Computex prozradil, že nová generace grafických karet je relativně daleko. AI v hlavní roli.
Právě skončený veletrh Computex byl zajímavý nejen tím, co na něm bylo k vidění, ale i tím, co vidět nebylo. A to se týkalo hlavně grafických karet. Žádné novinky, a to ani za zavřenými dveřmi (pro veřejnost)! Současně byl veletrh dobrou příležitostí kontaktovat a pohovořit se zákulisními zdroji, což se také podařilo. A pokud jde o grafické karty, nemám příliš dobré zprávy.
- AI má přednost před novými generacemi klasických GPU
Speciálně NVIDIA se soustředí na produkci AI čipů, což je pochopitelné. Místo toho, aby čipy z jednoho waferu od TSMC prodávala po 100 dolarech za kus, prodává je po 30 000 dolarů za kus a to jí generuje přes 20 miliard příjmů. NV vydělala více na produkci síťových řešení než na herních grafikách. Není tedy divu, že firma omezuje produkci herních GPU a přísně kontroluje kolik a kdy klasických herních karet míří na trh. Jsou měsíce, kdy výrobcům nedodá k výrobě jejich karet nic a ti tak žijí ze zásob a v nejistotě, kolik a kdy toho dostanou v nějaké další přidělené zásilce. Tohle NV umožňuje přímo kontrolovat ceny a udržovat je nahoře. I když to v celkové nabídce obchodů nevypadá, že by byl nějaký nedostatek RTX karet, mnozí výrobci si opakovaně stěžují, že celé týdny nemají některé modely vůbec a neví, kdy je budou mít. Pak přijde měsíc, kdy NV dodá velkou zásilku GPU výrobcům, což se projeví samozřejmě na podílu v dodávkách na trhu. Například uplynulý kvartál měla NV skoro 88% podíl proti AMD podle JPR. Tyto statistiky ukazují ovšem právě jen dodávky GPU nikoliv prodeje grafických karet jako takových.
U AMD na situaci, pro mnohé překvapivě, nereagují. Firma nenavýšila produkci Radeon čipů, aby třeba využila situace a přetáhla část výrobců v nejistotě u NV na nabídku svých karet, a tím využila příležitost k navýšení podílu. Z toho, co ze zákulisních informací mohu říci, tak AMD je zjevně spokojené se svou současnou pozicí, což se nám může právem zdát divné. Ale firma se navenek i v zákulisí prostě nejen tváří, ale vyjadřuje velmi spokojeně pokud jde o stav své Radeon nabídky. Ano, objektivně má nejlepší a rozhodně nejvýhodnější grafické karty ve většině hlavních segmentů, to je pravda, ale podíl na trhu tomu prostě neodpovídá. Já bych tedy úplně spokojený s tímto stavem nebyl. Prostě je tu velká většina zákazníků, kteří si dnes z nějakého důvodu kupují za stejnou cenu i o kategorii horší produkt, než by mohli mít. Pravda, nejsem akcionářem AMD ani NV, takže se na to koukám asi jinak. Po technické stránce, a po stránce cenové nabídky, však skutečně těžko AMD něco vyčítat. Protože ano, objektivně nic lepšího na trhu než AMD Radeon modely (co do výkonu i výbavy GPU) ve většině běžných cenových segmentech není. Problém je, že chybí ta nabídka těch Radeonů, například v mobilním segmentu, karty existují, ale speciálně OEM výrobci s nimi PC a notebooky prostě nenabízí. Proč?
AMD však zjevně ten podíl na trhu ani konkurence nijak netrápí. Samozřejmě chystá další novinky, ale zatím se o nic nějak otevřeně veřejně bavit nechce. Zejména na poli integrovaných grafik v procesorech se prý však máme hodně na co těšit. Stejně tak RDNA 4 vypadá prý velmi dobře, i když AMD s ním muselo změnit plány kvůli přesunu high end verzí do další generace. Firma také ujišťuje, že na RDNA 5 se opravdu hodně maká. Podobně jako NVIDIA však AMD dnes hodně mluví o AI akceleraci, kdy více je tedy slyšet o NPU anebo MI Instinct produktech, než o klasických GPU v tento okamžik. Je tak evidentní, že podobně jako u NVIDIA, ani u AMD nejsou dnes klasické herní GPU prioritou. Fakticky jsou až na úplném konci seznamu produktových priorit, ale minimálně mám jasně potvrzeno, že po vývojové stránce se na ně nekašle. Jen prostě ve výrobě u NV jsou odsunuty na vedlejší kolej kvůli AI produktům. AMD si nemůže dovolit všechno obětovat pro AI produkty jako jsou Instinct, takže většinu jeho výrobních kapacit nyní zabírají procesory, hlavně serverové a APU ZEN 4 a hlavně ZEN 5, které jsou pochopitelně také spojené s AI oblastí …
- NVIDIA RX 50 grafiky v Q4,
ale drtivá většina až během Q1 a hlavně Q2 2025
Computex 2024 také jednoznačně ukázal, že vydání RTX 5090 nebo RTX 5080 série není zdaleka na pořadu dne. Většina zaměstnanců výrobců karet nemá o těchto novinkách absolutně žádné informace. A i interní roadmapy, které jsem mohl vidět, nenaznačují nějaké brzké vydání těchto karet. Z nejaktuálnějších informací vyplývá, že RTX 5090 byla fakticky odložena. Což není takové překvapení, protože jak jsme se nedávno dozvěděli, přes úpornou snahu NV současná ani budoucí administrativa USA (bez ohledu na to, jak dopadnou letošní volby, protože obě strany mají v této věci stejný postoj), nezmírní sankce a omezení do Číny a několika desítek dalších zemí. Naopak, hrozí jejich zpřísnění. Tyto sankce se týkají GPU s určitým výkonem, které se prostě nesmí v Číně vůbec objevit. A to ani že by se tam z nich vyráběly jen karty. NVIDIA tedy nemůže v Číně (a dalších desítkách zemí) novou RTX 5090 v plánované podobě s velkým GB202 prodávat, ani vyrábět.
Z tohoto důvodu nemůže s RTX 5090 udělat celosvětové uvedení nové generace, jako tomu bylo u předchozích generací RTX 4000, 3000, 2000, protože ji nemůže celosvětově prodávat. Proto se tedy soustředí nyní na podstatně slabší RTX 5080 s mnohem menším GB203 čipem a 256-bit sběrnicí. Kromě desktopu se objeví jako RTX 5090/5080 Laptop série i v mobilních provedeních. Jenže RTX 5080 byla vždy plánována později a v tuto chvíli to vypadá nejdříve na listopad v desktopové verzi a Q1 2025 v mobilní variantě. NV ale samozřejmě vydá i tu desktopovou RTX 5090, která ale tedy bude dostupná jen na některých trzích. I s tou se ale počítá nyní až v Q4, a to konec října/začátek listopadu nejdříve. Většina novinek z RX 50, speciálně cenově rozumnější modely tedy RTX 5070/5060 série však bude někdy zhruba za rok, tedy začátek Q2 2025 nejdříve.
Computex nepřinesl žádné překvapivé novinky ani kolem RDNA 4. Všichni výrobci karet se nadále soustředí na současnou generaci RX 7000, kdy zejména nedávné slevy RX 7700/7800/7900 sérií udržují slušný zájem zákazníků. Ačkoliv objektivně řečeno statistiky podílu dodávek i prodejů zdaleka neodpovídají tomu, o kolik jsou dnes Radeon modely výhodnější a lepší, než co za stejnou cenu prodává NV. Zjevně lepší cena a lepší výkon prostě zákazníkům nestačí a je otázka, co kromě nějakého agresivního přehnaného marketingu po vzoru konkurence, může AMD vůbec vymyslet a udělat, ba jestli má zájem vůbec něco vymýšlet. Jak jsem napsal výše, AMD je spokojené se svou nabídku a považuje ji za výbornou (objektivně k tomu má důvod), ale současně nemá v současnosti prostor ani zájem vyrábět více než vyrábí.
Samozřejmě chystá i novinky, zejména na poli integrovaných grafik se dočkáme něčeho extra, ovšem pokud jde o novou generaci herních GPU, tedy RDNA 4, firma zásadně nespěchá. Mám potvrzeno, že vývoj je hotový, GPU se ladí a všechno funguje dle očekávání. RDNA 4 by mělo hlavně vylepšit nedostatky RDNA 3, i když ta hlavní původně plánovaná vylepšení na poli konstrukce, prostě neuvidíme. Čipletová MCM řešení pro high end nástupce RX 7800/7900 série, byla zrušena. Přesněji řečeno, jejich vývoj ukončen. Problém nebyl v samotné architektuře, ale v MCM konstrukci, kdy na dopracování některých věcí AMD potřebovalo prostě více času a rozhodlo se tak přesunout všechny síly na vývoj této konstrukce už s využitím zcela nové RDNA 5 architektury, která má přinést větší změny. Bohužel čipletový nástupce současných čipletových modelů RX 7700/7800/7900 série se tak u RDNA 4 vůbec neobjeví a dočkáme se jich až u RDNA 5. I proto se není vlastně pro nejbližší dobu ohledně výkonných herních Radeon novinek, moc o čem se bavit, Ty zkrátka nedorazí dříve jak na přelomu Q3/Q4 2025. A to jen pokud vše půjde opravdu dobře, Q4 pokud to půjde jen dobře a později, pokud bude nějaký zádrhel, ale zatím se o žádném v zákulisí nemluví. RDNA 4 genrace samotná nabídne pouze dva malé monolitické čipy. Nicméně jejich efektivita a výkon jsou prý dost dobré a zejména produkční náklady velmi nízké ve srovnání se současnými kartami AMD i NV s podobným výkonem. RDNA 4 má být tedy hodně zajímavá nabídka pro mainstream (desktopový i mobilní). V tuto chvíli to vypadá, že RDNA 4 dorazí nejdříve v Q4 2024, řada zdrojů naznačuje jako nejpravděpodobnější stále spíše Q1 2025.
- Nové grafické karty nejsou zatím na pořadu dne?
V tuto chvíli vše nasvědčuje, že o nějakých novinkách se budeme bavit skutečně až tak za půl roku. Kromě AMD a NVIDIA své nové karty chystá stále i Intel. Ačkoliv o jeho Battlemage nechodí žádné dobré zprávy. Vše naznačuje, že tahle generace by možná dokázala slušně soupeřit se stávajícími „mainstreamovými“ generacemi, tedy RTX 4050/4060/4070 sérií a RX 7600/7700/7800, jenže má zpoždění. Na trh tak dorazí až když AMD už bude mít RDNA 4 RX 8600/8700/8800, NVIDIA bude uvádět RTX 5060/5070 série, tedy nejdříve někdy kolem Q2 2025. Proti nim ale bude mít horší výkon a mnohem horší provozní vlastnosti. Tedy očekává se víceméně opakování situace ARC grafik. Navíc pokud jde o velkou část PC trhu (speciálně mobilní), reálně hrozí, že klasické neintegrované GPU tam ani nebudou mít místo a minimálně klasický low end to má spočítané.
Každopádně pokud nyní plánujete nákup nové grafické karty, moc bych se otázkou nadcházející generace a chystaných modelů netrápil, speciálně pokud nevybíráte v kategorii nad 15 tisíc. A i v té vyšší kategorii to není úplně tak jednoznačné. Pokud vás peníze nezajímají, tak je vám to jedno protože si koupíte. co chcete kdy chcete :). A pokud vás peníze zajímají a chcete slušný poměr cena/výkon i v high endu, tak ceny RTX 5080 a RTX 5090, tedy nejbližších a jediných modelů nové generace pro vyšší výkonový segment, budou tak strašné, že současná cenová nabídka speciálně třeba karet RX 7900 XT/XTX bude vedle nich vypadat jako extrémně výhodný mainstream. Zkrátka Computex 2024 jasně ukázal, že stávající nabídka grafických karet zůstane aktuální ještě delší dobu a speciálně o cenově rozumnějších kartách se budeme reálně na trhu bavit až v Q1 a hlavně Q2 2025, tedy prakticky za rok.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|