Nové efektivní a výhodně 256-bit grafiky AMD Radeon "TONGA" v září - pro desktop i notebooky Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Wednesday, 04 June 2014
altZa zavřenými dveřmi AMD informuje partnery o nových grafických kartách - jsou hotové!

 

 

 

Ačkoliv AMD oficiálně zatím o nových grafikách nedovolí informovat a seznamuje s nimi své partnery, můžeme vám prozradit, že nové 256-bit mainstreamové grafiky, jež nahradí současné R9 280/280X modely, jsou vlastně hotové!

V současné době ceny 384-bit modelů založených na jádrech TAHITI atakují dokonce 5000 hranici, což je na kartu s parametry a hlavně výkonem, jež R9 280/280X mají, opravdu hodně velký nářez. Potíž je s efektivitou, kdy na tuhle mainstreamovou úroveň mají tyto grafiky přeci jen poněkud vyšší spotřebu. Ale to je pochopitelné, vždyť se bavíme o Radeonech HD 7950/7970GHz, což byl v minulé generaci v podstatě vrchol nabídky a high end. AMD už má v záloze ale řešení, které spočívá v nových čistě mainstreamových 256-bit grafikách, založených na čipech TONGA.

Parametrově a výkonem by ale měly mít hodně blízko právě TAHITI, tedy až na 384-bit sběrnici, která bude nahrazena 256-bit. Plocha jádra bude menší, spolu s vylepšeným 28nm výrobním procesem pravděpodobně ne od TSMC ale od GF, bude mít novinka podstatě nižší spotřebu ovšem při výkonu někde kolem úrovně R9 280/280X. Kromě toho lze očekávat, že AMD samozřejmě TONGA čipy vylepšilo po stránce architektury GCN++ a výbavy. V tuto chvíli máme informace, že čipy jsou už ve výrobě a karty by v podstatě mohly jít brzy na trh, ale čeká se na vyprodání všech TAHITI modelů.

V současné době to tedy vypadá, že novinky se objeví v prodeji pravděpodobně v průběhu září. Zatímco na desktopu se budeme moci těšit hlavně z vylepšené efektivity, zatímco výkon asi novinkou nebude (ačkoliv nepochybujeme, že půjde o jedny z nejvýhodnějších modelů na trhu), podstatně zajímavější bude uvedení TONGA modelů do mobilního segmentu. Tam je v současnosti špičkou R9 M290 (což je Radeon HD 8970M/7970M) založený ale na čipech pro desktopový Radeon R9 270/HD 7870. To znamená jádro s 1280 jednotkami. TONGA by ale mělo mít 2048 jednotek! To vše při srovnatelných 100W TDP. Takže výkon úplně jinde, než co nabízí současné R9 M290 či GTX 880M.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Wars Zero Company tahová hra od tvůrců XCOM!
Star Wars Zero Company tahová hra od tvůrců XCOM!Pátek, 18 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 133x
Komentářů: 0
Marathon od Bungie/SONY představen – nový „Concord“?
Marathon od Bungie/SONY představen – nový „Concord“?Čtvrtek, 17 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 471x
Komentářů: 0
Baldur’s Gate 3 se loučí! Poslední aktualizace a konec!
Baldur’s Gate 3 se loučí! Poslední aktualizace a konec!Tuesday, 15 April 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1329x
Komentářů: 2
Forever Skies – survival inspirovaný Subnauticou ve verzi 1.0
Forever Skies – survival inspirovaný Subnauticou ve verzi 1.0Monday, 14 April 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1876x
Komentářů: 0
Commandos: Origins vychází. Herně OK, technicky nedotažené
Commandos: Origins vychází. Herně OK, technicky nedotaženéThursday, 10 April 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1088x
Komentářů: 0
The Outer Worlds 2 v herní ukázce!
The Outer Worlds 2 v herní ukázce!Wednesday, 09 April 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1328x
Komentářů: 1