ačkoliv je referenční GTX 680 vybavena slušný referenčním chladičem, stále je to jen referenční chladič a když chcete, aby vám boost frekvence (a tedy výkon) neklesala při dosažení určité teploty, chce to lepší chlazení. Bohužel kvůli stupidnímu dvoupatrovému návrhu napájecích konektorů, které NVIDIA na GTX 680 dala, nejsou bohužel referenční GTX 680 kompatibilní s vynikajícím chlazením Arctic Accelero Extreme III, na což výrobce po několika stížnostech zákazníků upozorňuje. Osadit můžete jen menší a méně výkonný model Accellero TTII.
Takže pokud si chce pořídit referenční GTX 680 s tím, že si vyměníte chladič, opatrně s výběrem. Bude lepší počkat na nereferenční GTX 680 modely, které už se pomalu, polehoučku ukazují. A jsou mezi nimi zajímavé kousky:
Klasicky je tu například nový Gainward se svým Phanom chlazením.
Pak je tu Galaxy, které mimo tradiční dvouslotové verze (se 4GB!), ukazuje dokonce i jednoslotové chlazení. Ale to už prezentovala i u jiných grafik a nakonec nikdy nevyšlo.
EVGA pak chystá verzi s fullcover vodním blokem.
Se zajímavým vodním chladičem, před nedávnem oznamovaným hybridním instantním vodním chlazením od Arctic cooling, chce GTX 680 představit i Inno3D.
Téměř všichni výrobci kromě chlazení, dělají také zcela nová PCB, kterou jsou ovšem delší než to původní (tedy mají délku HD 7970). Je to ale ku prospěchu věci, protože téměř všichni osazují výrazně kvalitnější komponenty a lepší napájecí kaskádu, než je ta referenční, takže by to s tím takováním mělo jít bez obav, že karta po nějaké době odejde.
OC verze se také chystají, ale kromě pochybného oznámení o jakési 2GHz verzi, která nedává příliš smysl hlavně z hlediska chlazení, většina OC edic bude jen s malým přetaktem, protože už není příliš potenciál a rezervy k dalšímu taktování. Referenční GTX 680 má sice udávaných 1006MHz v základu, ale víme dobře, že na této frekvenci vlastně v testech nikdy nejede, a funkce boost navyšuje automaticky základní napětí a frekvenci. Karta tak má průměrnou frekvenci 1056MHz, ale ve skutečnosti hlavně v testech běží až na 1,11GHz (záleží na aktuálním TDP). Samozřejmě tomu odpovídá i výkon. OC verze od výrobců budou mít takty o 50MHz vyšší. Takže na těch 1056MHz budou začínat, co by základní hodnota a boost to zvedne na až více než 1,15GHz. Takty pamětí už ale nahoru asi výrobci hnát nebudou, protože z nich se tahá maximální certifikované maximum už v základu, tedy 6008MHz. Výkon OC edic bude tedy vyšší jen o pár jednotek % proti referenčnímu základu. Za to se například chystají ještě dražší 4GB edice (ukázala ji zatím EVGA a Galaxy)
.
Dodávky grafik by se měly v příštím měsíci stabilizovat, ceny ale moc dolů nepůjdou, jednak tyto nereferenční edice budou výrobně dražší (zvlášť ty 4GB) než referenční GTX 680 a hlavně ani nemusí, protože AMD u Radeon HD 7970 zvýší frekvence, základ bude mít místo 925MHz rovný 1GHz (výkon to zvýší o cca 7%), OC verze budou mít 1,1GHz (+14-15% proti současnému základu), čímž už výkonově jen 256-bit GTX 680 v pohodě minimálně dorovnají v nízkém rozlišení 1080p a stabilně pak bez problémů překonají v rozlišeních 2560x1600 a Eyefinity/Surround, kde už současná referenční HD 7970 je ke GTX 680 vyrovnaná kvůli 384bit vs 256-bit. Takže si HD 7970 svou vyšší cenu (i výrobní) uhájí a nebude se muset hýbat cenami. Navíc ono to s těmi cenami je tak nějak v obchodech vyrovnané a nevypadá to, že by se situace v dohledné době nějak měnila. Jedinou nevyřešenou otázkou tak stále je, proč AMD blblo, nechávalo celkem 35-40% taktovací potenciál a výkonovou rezervu a nedalo ty frekvence HD 7900 rovnou na těch 1,0-1,1GHz, když to ty karta zvládají i se základním napětím.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|