AMD "POLARIS" a NV "PASCAL" dvě velmi očekávané novinky tohoto roku za dveřmi.
Příští týden se uskuteční GDC, které bude letos obzvlášť zajímavé. V rámci GDC by AMD mělo odhalit novou nejvýkonnější grafiku světa, duální Radeon FURY X2, který je však hlavně namířen do malých výkonných PC sestav pro VR. V těch také již běhá a řada z nich míří právě na trh. Nicméně FURY X2 je stále 28nm grafický produkt a všichni již netrpělivě vyhlížejí 14/16nm generaci, slibující 2x lepší efektivitu i výrazné navýšení výkonu.
- AMD "POLARIS" - Co zatím víme?
Zdaleka nejvíce sdílné je AMD, které POLARIS "prozradilo" již na CESu a ukázalo jej dokonce v praxi. Víme bezpečně, že AMD má hotové minimálně dva čipy, které již jsou ve výrobě spolu s grafikami, jež je ponesou. Mělo by se jednat o POLARIS 10 a POLARIS 11 určené pro nižší a vyšší střední segment, kdy oba by se měly objevit i v mobilní verzi, kde by menší z čipů měl být i v ultratenkých NB, zatímco větší z čipů by se měl objevit v high end herních NB.
Oba jsou vyráběny zbrusu novým 14nm FinFET procesem v GlobalFoundries a prozatím budou grafické karty s nimi vybaveny stále GDDR5 paměťmi (čeká se v jejich případě 128-bit a 256-bit sběrnice). GDDR5X nepřichází zatím do úvahy, neb se začnou vyrábět až v druhé polovině roku. HBM2 paměti jsou zatím nepravděpodobné kvůli ceně (i ceně potřebné konstrukce) a jejich hlavní objem výroby také bude až v druhé polovině roku. AMD nicméně již potvrdilo, že všechny POLARIS čipy lze použít i v kombinaci s HBM paměťmi, takže jakmile to podmínky (včetně nákladů) dovolí, můžou se později (spíše až příští rok) objevit tyto čipy i na novějších verzích grafik právě s konstrukcí a využitím HBM.
AMD již předvedlo oba čipy veřejnosti, menší v praktické ukázce, větší za zavřenými dveřmi) a další nějakou demonstraci chystá prý právě na GDC. Hotový by měl být již i třetí čip, a to high end a tedy nástupce FIJI modelů (FURY série). Ten bude výhradně používat HBM2 paměti, ale grafiky se na trh dostanou později. V tuto chvíli víme, že AMD chystá uvést na trh nespecifikovaný počet grafik (desktop i mobilních) v Q3 počínaje červencem (07-2015), příchod high endu pak čekejme nejdříve v průběhu Q4 tohoto roku. O všech těchto nových modelech AMD hovoří jako o výrazném skoku v efektivitě (dvojnásobek) i výkonu a nemáme důvod tomu nevěřit a už jen nějaké 3-4 měsíce nás dělí od jejich uvedení na trh.
- NVIDIA "PASCAL" - Co zatím víme
To NV je ohledně svých nových 16nm čipů mnohem tajuplnější. Kromě toho, že budou a nová PASCAL architektura se soustředí hlavně na odstranění nedostatků současné architektury (tedy například zlepšení výkonu a použitelnosti v HPC a GPGPU, či doplnění chybějící podpory části technologií DX12/VULKAN), tak nevíme oficiálně nic. To by se však právě za pár dní na GDC mělo změnit a všeobecně se očekává, že NVIDIA bude o PASCAL mluvit a i jej předvede v nějaké praktické ukázce, či alespoň statického produktu.
(Atrapa grafického výpočetního řešení "PASCAL" z CES nesla dvě GTX 980M)
Tentokrát už by měla mít co předvádět, což na CES neměla. Tam od nás víte, že ačkoliv výrobní vzorky nových čipů existovaly, produkt ve formě grafické karty schopný předvedení NV neměla, takže místo toho opět ukazovala atrapu, o které tvrdila, že jde o PASCAL, přitom to byly současné GTX 900 karty. Nyní by již mělo existovat hned několika "PASCAL" grafik.
Pro NV je mezi nimi nejzásadnější čip GP104, tedy 16nm nástupce 28nm GM204, který se používá u významné části (a finančně zajímavé) NVIDIA nabídky grafik. Mimo desktopových GTX 980 a GTX 970, jsou to zejména mobilní modely GTX 970M/980M/980 Mobile. Na 14nm by měl čip být, stejně jako konkurenční 14nm od AMD, podstatně efektivnější (až 2x) než současné 28nm modely. Očekává se, že NV už tedy dokončila práce na nových "GTX 1070/1080" pro desktop a také mobilních verzích těchto grafik a měly by jít do výroby.
Optimisté dokonce tvrdí, že NVIDIA je uvede už v předvečer COMPUTEXu na konci května (05/2016) s tím, že dostupné v obchodech budou zhruba začátkem července (07/2016). NVIDIA by zjevně ráda stihla uvést tyto modely dříve než konkurenční AMD, i když by letos neměl být časový odstup obou konkurentů nijak velký. Je ale jasné, že všechny tyto karty budou nadále používat GDDR5 paměti a klasickou konstrukci sběrnice a karty samotné. U TOP modelu (GTX 1080 a konkurenčního AMD POLARIS modelu), by měla být standardem již 8GB kapacita paměti.
Kromě GP104 by NV měla mít hotový i některý z menších 16nm čipů a pracuje i na tom největším, tedy GP100, jež je určený pro high end. Nicméně GP100 bude využívat HBM2 paměti a NV pracuje především na výpočetní (HPC) verzi nové karty, kde ostatně PASCAL slibuje hlavní zaměření (na rozdíl od současné architektury). Desktopové herní verze jako nástupci GTX 980Ti/TITAN X budou uvedeny spíše později. Je možné, že NVIDIA s nimi stihne ještě tento rok, ale je možné, že budou odsunuty až na příští rok, to zatím nevíme, každopádně dorazí později.
- Oba výrobci mají velké plány
S poklesem zájmu o neintegrované grafiky v nižším segmentu se nedá nic dělat. Integrované grafiky v procesorech AMD a Intel jsou zkrátka tak dobré, že mnoha uživatelům stačí. AMD i NV tak nemohou počítat s celkovými objemy prodaných GPU, na které byly dříve zvyklí. Nicméně z hlediska financí by to nemělo být tak znát. Roste totiž zájem o výkonná řešení, kterých se prý loni prodalo dokonce 2x více než obvykle a to jsme se až tak zásadních novinek nedočkali. A v tomto segmentu jsou vysoké marže i zisky. Rozvoji se těší také GPGPU a HPC oblast, kde nové generace grafik budou velmi vítané vzhledem k efektivitě, výkonu i nárůstu kapacity paměti, takže prodeje jsou zaručené.
Nicméně oba výrobci najíždějí na 14/16nm FinFET výrobu postupně a začínají logicky od menších čipů. Poprvé se také stane, že AMD a NV vyrábí každá na jiném výrobním procesu a v jiné továrně. Až doposud totiž výroba GPU obou společností probíhala na stejných linkách u TSMC. AMD však vyrábí POLARIS na 14nm u GlobalFoundries. NVIDIA zůstala u TSMC a její čipy jsou 16nm. Obecně se má za to, že 14nm výroba AMD (pocházející od SAMSUNGu) je o něco pokročilejší a lépe zvládnuta než 16nm od TSMC, AMD by mělo dosahovat většího počtu tranzistorů na mm2 (což dosahuje ale i na 28nm) a věcí kolem toho, nicméně neměl by to být snad zásadní rozdíl. Otázkou ale je, jak se NV popere s tím, že si teď musí odladit 16nm výrobu sama, protože doposud to bylo vždy AMD, které ji ladilo, přecházelo na ni o dost dříve atd. Do hry také vstoupilo nedávné zemětřesení, které továrny TSMC poškodilo. TSMC však údajně aktuálně navyšuje objem 16nm výroby takže by to nemělo mít takový vliv. Pořád však nevíme, jak na tom reálně obě výroby jsou z hlediska výnosů a už vůbec nevíme, jak jsou na tom reálné produkty.
Jsme tedy hodně zvědaví. Ostatně na nové karty čekáme již dlouho. Jako první se tedy dočkáme středního-nižšího segmentu a středního-vyššího segmentu, jinými slovy, s největší pravděpodobností nás čekají novinky nejdříve kolem 4 - 5 tisíci korun spolu s novinkami kolem 8-14 tisíc korun a to už za 3-4 měsíce v polovině roku. Jinak stále úplně přesně nevíme, jaké budou mít nové karty značení (asi ale budou pokračovat ve stávajících podobách, tedy Radeon R7/R9 400 a GTX 1000), ale je pravděpodobné, že minimálně v mobilním segmentu budou přejmenovány zase i některé 28nm stávající modely grafik a uvádění nových řada grafik začne u nich a to již od příštího měsíce.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|