Napájecí konektor 12VHPWR, známý také jako 16pin nebo Gen5 konektor má nedostatky.
Intel a NVIDIA kteří za designem celého konektoru a napájení stojí a prosadily ho jako standard, si jsou problémů stávajícího designu vědomy. Drobná vylepšení se očekávají. Prozatím je oficiálním doporučením používat složitější tzv. „4 pružinovou“ vnitřní konstrukci, na místo tzv. „3 jamkové“:
S druhou jmenovanou jsou totiž podle všeho především spojené doložené potíže se špatnými kontakty, které znamenají vysoké odpory, akumulaci tepla a následně i tavení celkově jemného konektoru. Současně je prý jednodušší ten konektor vyviklat, tedy způsobit onen nedostatečný kontakt a postupné utavení, což je obecně stále možný problém u všech současných verzí konektorů 12VHPWR a všech grafických karet, které jej mají. Prostě pokud to správně nedocvaknete, tak se vám to dříve nebo později utaví.
Doporučená 4 pružinová konstrukce konektoru prý sice není 100% řešení, ale výrazně napomáhá. Intel tedy vydal jasné doporučení, aby všichni používali tuhle designovou vnitřní konstrukci konektoru. To samozřejmě stále neznamená, že nějaká nová revize celku nepřijde. Stále je zde problém, jak je vůbec možné, že konstrukce dovolí fungování i plně nezasunutého konektoru, speciálně, když má ty komunikační 4 piny, jež by to teoreticky mohly hlídat a nepustit to. Zkrátka je zde hodně věcí, co by se měly vylepšit, než se tenhle konektor skutečně masivně rozšíří i do mainstreamu. V současnosti jej mají pouze extrémně drahé a nevýhodné grafiky RTX 4090/4080/4070 série, takže jen málokdo si tyhle karty pořídí. Údajně tak RTX 4060 a levnější modely budou mít klasický 6-pin, stejně tak sice drahé ale cenově o poznání výhodnější AMD Radeon RX 7000 zůstávají u klasických 6 a 8 pinů. Také Intel se svou ARC grafickou sérií zůstává u starší konstrukce konektorů, přestože to byl hlavně on a NVIDIA, kteří s tímto novým standardním napájecím konektorem přišly.
Ten je opravdu výrazně menší, než klasický 150W 8-pin, ovšem proti němu dokáže přenést až 600W, což tedy umožňuje výrobu extrémně neefektivních a žravých grafik jako je RTX 4090 a nemusí mít při tom čtyři 8-piny, zabírající fyzicky hodně místa s potřebnou kabeláží k tomu samozřejmě komplikující zapojení.
Podle všeho není ta drobnější konstrukce nového konektoru problémem, při správném zapojení a kontaktech s ní není potíž. Ani když přes to teče těch značných 600W. Ač se tedy pravděpodobně nějaká upravená verze konektoru časem objeví, jako takový bude 16pin v budoucnu podle všeho široce používán. Ostatně ani AMD se mu nebrání, ale jasně řeklo, že zatím k jeho využití nevidělo důvod. Jednak o konstrukci napájení současných Radeon RX 7000 grafik rozhodlo dlouho před jeho finálním schválením, a hlavně se snažilo usnadnit upgradování zákazníkům, kdy ten nový konektor je především součástí ATX 3.0 standardů a konstrukce zdrojů a ty mají zpoždění a na trh fyziky vyráží teprve v těchto týdnech a měsících. U starších zdrojů prostě musíte používat komplikované redukce, tedy přidávat extra prvek, což není ideální. AMD tak u RX 7000 generace nechtělo věci zbytečně komplikovat. Pokud použije nový 12VHPWR, což je téměř jisté, tak až u další generace RDNA 4, což bude v době, kdy ATX 3.0 zdroje budou rozšířené a naprosto běžné a samotný konektor tedy projde vylepšením a nebudou hrozit potíže s hořením, jako je tomu u všech současných grafik NVIDIA RTX 4000, kde prostě pokud to správně nezapojíte a trochu se to vyvyklá, tak to hořet a tavit se začne. Prostor ke zlepšení tu tedy zjevně je a pracuje se na tom.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|