Společnost Apple představí novou generaci MacBook Pro s několika zajímavými technologiemi.
Apple chystá uvedení nových 13“, 15“ a 17“ modelů zejména v USA populárních MacBook Pro. Hlavní novinkou je samozřejmě nasazení platformy Intel Sandy Bridge. Tedy 32nm procesorů s novou integrovanou grafikou Intel.
Ve 13“ modelu se mají objevit nové Core i5-7 procesory a tento model má spoléhat čistě na výkon a schopnosti integrované Intel grafiky. Z těchto modelů má tak zmizet NVIDIA a její GF320M grafika. Apple bude nadále používat pouze Intel grafiku HD 3000, která se právě v nové generaci procesorů nachází. Ta má přibližně stejný výkon, jako přídavná GF320M. Navíc Intel už umí i OpenCL, což je základní podmínka pro Apple. Samozřejmě integrovaná grafika v procesoru místo přídavné NV grafiky bude mít velký dopad na výdrž. Kromě vyššího výkonu by měly nové 13“ MacBook Pro vydržet zhruba 12 hodin na baterie.
15“ a 17“ modely MacBook pro pak nabídnou i silnější procesory Intel Core i7 Sandy Bridge. Opět tedy výrazně vyšší výkon a nižší spotřeba. Velkou novinkou je nahrazení grafických karet NVIDIA modely od AMD. To v současnosti nabízí lepší mobilní grafické karty a Apple na AMD Radeon přešlo už kompletně na své desktopové nabídce. Tyto modely by navíc měly umět jednoduše mezi integrovanou grafikou v procesoru Intel a diskrétní grafikou AMD Radeon Mobility, přepínat.
Pro NVIDIA je to samozřejmě velká rána, protože ještě donedávna bylo na platformě Apple výhradním dodavatelem GPU. Nicméně Apple stejně jako mnozí jiní nejsou spokojeni s kvalitou NVIDIA grafik, a v živé paměti mají způsob jakým se NVIDIA k celé věci s výrobou vadných GPU v minulosti postavilo. Navíc je pravdou, že na současné generaci GPU má AMD technologicky, výkonově i provozně navrch a čistě na mobilním segmentu (který je dnes ale největší) dnes AMD dominuje s 65% podílem proti 35% NVIDIA. Apple tedy přispěje k dalšímu růstu podílu u AMD, protože prodeje jeho počítačů se zvyšují a lze čekat, že i nové modely MacBook Pro budou mít úspěch.
- ThunderBolt přichází! Zasáhne USB3.0?
Asi nejzajímavější novinkou, byť s minimálním dopadem, je ale nasazení rozhraní Intel Light Peak! Co to je? To je rozhraní, v podstatě alternativa hlavně k USB 3.0, se kterým přišel Intel. Nabízet má mnohem vyšší přenosovou rychlost a to až 10Gbit/s oběma směry současně. V první verzi má být klasicky po drátě, ale další verze počítají s optikou. Tato technologie se na MacBoocích a pravděpodobně i na dalších noteboocích objeví pod označením ThunderBolt.
Konektor má podobu DisplayPortu, konkrétně jeho miniverze, který se na nových MacBook Pro objeví hlavně díky přítomnosti AMD grafik, které DP výrazně využívají a podporují na rozdíl od NVIDIA, která jej nijak zvláš´t netlačí, ale také jej nezavrhuje a tedy i starší modely Apple Mac DP měly. Na deskopu ale NV stále má vna referečních modelech zpoplatněné HDMI. Light Peak využívá sběrnici PCIexpress, ale většina se pozastavuje nad možná poněkud nešťastně zvoleným názvem ThunderBolt a hlavně zvoleným logem ve formě blesku, který lze zaměnit s označením proudu. Ta nejdůležitější otázka ale je, k čemu toho nové ultrarychlé rozhraní jako konkurence k USB3.0 dnes vůbec bude a co k němu připojíme?
Upřímně? Nemám tušení. USB3.0 periferií samotných příliš není a periferií s konektorem pro ThunderBolt je ještě méně. Osobně si nemohu vzpomenout, že bych nějakou vůbec kdy viděl. Ale je to nové rozhraní, tak uvidíme. Nutno říci, že zatím kromě Intelu, který jej vytvořil, jej nikdo další nepodporuje. Ale uvidíme, čistě na papíře vypadá hodně schopně.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|